Full House vann mot Clan efter en galen avslutning

BK Full House vann en närmast galen lördagsmatch i herrarnas elitserie mot Team Clan Nässjö BK. Hemmalaget lyckades vinna med 11-9 efter att ha vunnit de två avgörande borden med endast en respektive två käglor.

– Det var hård kamp genom hela matchen och då jag nu står på den vinnande sidan var det en fantastisk match med en avslutning jag aldrig varit med om tidigare, säger en nöjd Kim Andersson i Full House.

BK Full House är fortfarande obesegrade på hemmabanorna denna säsong. På lördagen var det dock nära att Ängelholmslaget fick sin förlustnolla spräckt mot gästande Team Clan Nässjö BK som radat upp tretton raka segrar före lördagens möte.

Full House inledde klart bäst i den första halvan av matchen. Men trots klart högre totalslagningar fick hemmalaget nöja sig med två knappa serievinster med 3-2 och ledning med 6-4. I den tredje serien blev det betydligt jämnare även poängmässigt då Clan matchade hemmalagets spel bättre. Det blev återigen 3-2 till Full House efter att laget vunnit totalen med knappa 1725-1713 och därmed var det 9-6 inför avslutningen.

– Det var en tuff utdelning på spelet vi hade och vi fick inte alls ut vad vi ville ha inledningsvis. Vi gör tre bra inledande serier men i den tredje började Clan komma in i matchen allt mer och de stretade emot riktigt hårt och gör också en fantastisk match, förklarar Kim Andersson.

I den sista serien startade Clanspelarna klart bäst och tog kommandot på flera bord. Men trots att Clan vann totalen klart med 1814 mot hemmalagets 1649 lyckades Full House närmast mirakulöst vinna de två bordspoäng laget behövde för seger i matchen. I den sista spelrutan lyckades hemmalaget knyta åt säcken på två bord som vanns med endast en respektive två käglor vilket gav seger totalt med 11-9.

– Vi har alltid varit starka i slutrutorna och vi får dem dit vi vill nu igen. Annars började den sista serien mycket kämpigt för oss och vi ligger länge under med 0-5. Men då vi går mot slutrutorna får vi häng på två av borden och då kör vi allt vad vi kan.

Kim berättar vidare att han hade varit nöjd även om det bara blivit oavgjort då han själv hade lite medgång i slutrutan i en av de två avgörande borden, det som gav vinst med två käglors marginal.

– Jag har spelat länge och aldrig varit med om något liknande i slutet. Det är första gången jag varit med om att ta två matchavgörande poäng under fem poängs marginal totalt i den sista serien.

Både Full House och Clan saknade flera av sina normalt tongivande spelare som är i USA och spelar World Series. I Full House toppade nu Alexander Johansson individuellt med 902 före Kim Andersson, 901. Alexander lyckades även vinna alla fyra banpoäng i par med Johan Klyft, 828, varav den sista med endast en matchavgörande kägla. I Clan var Alexander Tigerstrand bäst med 889 före Jesper Runbom, 863.

Det blev en tät match även när Sundbybergs IK tog emot BKF Falkenberg i en riktig fyrapoängsmatch längre ner i tabellen. En vinst för gästerna och laget skulle dra ifrån Sundbyberg under nedflyttningsstrecket.

Nu blev det istället hemmalaget som tog in på Falkenberg efter seger med knappa 11-9 efter en mycket stark inledning. Hemmalaget drog in två rundor över 1800 och gick ifrån till klar ledning med 8-2 efter halva matchen.

– Tidigare har vi inte riktigt varit med i starten men den här gången gjorde vi det bra direkt. Sedan vet jag inte riktigt vad som hände när vi tappade mycket av spelet och började missa samtidigt som Falkenberg började strajka mer, säger Gustavo Layrisse i Sundbyberg.

I den andra halvan var det närmast motsatt poängfördelning mot i den första halvan. Falkenberg vann den tredje serien med 4-1 och var sedan i klart överläge i den sista serien. Men hemmalaget lyckades ro hem två bord och ta de två bordspoäng de behövde för en mycket viktig seger.

– Segern satt långt in i sista slaget. Vi behövde dubbla på ett bord i den sista rutan för att känna oss säkra, men vi fick en kägla kvar och då kändes det som vi skulle förlora det bordet. Men då missade deras spelare och det räckte med spärr för oss, fortsätter Gustavo.

I Sundbyberg var Mikael Kanold lagets lok och klart i topp individuellt med 973. Tvåan Felix Cederlund fick ihop 879. Det var hemmalagets högre botten och vinster i de jämna serierna som blev avgörande. För gästerna hade högre totalslagning och matchens lirare i Magnus Larsen med 975 samt ytterligare två spelare över 900.

Med segern har Sundbybergs givit sig i alla fall en teoretisk chans att lyckas ta sig upp på kvalplatsen som innehas av just Falkenberg.

– Vi spelar mot Kaskad i morgon, men det blir riktigt tufft och det är ingen match vi räknat med att vinna. Vi har ytterligare tuffa matcher men en förlust idag och det hade varit helt kört.

Det blev förlust för Falkenberg även i sin andra viktiga fyrapoängsmatch. Stureby BK rivstartade med hela 1936 i den första serien mot Falkenbergs 1773. Det gav 5-0 till hemmalaget, en ledning Stureby aldrig släppte ifrån sig. Stureby fortsatte övertygande och kunde punktera matchen redan efter den tredje serien med ledning 11-4.

I den sista serien putsade gästerna till siffrorna då hemmalaget föll markant i spelstyrka. Matchen slutade 12-8 till ett Stureby som därmed utökade gapet ner till Falkenberg under kvalstrecket.

Stureby hade en mycket jämn topp med hela fem spelare över 900 där Marcus Tidbeck toppade med 947 före Dennis Eklund 926. I Falkenberg var Johannes Cotting bäst individuellt med 929.

Sistaplacerade Västerås SK hade ingen större lycka med sig när de gästade topplagen Team Pergamon och Team Alingsås. Att Pergamon hade många spelar borta i USA märktes föga. Partillelaget strajkade ihop hela 7348 och vann matchen med klara 18-2. Hemmalagets Oliver Dahlgren har verkligen visat framfötterna i de två sista omgångarna när flera av lagets storstjärnor saknats. Förra helgens 993 i toppmötet på bortaplan mot Clan följdes upp med 1007 i dagens match mot VSK. Oliver stöttades också väl av Markus Jansson, 997, och Osku Palermaa, 988.

I Västerås var det bara Eric Nordström som lyckades hänga med i Partillespelarnas strajkfest med fina 965. Det var ett stort gap ner till gästernas tvåa, Joakim Stål, 847.

Även Team Alingsås satte gasen i botten mot Västerås SK och avgjorde matchen redan efter tre spelade serier med en ointaglig ledning, 13-2. Gästerna ökade poängmässigt för varje serie och avslutande med fina 1779 som även gav vinst med 3-2 i serien så hemmalagets segersiffror stannade vid 15-5.

James Blomgren i klar topp i Alingsås med 1006. Richard Dahllöf och Gustaf Johansson var därefter med 913 respektive 912. I Västerås var Johan Brunnsberg bäst med 947 före Stefan Dew, 934.

I morgon söndag avslutas den sextonde omgången med det högintressanta mötet mellan Bodens BS och IKW/Köping BK i Norrbotten. Sedan tar BK Kaskad, som ännu inte tappat en poäng på hemmaplan, emot Sundbybergs IK.

Länk till matcher och tabell herrarnas elitserie

Jonas Brändström   08 mars 2025 19:43