
Mästarna Team Clan visade styrka direkt
De regerande svenska mästarna Team Clan Nässjö BK spände musklerna direkt och vann med klara 17-2 mot gästande BK Full House i lördagens elitseriepremiär.
– Vi ville börja säsongen bra då vi vet att alla jagar oss i år, säger en nöjd Alexander Tigerstrand i Clan.
Även BK Kaskad vann sin hemmapremiär mot BK Full House i en match som länge svängde fram och tillbaka.
Ängelholmslaget BK Full House har en fullspäckad premiärhelg med tre bortamatcher och med tuffast möjliga start på lördagen med bortamöte mot de regerande svenska mästarna Team Clan Nässjö BK.
Den första serien i säsongens första herr-elitmöte blev mycket jämn där hemmalaget Clan lyckades bäst när det väl gällde. Clan tog hem serien med 4-1 efter att ha vunnit ett bord med ynka fyra poäng och totalen med knappa 20 poäng, 1893 mot 1873. I den andra serien ökade mästarna på ytterligare till hela 1920 poäng och då hängde inte Full House med. 5-0 till Clan i serien gav 9-1 totalt efter halva matchen.
– Det var mycket tajtare i den första serien än vad siffrorna visar men vi fortsätter i samma spår som förra säsongen och är mycket starka i slutrutorna och lyckades ta fyra poäng i serien tillslut, förklarar Alexander Tigerstrand i Clan.
Hemmalaget fortsatte att mata stabila serier en bra bit över 1800 poäng och gick ifrån till en klar seger med hela 17-2. Även om Full House var nära 7000-strecket totalt med 6916 var det långt efter hemmalagets 7557.
– Det var en väldigt stark laginsats av hela laget. Vi gillar att strajka mycket hemma och det blir höga siffrorna för motståndarlagen att försöka slå, fortsätter Alexander Tigerstrand som även passade på att spränga 1000-vallen individuellt.
Clan visade upp en jämn och hög nivå med två spelare över 1000 och ytterligare fem spelare över 920. Bäst i hemmalaget var Robin Ilhammar, 1013, före Alexander Tigerstrand, 1011. Nässjölagets Peter Hellström dammade även in en 300-serie i den andra serien.
Full House hade matchens lirare i Ben Robinson som strajkade ihop hela 1030, men därefter var hoppet stort till tvåan Raymond Teece, 896.
Mötet mellan förra säsongens för hemmademoner BK Kaskad och gästande BK Full House blev en riktigt svängig historia där lagen inledde med att ta hem var sin serie med 4-1. Kaskad inledde bäst men i den andra serien tappade hemmaspelarna konceptet och fick bara ihop 1452 poäng. Full House lyckades däremot hålla ihop spelet, tackade och tog emot, och kunde utjämna till 5-5 efter halva matchen.
– Det brukar svänga mycket i matcherna här och det är små marginaler. Vi tappade det rejält i den andra serien samtidigt som Full House gjorde det bra. Sedan kändes det hyfsat bra i tredje och fjärde serien även om vi började tveksamt i den sista serien, förklarar Kaskads Filip Wilhelmsson.
I den tredje serien var Kaskad tillbaka igen i matchen och över pari totalt i serien med 1625 vilket är mycket gångbart i svårspelade Vilbergen. Kaskad vann en ganska spelmässigt jämn serie med 4-1 och med ledning 9-6 inför avslutningen kunde Norrköpingslaget hålla undan in i mål och vinna med 13-7.
– Första matchen är alltid lite speciell. Vissa av våra spelare gjorde det hyfsat medan några hade det ovanligt jobbigt idag. Det räckte den här gången och det var det viktiga, men det räcker kanske inte nästa gång, förklarar Filip Wilhelmsson som även var bäst individuellt i hemmalaget med 865.
Hemmalaget hade därefter fyra jämna spelare över pari mellan 828 och 801 med Christopher Lüttke högst.
BK Full House Raymond Teece var bäst i Ängelholmslaget och även i matchen med 880, men hade bara danske J-D Mortensen med sig i laget över paristrecket, 807.
BK Full House Alexander Johansson sammanfattar sitt lags två inledande förluster på lördagen.
– Det är två oerhört tuffa matcher men jag tycker ändå att det är lite missvisande resultatmässigt. Kanske inte tillräckligt för en vinst till oss, för vi är med länge i serierna men tappar för mycket i slutrutorna. Till exempel tappar vi en ledning med 3-2 i första serien mot Kaskad till serieförlust 1-4 och det håller inte, förklarar Alexander Johansson som får ladda om med sitt Full House inför söndagens bortamöte mot IKW/Köping BK.