Helena Sundqvist omvald som ordförande för Svenska Bowlingförbundet

Igår hölls Svenska Bowlingförbundets årsmöte. Helena Sundqvist valdes om som förbundsordförande på två år. Den tidigare landslagsstjärnan James Blomgren kliver in som ledamot i styrelsen tillsammans med Linda Humlehagen. 

En fullmatad förbundshelg är genomförd på Scandic Star i Sollentuna, Stockholm. På lördagen hölls SDF-konferensen med representanter från distrikten, Svenska Bowlingförbundets styrelse samt kansliet. På söndagen var det dags för årsmöte som leddes av Jan Wiede. Där valdes Helena Sundqvist om som ordförande för Svenska Bowlingförbundet på två år. 
– Jag är tacksam för förtroendet och känner ett stort ansvar för att vi ska fortsätta utveckla svensk bowling under de kommande åren, säger Helena Sundqvist. 


Helena Sundqvist blev omvald på två år som ordförande för Svenska Bowlingförbundet.

Fatima Carlsson och Daniel Nordström Green lämnar som ledamöter. In i deras ställe går James Blomgren och Linda Humlehagen som valdes som ordinarie ledamöter på två år. Blomgren avslutade landslagskarriären efter VM i Hongkong i december där han vann tre guld och ett silver. Blomgren spelar fortsatt för fullt i elitserien för sitt Alingsås och är även vice ordförande i klubben. Linda Humlehagen är från Lerum och arbetar till vardags med revision, certifieringar i industrin samt med ledarskapsfrågor och individuell coaching.
– Jag ser fram emot att ta tag i styrelsearbetet tillsammans med styrelsen och det känns positivt med de nya som kommit in, säger Helena Sundqvist. 

James Blomgren ser fram emot nya uppdraget. 
– Det ska bli spännande och kul att få möjligheten att vara med och utveckla svensk bowling. Jag hoppas kunna bidra inom flera områden. Bland annat kring medlemsrekrytering och att stärka svensk bowlings varumärke. Med min bakgrund ligger även frågor kring elit- och talangutveckling nära till hands. Jag ser fram emot att komma igång och det är en bra styrelse med sunda värderingar, säger Blomgren. 


James Blomgren tillsammans med valberedningens ordförande Rolf Lindberg


Linda Humlehagen presenterar sig. 

16 motioner hade skickats in till årsmötet och alla förutom en gick enligt styrelsens förslag till beslut. Västmanlands Bowlingförbund hade skickat in en motion om att förkorta tävlingssäsongen för parabowling. Förbundsstyrelsen yrkade avslag på motionen med tillägg att kansliet får till uppdrag att utreda frågan och komma med ett förslag till ordförandekonferensen 2027. Men årsmötet röstade igenom motionen att korta ned säsongen för parabowling, vilket innebär att finalspelet i para-SM inte kommer att spelas under SM-veckan sommar framöver.  

Förbundsstyrelsen förslag om tre stadgeändringar gick igenom som handlar om följande: Anpassning till RF:s nya bestraffningsreglemente, införande av en disciplinnämnd och anpassning till RF:s nya stadgar om demokratisk styrning. 

Förbundsstyrelsens förslag om ett extra årsmöte i samband med ordförandekonferensen 2027, för behandling av förändrad mötesperiodicitet och ändrat räkenskapsår, gick igenom. Förslaget är att förbundsmöte genomförs vartannat år i stället för varje år och att Svenska Bowlingförbundets räkenskapsår ändras från brutet räkenskapsår till kalenderår.
– Styrelsen kommer nu främst fokusera på att ta fram förberedande underlag inför det extra årsmötet. Förhoppningsvis kan vi rösta igenom förslaget om årsmöte vartannat år vilket skulle ge oss i styrelsen mer tid att fokusera på strategiska frågor och utveckling, säger Helena Sundqvist. 

På lördagens SDF-konferens stod flera olika punkter på programmet. Det rapporterades från verksamheten där det var fokus på hantering av förbättringsförslag av serie/tävling, arbetet med Svenska Bowlingförbundets sändningsplattform SvenskBowling.TV och en analys kring licenser. Därefter var det ett pass om strategin Svensk Bowling 2035 och prioriterade områden för 2026/2027 samt rollfördelning. 


Fredrik Haraldson, generalsekreterare, och Peter Lagerroos, serie- och tävlingsansvarig, vid lördagens SDF-konferens.

Sedan hölls förberedande punkter inför årsmötet. Det blev en längre diskussion om ekonomin. Budgeten för 2026/2027 presenterades och även en ny ekonomisk struktur.
– Det har varit en bra helg. Vi har haft konstruktiva samtal och diskussioner och jag upplever ett stort engagemang hos deltagarna. Det är alltid roligt att träffa representanter från distrikten och få höra mer om hur det ser ut i olika delar av Sverige. Det är glädjande att Halmstad får en bowlinghall efter alla år, men också lite tråkigt att höra om alla hallar som läggs ner. Gotland tar täten i att satsa på ungdomsinflytande med sin nyvalda ordförande, blott 20-åriga Matilda Werkelin.  

För generalsekreterare Fredrik Haraldson, som tillträdde i april, var det här hans första årsmöte och SDF-konferens. 
– Det var trevligt att träffa alla under helgen. Vi hade bra och viktiga diskussioner, säger Fredrik Haraldson. 


Fredrik Haraldson

Svenska Bowlingförbundets styrelse: 

Ordförande: Helena Sundqvist

Ledamöter
Ulf Johansson, vice ordförande
Peter Tidbeck, skattmästare
James Blomgren, sekreterare
Linda Humlehagen
Ann Kvarnström

Suppleant
Björn Ohlsson


Svenska Bowlingförbundets styrelse.
Bakre raden från vänster: Björn Ohlsson, Peter Tidbeck, James Blomgren, Ulf Johansson.
Främre rade från vänster: Linda Humlehagen, Helena Sundqvist, Ann Kvarnström.

Svenska Bowlingförbundets valberedning: 

Rolf Lindberg, ordförande
Ola Persson, ledamot
Lina Hamberg, ledamot
Niclas Linderholm, suppleant
Sandra Granfeldt, suppleant - (ersätter Linda Wehner)

Svenska Bowlingförbundets disciplinnämnd

Henrik Sandell, ordförande
Mats Lunderquist, ledamot
Ebba Wangerås, ledamot
Nicole Layrisse, suppleant

Linus Wirén   05 oktober 2026 09:32