Sju matcher för två lag i helgens elitseriespel

BK Högland och Bodens BS står inför en riktigt tuff matchhelg. För Bodens BS väntar tre bortamöten i herrarnas elitserie och BK Högland ska spela hela fyra bortamatcher i damernas elitserie.

– Fyra matcher är en otrolig tuff helg, både till antalet matcher och på bortaplan, men det är också skönt att få göra bort den långa bortasvängen på en helg, säger Rebecka Larsen i Högland.

I damernas elitserie spelas totalt sju matcher den kommande helgen. Förutom lördagens toppmöte mellan Spader Dam och Team X-Calibur i Helsingborg spelar BK Högland fyra av dessa. Nässjölaget möter BK Merci och B-K Eva Stockholm på lördag och på söndag väntar AIK BK och BK Prime Sthlm.

– Vi har ett starkare lag än vi hade i det inledande sammandraget i Göteborg och det känns inte som några hopplösa matcher, men det kommer bli tufft på alla sätt och vis, säger Rebecka Larsen i Högland.

Högland har i många år varit ett närmast givet slutspelslag men har inför den här säsongen tappat många spelare och lagt målsättningen lägre och inleder mot ett Merci som har en slutspelsplats i siktet.

– Vi spelade en tuff match senast mot Merci där vi vann knappt på hemmaplan. De är säkert rejält revanschsugna på sin hemmaplan och även om det blir tufft så kan vi ta poäng, säger Höglands Rebecka Larsen.

Senare på lördagen väntar B-K Eva Stockholm. Ett möte mellan två klassiska damlag som under många år hört till den absoluta toppen inom svensk dambowling.

– Eva är alltid tuffa att möta i Högdalen, men de kämpar precis som vi med att få ihop spelare till ett slagkraftigt lag så jag hoppas att vi har goda chanser att vinna.

På söndag väntar ett starkt och hittills obesegrat AIK BK som Rebecka Larsen ser som ett givet slutspelslag och som helgens svåraste motstånd. Därefter avslutar Högland  med ett andra möte denna säsong mot nykomlingarna BK Prime Sthlm där den första inbördes matchen under sammandraget i Göteborg slutade oavgjord.

– Den matchen är det enda jag har att gå på om Prime och att är ett lag med många rutinerade spelare. Den här helgen har vi de spelare vi vill ha med laget ser starkare ut än i sammandraget så vi går för poäng i alla matcher, förklarar en hoppfull Rebecka Larsen.


Bildtext: Ett klassiskt toppmöte i damernas elitserie spelas i Helsingborg där Spader Dam och Team X-Calibur möts och som hemmalagets Nora Johansson ser fram emot.

På lördag bjuds det också på ett toppmöte i Helsingborg i damernas elitserie när de regerande svenska mästarna Spader Dam tar emot Team X-Calibur. Team X-Calibur är det enda laget med full pott i damernas elitserie fyra raka segrar på lika många matcher medan Spader Dam har vunnit fyra av sina fem spelade matcher.

– Vi har gjort en helt okej start på serien, någon matchmiss men överlag är det okej och i helgen ska det bli extra kul att spela. Det är alltid roligt att spela hemma och tuffa matcher vilket det kommer att bli mot X-Calibur, säger Nora Johansson i Spader Dam. 

Innan mötet startar kommer även Helsingborgshallens "Wall of fame" inom bowlingsporten få nya medlemmar presenterade. 

Det blir också mycket intressant på lördag att se vad nykomlingarna BS Hässle kan göra på sina hemmabanor mot gästande och inför helgen obesegrade Team X-Calibur.

I herrarnas elitserie är det Bodens BS som tar på sig resedojorna och ger sig ut på jakt efter bortapoäng. Bodens BS tar sig an IKW/Köping BK, Stureby BK och AIK BK och norrbottningarnas Ludwig Ingerskog intygar att det är en spelsugen trupp som ger sig av söderut. 

Det var ett tag sedan vi spelade så vi är extra laddade att ställa oss på banorna igen, men det blir väldigt tufft. Det är tre starka hemmalag vi möter och de får hållas som favoriter på sina hemmabanor.

Boden börjar på lördag mot IKW/Köping som varit lite upp och ner i de inledande matcherna.

– Vi vet ändå att Köping har mycket bra spelare med riktigt hög kapacitet när det stämmer för dem så vi är inställda om att det kommer att bli tufft att ta poäng, förklarar Ludwig vidare.

Därefter väntar AIK och Stureby på söndag i två matcher där det i förväg kan tippas bli riktigt höga siffror. Det har lagens senaste matcher i respektive hemmahall visat.

– Det kommer nog skjutas riktigt höga resultat och det gäller för oss att försöka hänga med i strajkräderna. Vi kommer att göra vårt bästa för att kunna knipa någon poäng i helgen, men det blir tufft, påpekar Ludwig.

Det är många intressanta matcher denna helg i herrarnas elitserie, men där hemmalaget också får anses som favoriter i de flesta fallen. IS Göta får två nya chanser till att ta poäng på bortaplan efter förra omgångens svåra bortamöten mot Team Pergamon och Team Alingsås som slutade med två förluster. Det blir inte direkt enklare uppgifter den här helgen eftersom Göta besöker både mästarna Team Clan Nässjö BK och på sin hemmaplan mycket svårslagna och kluriga BK Kaskad.  

Även BK Full House har två svåra matcher framför sig när de ska försöka ta poäng på bortaplan mot Team Alingsås och Team Pergamon.

Bowlingens elitserier omgång 5 – 18-19 oktober

Lördag 18/10
Damer
09.30              BK Merci - BK Högland
10.00               BS Hässle - Team X-Calibur BK
12.30                BK Merci - BK Prime Sthlm
15.00                Spader Dam - Team X-Calibur BK
16.30                B-K Eva, Stockholm - BK Högland

Herrar
14.40                IKW/Köping BK - Bodens BS
15.00                BK Kaskad - IS Göta

Söndag 19/10
Damer
10.00                AIK BK D - BK Högland
14.00                BK Prime Sthlm - BK Högland

Herrar
10.00               Stureby BK - Bodens BS
11.00                Team Clan Nässjö BK - IS Göta
11.00                Team Alingsås BC - BK Full House
14.00               AIK BK H - Bodens BS
15.00               Team Pergamon BC - BK Full House

Länk till matcher och tabell damernas elitserie

Länk till matcher och tabell herrarnas elitserie

 

 

Jonas Brändström   17 oktober 2025 11:29