
Förutsättningar för bildande av Division 4
Inför kommande säsong införs möjligheten att skapa Division 4 som kommer att vara en del av den nationella serien. Här finns mer information.
Till skillnad från de övriga divisionerna, där reglerna för upp- och nedflyttning är fastställda kommer Division 4 att bestå av lokala lag med korta resvägar och direkta upp- och nedflyttningar. I första hand gäller detta för lag som är verksamma inom samma distrikt, men även lag från angränsande distrikt kan inkluderas om avstånden är begränsade.
Förutsättningar för bildande av Division 4
– Det krävs att ett tillräckligt antal lag (6–12 lag) finns inom ett begränsat geografiskt område.
– Om antalet lag är för lågt, kommer dessa att fortsätta verka i Division 3.
Procedur för inrättandet av Division 4
1. Efter avslutat kval placerades alla lag i sina respektive divisioner.
2. Eventuella vakanser fylls, och lag som avanmält sig tas bort.
3. Nya lag placeras i Division 4.
När anmälningstiden har gått ut och alla vakanser tillsatts, kommet det finnas cirka 150 lag kvar i Division 3. Enligt beslut ska Division 3 bestå av minst 192 lag, fördelat i 24 divisioner. Därför sker en uppflyttning av lag från Division 4 till Division 3 enligt följande kriterier:
1. Tabellplacering i Division 3.
2. Högsta kvot av matchpoäng delat med antal spelade matcher.
3. Högsta kvot av målskillnad delat med antal spelade matcher.
4. Högsta kvot av vunna banpoäng delat med antal spelade matcher.
5. Vid behov genomförs en lottning.
Fördelning av lag inom Division 4
– Lagen sorteras efter distrikt.
– I distrikt med fem eller färre lag utreds möjligheten att samarbeta med angränsande distrikt för att komplettera antalet lag.
– Om det inte är möjligt att etablera en självständig Division 4, flyttas lagen upp till Division 3.
Föreningsspecifika regler
Om det finns en etablerad Division 4 inom ett distrikt, är det inte tillåtet för en förening att ha mer än ett lag i Division 3. I avsaknad av en Division 4 är det däremot möjligt för en förening att ha flera lag i Division 3.
Detta är den första säsongen med denna nya struktur, vilket medför att vissa oklarheter kan uppstå. För ytterligare information eller frågor, vänligen kontakta sk@swebowl.se.