Nora Johansson topp 64 i Queens

Efter att ha blivit delad sexa i kvalet så tog det stopp för Nora Johansson i den första omgången av matchspelet i Queens.

Efter ett fint kval så drog matchspelet igång för Nora Johansson under söndagen i Las Vegas. Matcherna genomfördes över tre serier. I den första omgången ställdes hon mot Shannon Pluhowsky. Nora stod för bra spel men Pluhowsky blev för svår den här gången och vann med 741-636.

Det fanns fortfarande chans för Nora Johansson att avancera i tävlingen genom “Elimination Bracket”. I den första omgången väntade Li Jan Sin. Det blev en jämn match där det till sist blev förlust för Nora med 770-687. Johansson slutade därmed topp 64 i majortävlingen. 

Emma Friant som tidigare spelat för Högland och i nuläget tävlar för Spader Dam är vidare som femma till stegfinalen som börjar vid midnatt. 

Nästa tävling på touren för Nora Johansson är PWBA Summer Series i Rochester som börjar den 27 maj. 

Resultat

Linus Wirén   19 maj 2026 15:50