Fredrik Haraldson ny generalsekreterare för Svenska Bowlingförbundet
Fredrik Haraldson tillträder som ny generalsekreterare för Svenska Bowlingförbundet den 13 april.
– Det ska bli en riktigt rolig och spännande utmaning, säger Fredrik Haraldson.
I början av september meddelade Peter Hodor att han kommer att tacka för sig som generalsekreterare. Efter mer än sex år på Svenska Bowlingförbundet så gör Hodor sin sista dag på Svenska Bowlingförbundet den 2 mars. Efter en gedigen rekryteringsprocess står det klart att Fredrik Haraldson blir hans efterträdare. Haraldson är idag generalsekreterare för SWE3 - det svenska förbundet för amerikansk fotboll, flaggfotboll och landhockey - och han har arbetat på förbundet i 18 år. Till en början som ensam kanslist var Haraldson med och byggde upp det Svenska Amerikanska Fotbollsförbundet och han har genom åren haft de flesta rollerna inom idrottsförbundet. Förbundet utvecklades och efterhand blev han generalsekreterare. 2022 bildades det nya idrottsförbundet SWE3 som är en sammanslagning mellan amerikansk fotboll, flaggfotboll och landhockey. Haraldson har lett arbetet som snart också tar in tre ytterligare idrotter i gemenskapen (Baseboll, Softboll och Lacrosse). För Haraldson väntar dock annat och han ser fram emot det nya uppdraget som generalsekreterare för Svenska Bowlingförbundet.
– Det ska bli spännande att få sätta mig in i en ny rörelse och kultur. Efter många år i samma organisation så känns det kul att få chansen att komma in och påverka en helt ny organisation. Jag är ödmjuk inför att det finns mycket att lära om sporten och av människorna inom bowlingen. Svenska Bowlingförbundet har ett starkt kansli och jag ser fram emot att lära känna mina nya kollegor, säger Fredrik Haraldson och fortsätter:
– Jag är väldigt idrottsintresserad och det var kul att följa de fina VM-framgångarna i Hongkong. Det finns ett härligt driv i svensk bowling och Sverige ligger långt framme inom flera områden. Det är många föreningar som gör mycket bra. Jag ser fram emot att vara med och fortsätta utveckla sporten.
Fredrik Haraldson har en tidigare elitkarriär inom amerikansk fotboll där han nådde stora framgångar. Han vann EM-guld 2005 och har åtta SM-guld med Stockholm Mean Machines. Han menar att han har god nytta av sin tidigare elitkarriär och alla år inom SWE3 i sitt kommande uppdrag.
– Jag har stor erfarenhet från idrottsrörelsen och jag har även samarbetat med flera andra förbund som generalsekreterare för SWE3. Vi har byggt ett modernt förbund som ligger i framkant i många frågor. Den erfarenheten vill jag föra över till bowlingen och jag tror att det är positivt att komma in med lite nytänk. Det kan bland annat handla om att kolla med lite nya ögon på tävlingsstruktur, varumärkesarbetet, marknadsföring och den demokratiska ordningen i förbundet. Sedan är givetvis elitfrågan viktig och jag vill att vi ska fortsätta vara bland de bästa i världen, säger Fredrik Haraldson.
Fredrik Haraldson tillträder sin nya tjänst den 13 april. Svenska Bowlingförbundets ordförande Helena Sundqvist är mycket nöjd med rekryteringen av Fredrik Haraldson.
– Vi är glada att kunna välkomna Fredrik Haraldson som ny generalsekreterare för Svenska Bowlingförbundet. Fredriks erfarenhet av att jobba inom idrotten, hans ledarskapsförmåga och intresse för att driva utveckling gör att vi bedömer honom väl lämpad för jobbet. Jag ser fram emot att börja arbeta med Fredrik. Vi har redan nu haft ganska mycket kontakt och han är väldigt intresserad av vår verksamhet så det bådar gott inför framtiden, säger Helena Sundqvist.
Fakta Fredrik Haraldson
Ålder 46 år
Bor: Sollentuna, Stockholm
Familj: Gift och två barn
Bästa idrottsminne: “För egen del var det EM-guldet 2005 när vi besegrade Tyskland i finalen. Jag är en idrottsnörd så vid sidan av det är det OS-guldet i ishockey 1994, VM-bronset i fotboll 1994 och Charlotte Kallas sista-sträcka i stafetten vid OS 2014 när Sverige vann guld”.
