
Häftigt sammandrag i Skövde väntar i damernas elitserie
Till helgen är det ett stort sammandrag i damernas elitserie i Nöjesarenan i Skövde. Stor spänning är det i kampen om seriesegern där alla tre lagen Spader Dam, Team X-Calibur och BK Högland har chansen att toppa den färdigspelade tabellen.
Swebowl har tagit tempen på samtliga tre lag inför helgens drabbningar.
Hela tolv dammatcher ska spelas i Skövde i helgens sammandrag - sex matcher på vardera lördagen och söndagen. Spader Dam, Team X-Calibur och BK Högland har alla chansen att bli det lag som toppar tabellen efter att grundserien är färdigspelad.
Under helgens sammandrag är det flera toppmöten där lagen möter varandra. Bästa utgångsläget har Team X-Calibur. Partillelaget har minst antal förluster av de tre men har också spelat klart minst antal matcher i den haltande tabellen.
– Det är mycket kvar av serien, särskilt för oss som har många färre matcher spelade än de övriga. Vi lägger inte så mycket fokus på serieseger eller inte utan vi måste hålla fokus på vad vi ska göra just nu och sätter upp nya delmål allt eftersom, säger Josefin Hermansson i Team X-Calibur.
Sent på lördagen bjuds vi på toppmötet mellan Spader Dam och Team X-Calibur - en match som kan betyda mycket för hur toppen av tabellen kommer att se ut senare i vår. Senast lagen möttes tog Team X-Calibur hem en jämn fajt som förbundet även direktsände på Youtube.
– Vi lägger inte mycket mer fokus på den här matchen än någon annan. Det är en fullspäckad helg där vi måste ha fullt fokus i alla tre matcher men generellt blir det en rolig match mot Spader Dam, för vi vann senast och de brukar vinna, så de kommer liksom vi kommer vara mycket taggade på lördag, fortsätter Josefin.
Lagen har bara mötts en gång hittills under säsongen och det är efter förlusten senast ett mycket revanschsuget Spader Dam inför helgens möte.
– Det är alltid roligt att spela mot X-Calibur. Vi har ofta jämna och spännande matcher där lagen verkligen ger allt och båda vill alltid vinna. Den här gången är vårt mål att det är vi som går vinnande ur kampen, säger Sandra de Neergaard i Spader Dam.
Direkt på söndagen är det ännu ett viktigt möte i toppen av tabellen när Spader Dam möter BK Högland redan klockan nio på morgonen.
– Till söndagens matcher har vi förhoppningsvis mer koll på hallen och profilen. Mötet med Högland blir säkert också en spännande match vilken vi även den vill gå vinnande ur, fortsätter Sandra de Neergaard.
BK Höglands Rebecka Larsen ser en spännande och rolig helg framför sig. Hon intygar att lagets form är stabil och blickar fram emot en tuff match på söndagen mot Spader Dam.
– Alla våra matcher i helgen är viktiga men matchen mot Spader Dam kan, beroende på hur det går i lördagens matcher, vara direkt avgörande för om vi kommer ha chans på serieseger eller inte, förklarar Rebecka.
Rebecka är också medveten om att mötet med Spader Dam är lagets tuffaste match på papperet men är också väl medveten om ett tufft lördagsmöte mot fjärdeplacerade B-K Eva, Stockholm.
– Vi har spelat flera jämna matcher mot B-K Eva och det brukar alltid vara tufft. Vi kan inte slappna av i någon av helgens tre matcher då varenda poäng är viktig för oss.
B-K Eva innehar den fjärde och sista slutspelsplatsen och möter förutom BK Högland även BK Merci och BK Hallandia. Mötet med femteplacerade BK Merci blir extra viktig då en seger för Eva sätter dem i en mycket bra sits för att säkra en plats i ännu ett SM-slutspel.
Övriga lite extra intressanta matcher i helgen är söndagsmötet mellan AIK BK och BK Merci. Båda lagen står på samma poäng inför helgen och kämpar i första hand om att ta direktplatsen för vidare spel i den högsta ligan även nästa säsong. Matchen är kanske också en sista chans för något av lagen att hänga med i kampen om en slutspelsplats.
Sent på söndagen är det ett viktigt möte längst ner i tabellen mellan Hammarby IF och BK Hallandia. Seger är närmast är ett måste för Hammarby för att inte gapet upp till lagen ovanför strecket för direktnedflyttning ska bli för stort. För Hallandia innebär en seger att laget också hänger med bra i kampen om direktplatsen.
Lagen i herrarnas elitserie är spellediga denna helg.
Serieomgång 17 – Damernas elitserie sammandrag i Skövde 2-3 mars
Lördag 2 mars
10.00 BK Högland - B-K Eva, Stockholm
10.00 Team X-Calibur BK - AIK BK D
13.00 Hammarby IF BF - AIK BK D
13.00 BK Merci - B-K Eva, Stockholm
16.00 BK Hallandia - BK Högland
16.00 Spader Dam - Team X-Calibur BK
Söndag 3 mars
09.00 Spader Dam - BK Högland
09.00 BK Hallandia - Team X-Calibur BK
12.00 B-K Eva, Stockholm - Hammarby IF BF
12.00 AIK BK D - BK Merci
15.00 Spader Dam - BK Merci
15.00 BK Hallandia - Hammarby IF BF