300-slagning i Sydallsvenskan
Det blev övervägande hemmasegrar i Sydallsvenskan och för en av dessa stod Team Lerum BC där Jesper Larsen öppnade matchen med 12 strike och en 300-slagning i en väldigt välspelad match
Team Lerum BC spelade hemma mot Team Pergamon BC F och gjorde en riktigt bra hemmamatch där de öppnade med 1805 mot Pergamons 1804 och fick med sig 4-1 i banpoäng under ledning av tidigare nämnda Jesper Larsen som inledde med 12 strike och 300-ing! Kägelmässigt var det förhållandevis jämnt även i andra serien men återigen var det Lerum som plockade banpoängen med 4-1. När Lerum sedan tog 3-2 i tredje serien var matchen redan avgjord. Lerum vann även sista serien med 4-1 och matchen med 15-5 (7029-6734). Jesper Larsens blev efter sin 300-start matchbäst på fina 1016 poäng och tog även full pott i banpoäng tillsammans med Michael Ahlqvist.
- Vi har börjat trivas bra på hemmaplan. Först slå Clans farmarlag och nu Pergamons farmarlag vilket är väldigt bra för oss att få med den poängen i tabellen. Så vi är väldigt nöjda med dagens vinst, säger Lerums Jesper Larsen efter dagens match.
Tre spelare över 900-strecket i Lerum Magnus Tiderman på 930 poäng, tidigare nämnda Michael på 922 poäng och Thomas Lantz på 913 poäng.
Högsta slagningen hos Pergamon och näst högsta i matchen hade Alexander Larsson på 965 poäng.
Forsheda BK tog emot Team Clan Nässjö BK F1 hemma i Värnamo. Clan öppnade starkast och tog första serien via 1-3 efter att fjärde banparet slutat oavgjort. Forsheda gjorde sedan en rejäl ökning i andra serien och kunde kvittera via 3-1 då det även i andra serien blev ett oavgjort banpar. Tredje serien sjönk resultaten för båda lagen och Forsheda fick med sig 4-1 och 8-5 inför sista serien. Båda lagen ökade i sista men Clan som avslutade med fina 1861 fick med sig 4 banpoäng och därmed 1 poäng från matchen som slutade oavgjort 9-9 (6432-6637). Matchbäst blev Clans Carl-Oskar Palmér på 962 poäng och han tog även full pott i banpoäng tillsammans med Lucas Heijel. Högsta slagningen hos Forsheda hade Jan Rosenlöw på 930 poäng.
BK Joker tog emot BK Skrufscha hemma i Göteborg. Det blev en jämn inledning i första som Joker vann med 3-2. Andra och tredje serien hade hemmalaget Joker ett övertag och tog bägge serierna med 4-1 och hade därmed redan avgjort matchen efter tre serier. Matchen avslutades lika jämnt som den började och Skrufscha vann sista serien via 2-3 i den redan avgjorda matchen som slutade 13-7 (6226-5967). Matchbäst blev Skrufschas Tore Torgersen på 871 poäng.
Högsta slagningen hos Joker hade Mikael Roos på 855 poäng.
I Höganäs spelades en riktigt toppmatch mellan tabelltvåan Höganäs BC och serieledande BKF Falkenberg. Båda lagen rivstartade (1778-1716) och det var hemmalaget Höganäs som hade marginalerna på sin sida och fick med sig banpoängen till 4-1. Andra serien vann Falkenberg tre av banparen men Höganäs fick med sig totalen med fem käglors marginal till 6-4 efter halva matchen. Höganäs hade ytterligare en växel som de la in i tredje och slog till med 1813 samt säkrade en poäng via 4-1. Det innebar att Falkenberg skulle behöva ta full pott i sista för poäng men Höganäs höll hårt i poängen och tog 4-1 även i sista och vann toppstriden med 14-6 (7021-6700). Matchbäst blev Jonathan Johansson från Höganäs på 986 poäng och över 900-strecket kom även Isak Birkir Seavarsson på 930 poäng och Anton Olsson på 902 poäng. Anton Olsson tog även full pott i banpoäng tillsammans med Mattias Möller.
Högsta slagningen hos Falkenberg hade Magnus Larsen på 947 poäng följt av Dennis Johansson på 938 poäng.
Från matchen i Trelleborg mellan BK Borgen och Lunds BK Mamba har vi i skrivande stund inga resultat. Vi har en kort sammanfattning från hallen att gästande Lunds BK Mamba var tongivande från början till slut. Det blev en klar bortaseger med resultatet 5-15 (6117-6542). Högsta slagningen hos hemmalaget BK Borgen hade Pontus Svensson på 884 poäng.
Matchbäst blev André Håkansson från Lunds BK Mamba på 927 poäng och han sammanfattar matchen åt oss så här;
- Vi förväntade oss en riktigt tuff match nere i Trelleborg! En väldigt viktig match för båda lagen, men vi var riktigt taggade från början och ryckte ifrån tidigt till en ledning med 3-7 efter två serier. Tredje blev en riktig boxningsmatch där poängen svängde fram och tillbaka men slutade i Lunds favör och inför sista serien stod det 5-10. Här blir en riktig urladdning där vi plockar en 0-5:a och det slutade 5-15. Vi förväntar oss en tuff match och det var det också, fast resultatet inte visar så. Vi vann många bord med mycket i dom tre första och så totalen i alla serier, avslutar André Håkansson från Lunds BK Mamba
I Malmö var det lokalderby mellan Bulltofta BK och Kulladals BS. Kulladal tog en knapp ledning efter första serien men Bulltofta ökade i andra och tog över med 6-4 efter halva matchen. Svängde rejält i matchen och tredje serien vann Kulladal som därmed hade en knapp ledning via 7-8 inför sista avgörande serien. Bulltofta avslutade med strikekavalkad och landade på fina 1911 kägelpoäng som även gav dem full pott i banpoäng och en seger med 12-8 (6870-6550). Matchbäst blev Bulltoftas Stefan Borglin på 931 poäng följt av Jörgen Jönsson på 923 poäng och Oliwer Andersson på 920 poäng. Högsta slagningen hos Kulladal hade Joakim Magnusson på 873 poäng.
Länk till tabell och resultat i Sydallsvenskan
Foto: Jesper Larsen, Team Lerum BC (bildsekvens från film)
Filmare: Ulrika Larsson

