Fördel Alingsås och Kaskad i herrarnas semifinaler

Det blev ”bortalagens kväll” när herrarnas första semifinalmatcher i SM-slutspelet avgjordes på fredagskvällen. Utmanarna Team Alingsås vann mot seriesegrarna Team Clan Nässjö BK och BK Kaskad besegrade de regerande mästarna Team Pergamon.

– Det är klart att vi är nöjda med segern, men vi måste också intala oss att det bara är halvtid ännu, säger en fokuserat nöjd James Blomgren i Alingsås.

När SM-slutspelet inleddes på fredagskvällen var herrarnas första semifinalmatch i bäst av tre först ut på banorna i Superbowl i Nyköping. Både seriesegrarna Team Clan Nässjö BK och tabelltvåan Team Pergamon hade valt långoljeprofilen Bergendorff 46 vilken bjöd lagen på stora utmaningar och höll siffrorna nere.

Semifinal 1 - match 1

Team Clan Nässjö BK – Team Alingsås BC     9-11 (1-4, 2-3, 4-1, 2-3)

Utmanarna Team Alingsås, som även är ute efter revansch på fjolårets knappa semifinalförlust mot just Clan, inledde klart bäst. Alingsås tog hem den första serien klart med 4-1 och det var närmare 5-0 än 3-2.

– Den här profilen är tuff och det var svårt att hålla gameplanen. Det kom ner till att försöka göra bäst slag och många av våra spelare får till det riktigt bra inledningsvis, förklarar en nöjd James Blomgren i Alingsås.

Den andra serien blev jämnare men även den gick till Alingsåslaget, denna gång blev det 3-2, så Alingsås hade ledningen med klara 7-3 efter halva matchen.

Den tredje serien var länge jämn men i slutrutorna visade seriesegrarna Clan upp sin styrka och kunde skruva hem tre banpoäng och även vända ett underläge i totalen till en knapp seger med 22 poäng. 4-1 till Clan gav ett knappt underläge med 8-7 för Clan och det var riktig match igen inför den fjärde och avgörande serien.

Men i den sista serien var Alingsås steget före hela vägen. Även om Clan kämpade frenetiskt för att komma ikapp lyckades Alingsås knyta åt säcken och vinna den sista serien med 3-2 vilket gav totalt 11-9 till Alingsåslaget.

– De tar några bättre beslut än oss i den tredje serien och kommer mycket nära. Inför den sista serien laddar vi om och attackerar mycket bättre där vi lyckas knyta ihop till seger, vilket var imponerande tycker jag. Som helhet tycker jag att vi löser banorna lite bättre än dem, förklarar James Blomgren.

Det som avgjorde till Alingsåsfördel denna första semifinalmatch var jämnheten med fem spelare över 800 individuellt. Mikael Roos toppade med 872 och Dan Harding stängde Alingsås ”parifemma” med 827.

Clan hade endast tre spelare över 760 poäng med Robin Ilhammar i topp med 890 före Anton Persson, 870, och Anton Ahlgren med 859.

– Vi är inte tillräckligt snabba i besluten och gled ur vår gameplan tidigt och det fick vi sota för. Vi jobbade oss in i matchen igen och den tredje serien var riktigt bra, men det räcker inte att vakna i serie tre, förklarar Jonathan Martinsson, general manager i Clan.  

I morgon är det dags för den andra matchen i semifinalen lagen emellan och det är en försiktigt optimistisk James Blomgren hos kvällens vinnare.

– Segern får inte stiga oss åt huvudet utan vi måste ha full fokus även i morgon. Men nog kommer jag lägga mig med ett leende på läpparna och veta vi har skaffat oss en livlina i morgon och även får välja oljeprofil.

För seriesegrarna Team Clan Nässjö var dagens förlust en rejäl missräkning, och det är ett revanschladdat Nässjölag inför morgondagen.

– Vi får invänta Alingsås beslut om oljeprofil i morgon på morgonen klockan åtta innan vi tar några egna beslut vilka vi ställer på banorna. Ikväll käkar vi och analyserar vad vi kan göra bättre för det här ska vi vända på, säger Jonathan Martinsson.

Semifinal 2 – match 1

Team Pergamon – BK Kaskad      9-11 (1-4, 3-2, 1-4, 4-1)

Även i den andra semifinalen mellan tabelltvåan Team Pergamon och grundserietrean BK Kaskad var det ”bortalaget” Kaskad som kom vinnande ur det första semifinalmötet. Norrköpingslaget vann övertygande trots de små segersiffrorna med 11-9. Kaskad gick ifrån till klara 10-5 efter tre serier och avgjorde sedan matchen flera rutor innan den sista serien var avslutad.

– Det är nog något av en skräll att vi lyckades vinna. Vi går verkligen in för det och ger oss aldrig men sist vi möttes i slutspelet var vi nära att ta det mot Pergamon och någon gång händer det, säger en glad Christopher Lüttke i Kaskad in segerintervjun direkt efter matchen.

Kaskad tog liksom Alingsås kommandot inledningsvis och vann den första serien med klara 4-1, men i den andra serien vaknade de regerande mästarna som vann den med 3-2.

I den tredje serien var Kaskad återigen steget före på flera bord och kunde knyta ihop säcken på tre banpar och även vinna totalen. 4-1 innebar att Kaskad hade grejat minst oavgjort och ett fint utgångsläge med ledning 10-5 inför avgörandet. Kaskad behövde bara vinna en till poäng för att knyta åt säcken vilket de också gjorde. 

– Nu blir det att käka och analysera inför morgondagen. Vi är bra på långolja då vi har spelat på det hela säsongen hemma, förklarar en nöjd Christoffer i ett Kaskad som också får fördelen av att välja oljeprofil i det andra mötet.

Kaskads två finländare Luukas Väänänen och Jarno Lahti var bäst individuellt hos vinnarna med 866 respektive 832, vilket även Christopher Lüttke hade. 

I Pergamon toppade Mattias Wetterberg med 909 men sedan var hoppet stort ner till tvåan Robin Noberg med 819.

Några som har en hel del att analysera och fundera över inför morgondagen är spelarna i Team Pergamon med Martin Larsen i spetsen.

– Vi underpresterade idag och tredje serien är verkligen dålig från vår sida. Vi vet att de andra lagen är bra och steppar vi inte upp är risken att de kniper det och gör vi en likadan match till är det färdigt, förklarar Martin direkt efter matchen.

Pergamon hade fördelen av att välja oljeprofil i detta första semifinalmöte och valde långoljeprofilen.

 – Vi visste att det var en tuff profil och målet var att hålla ihop det bättre än Kaskad men det blev inte så. Det blir mest troligt samma profil i morgon så vi spelade mycket för att lära oss mer i den sista serien och vi brukar bli bättre och bättre, för vi måste helt klart öka i morgon, avslutar en fokuserad Martin Larsen.  

I morgon lördag spelas match två i herrarnas båda semifinaler med start klockan 09.00.

SM-slutspelet sänds på Svenska Bowlingförbundets Youtubekanal Swebowl. 

Varje match visas i en stream på Youtube:
Sändningsstarter:

16:30 Fredag stream 1 bana 1-8
16:30 Fredag stream 2 bana 9-16

09:00 Lördag stream 1 bana 1-8
09:00 Lördag stream 2 bana 9-16
09:00 Söndag stream 1 bana 1-8
09:00 Söndag stream 2 bana 9-16

Följande två oljeprofiler får damerna välja mellan
Larsson 41 fot
U_Bolleby 44 fot

Följande två oljeprofiler får herrarna välja mellan
U_Bolleby 44 fot
Bergendorff 46 fot

 

 

 

Jonas Brändström   16 maj 2025 20:23