Segrar för Stureby och Clan i Elitserien

Det blev två hemmasegrar i dagens matcher i herrarnas Elitserie. Stureby tog en stark seger i en jämn match mot Full House hemma i Stockholm där avgörandet kom först i sista serien. I Nässjö gjorde hemmalaget Clan en stark match mot Kaskad och kunde till sist vinna ganska stort. Banparet med Peter Hellström och Emil Svensson i Clan gjorde något alldeles extra när de slog 2150 tillsammans!

– Otroligt skönt att kunna vinna idag, säger William Berggren i Clan

 

Frågan är om det inte är det högsta resultat som slagits av ett banpar i det svenska seriesystemet? Peter Hellström ledde vägen och slog hela 1078 och när bankamraten Emil Svensson hängde på och fick ihop 1072 så blev det alltså totalt 2150! Emil Svensson smällde dessutom in 300 i sin andra serie. 

– Otroligt skönt att vinna idag idag! Vi gör en fantastisk laginsats, och speciellt Peter och Emil gör det ju helt fantastiskt bra, säger William Berggren i Clan

 Matchen då? Firma Hellström och Svensson ledde sitt Clan med 4 banpoäng till en ganska klar seger med 14-6 och Clan slog återigen väldigt högt på hemmabanorna då det den här gången blev 7609.Kaskad var dock med i matchen i två serier, efter att ha tagit 3-2 i andra serien och hade det inte varit för Hellström/Svenssons 556 i den serien, så hade det kunnat vara 5-5 efter två serier. Men Clan tog sedan 4-1 i de båda sista serierna och vann matchen.

– Vi satte ju oss själva i skiten mot Köping men vi visade då att vi är riktiga krigare och att komma tillbaka och göra en match som idag visar på en riktigt bra lagkänsla, avslutar William Berggren.

Clan hade 6 spelare över 900 i matchen och som sagt så blev Peter Hellström bäst med 1078. Inte varje dag någon gör 1072 och bara blir näst bäst. Hos Kaskad hittar vi Robin Hultsten och Luukas Väänänen på 940 respektive 938. Och tack vare segern så går Clan nu upp i serieledning.

I Stockholm så spelades det en riktigt jämn och spännande match mellan Stureby och Full House. Till en början så var det Stureby som tog kommandot med 4-1 direkt i första serien. Men Full House kom tillbaka direkt och kvitterade till 5-5 efter två serier.

– Vi höjer oss verkligen i rätt lägen i den här matchen, säger Alex Joki i Stureby

I tredje serien sjönk resultaten ganska mykcet för båda lagen, men det var Stureby som höll ihop bäst och kunde ta 3-2. Och i sista serien så höjde sig Stureby verkligen, då de slog dagens högsta serie och kunde till sist vinna matchen med täta 11-9. Stureby har därmed 3 segrar på 4 matcher den här säsongen.

– En otrokigt viktig seger för oss som ger en fortsatt bra start på den här jubileumssäsongen. Vi höjde oss extra mycket när det behövdes som mest i sista serien. Troligen med hjälp av vår saknade eldsjäl Micke Wendel som gick bort nyligen, förklarar Alex Joki

Bäst i matchen blev Engelsmannen Ben Robinson i Full House som fick ihop 979, trots "bara" 196 i tredje serien. Hos Stureby var det Jerry Ekman-Vogel som blev bäst med 962.

Christian Holmén   18 oktober 2026 21:07