Rafflande avgöranden väntar när elitserierna avslutas

Nu är det dags för den 20:e och sista grundserieomgången av bowlingens elitserier. Vilka lag tar sig till slutspel? Vilka lag får kvala och vilka lag åker ur? Herrarna startar den sista omgången redan på fredag eftermiddag med ett fullspäckat sammandrag i Jönköping och ett avgörande playoff medan damerna drar i gång sin rafflande avslutning på lördag i Eskilstuna.

I herrarnas elitserie är det det fortfarande mycket jämnt kring alla streck och om vilket lag som tar hem grundserien och får fördel i slutspelet som seriesegrare. Herrarnas avslutande sammandrag spelas på RC Bowl Arena i Jönköping där alla lag ska spela två avslutande grundseriematcher var, en på fredag och en på lördag.

På söndag väntar sedan playoff för fyra lag på slutplaceringarna 3-6 om två kvarvarande platser till vårens SM-slutspel efter de direktkvalificerade topp-2.  

I toppen och på de två direktplatserna till slutspelet ligger inför helgen Team Clan Nässjö BK och Team Pergamon. Båda lagen har samlat ihop 26 poäng, men Clan har en knapp men viktig fördel mot Pergamon med en klart bättre poängkvot.

– Vår grej i helgen är att ta minst två poäng för att säkra topp-2 och sedan blir uppdrag två att ta två poäng till för att säkra seriesegern. Vi har spelat mycket i Jönköping, tränat bra på profilen och är trygga i vad vi ska göra, sedan får vi se hur det långt det räcker men vi är optimistiska, säger Pontus Andersson i Clan.

Clan möter på lördag BK Kaskad som redan är klara för playoff och inte kan klättra upp på topp-2. På söndag ställs Nässjölaget mot tredjeplacerade och jagande Team Alingsås i en match som om Clan förlorar mot Kaskad kan bli helt avgörande för om det blir Clan eller Alingsås som tar en av de två direktplatserna till SM-slutspelet. 

– Vår högsta målsättning är dock att det inte ska bli en avgörande match mot Alingsås om direktplatsen, att den redan ska vara klar på fredag, säger en bestämd Pontus Andersson i Clan. 

Team Pergamon inleder på fredag mot ett Stureby BK som krigar för en plats till söndagens playoff-spel till slutspelet. På lördag väntar BK Full House för Partillelaget, ett Full House som inför helgens avslutning precis som Kaskad ligger i ingenmansland. Redan klara för playoff men utan chans att nå topp-2.

Om den fjärde och sista platsen till playoff är det däremot mycket jämnt och hela fem lag har chansen. Det står i första hand mellan Stureby BK, AIK BK och IKW/Köping BK. Stureby ligger på den fjärde och sista playoff-platsen och har det bästa utgångsläget inför helgen med två poäng mer än både AIK och Köping.

– Visst har vi har det bästa läget tabellmässigt, men vi har också det tuffaste motståndet i helgen jämfört med de fyra lagen som ligger under oss. Vi möter ett mycket taggat Pergamon i sin jakt på seriesegern men kanske också ett lite mindre taggat Kaskad med tanke på deras förutsättningar inför helgen. Vi kan bara göra vårt bästa och ska man spela slutspel måste man kunna vinna mot de bästa, förklarar Dennis Eklund i Stureby. 

AIK och Köping stöter på varandra redan under fredagen i en riktig fyrapoängsmatch. Vinnaren i det mötet kommer att ha chansen kvar att går till playoff även på lördagen. På lördag ställs AIK mot Bodens BS och Köping möter IS Göta som båda lagen också krigar för fullt för att slippa såväl nedflyttning direkt som att hamna en oviss kvalplats för fortsatt spel i elitserien även nästa säsong.

Bodens BS på kvalplats och IS Göta på nedflyttningsplats möts också i sammandragets sista match på lördag. Beroende på hur det gått i lagens två tidigare matcher på fredagen kan det avslutande inbördes mötet bli helt avgörande för vilket lag som får lämna elitserien till nästa säsong.

Inför helgen har Bodens BS en knapp fördel med en poängs marginal ner till Göta men med klart sämre poängkvot än Helsingborgslaget.

I damernas elitserie spelas den avslutande omgången på Lucky Bowl i Eskilstuna där alla lag ska spela tre matcher var. Kampen om seriesegern står som vanligt mellan Spader Dam och Team X-Calibur och lägligt nog möts de båda under det avslutande sammandraget.

De båda giganterna i svensk dambowling drabbar samman på söndag i en match som kan bli helt avgörande för vilket lag som vinner serien. 

Men före det ska både Spader Dam och Team X-Calibur spela två matcher var. Spader Dam inleder på lördag mot redan nedflyttningsklara B-K Eva, Stockholm, och Team X-Calibur, ställs mot BK Prime Sthlm. På söndagsförmiddagen ska Team X-Calibur ta sig an slutspelsklara AIK BK och Spader Dam utmanas av lika slutspelsklara BK Merci.

Team X-Calibur toppar tabellen inför helgen, två poäng före Spader Dam, och det är en positiv Josefin Hermansson som laddar upp inför den rafflande avslutningen. 

– Vi kommer till Eskilstuna med ett bra självförtroende som säsongen. Laget har blivit bra sammansvetsat där våra nya spelare snabbt kommit in i gruppen och alla bidrar på bästa sätt, förklarar Josefin Hermansson.

Team X-Calibur har allt i egna händer och det räcker med fem vunna poäng i helgen för att seriesegern ska vara klar. 

– Självklart vill vi helst ta sikte på att vinna alla tre matcher och greja sex poäng, men först det gäller att ta varje match för sig och ladda, förklarar Josefin Hermansson.

Spader Dam kan passera Team X-Calibur men då krävs det idel segrar i helgen för Helsingborgsdamerna och vinst i det avslutande mötet mot X-Calibur. Då hamnar båda lagen på samma poäng och kampen om seriesegern avgörs av vilket av lagen som har bäst poängkvot. 

– Det är väldigt tajt då vi även har så lika poängkvot, men vi går för seriesegern. Då krävs det också att vi är med bra från start redan på lördagen och spelar vårt bästa hela helgen, säger Anna Andersson i Spader Dam. 

Damernas sammandrag kan också avslutas på söndagen med ett spännande och helt avgörande möte vilket lag som slipper kvala för att hålla sig kvar i den högsta ligan nästa säsong. BS Hässle och BK Högland krigar inbördes om friplatsen för att slippa kvalspel och de båda lagen drabbar samman på söndagseftermiddagen.

Elitseriernas slutomgång 20 med sammandrag - 10-12 april

Herrar i Jönköping
Fredag 10/4
12.00                Team Alingsås BC - BK Full House
12.00                Team Clan Nässjö BK - BK Kaskad
15.00                AIK BK H - IKW/Köping BK
15.00                Team Pergamon BC - Stureby BK

Lördag 11/4
09.00                AIK BK H - Bodens BS
09.00                IKW/Köping BK - IS Göta
12.00                Team Pergamon BC - BK Full House
12.00                Team Clan Nässjö BK - Team Alingsås BC
15.00                BK Kaskad - Stureby BK
15.00                Bodens BS - IS Göta

Damer i Eskilstuna
Lördag 11/4
10.00                B-K Eva, Stockholm - BK Merci
10.00                AIK BK D - BK Prime Sthlm
12.50                Team X-Calibur BK - BK Prime Sthlm
12.50                BK Högland - BK Merci
15.40                Spader Dam - B-K Eva, Stockholm
15.40                BS Hässle - AIK BK D

Söndag 12/4
09.00                Team X-Calibur BK - AIK BK D
09.00                BK Högland - B-K Eva, Stockholm
11.50                BK Merci - Spader Dam
11.50                BK Prime Sthlm - BS Hässle
14.40                BS Hässle - BK Högland
14.40                Spader Dam - Team X-Calibur BK

Herrarnas playoff spelas på söndag 12 april med start klockan 10:00. Lagen placerade 3-6 i den färdigspelade grundserietabellen gör upp om två platser där mötena avgörs genom två hela matcher utan omoljning mellan matcherna. Vid oavgjort resultat efter två matcher spelas en skiljeserie. Om även denna slutar oavgjort avgörs matchen genom roll-off.

Länk till matcher och tabell herrarnas elitserie

Länk till matcher och tabell damernas elitserie

Länk till mer fakta om herrarnas avslutande helg

 

Jonas Brändström   08 april 2026 19:36