
Clan, Stureby och Kaskad vinnare i söndagens Elitseriematcher
Det spelades tre matcher i herrarnas Elitserie på söndagen. I söder var Clan på besök i Helsingborg för match mot Göta, där smålänningarna tog en stabil seger med 13-7. Kaskad var på Stockholmsbesök, där de spelade mot Stureby och Sundbyberg. Där blev det först förlust mot Stureby med 11-9 och sedan vinst mot Sundbyberg med 14-6.
– Riktigt härlig vinst! Kaskad är ett tufft gäng att möta och det visste vi, men idag drog vi det längsta strået, säger Sturebys Alex Joki.
Det var tack vare en mycket stark inledning på matchen som Stureby lyckades bärga segern mot Kaskad på söndagsförmiddagen. Över 1800 i båda de första serierna gav stark ledning med 8-2 halvvägs genom matchen. Men Kaskad gav inte upp alls. Istället tuggade de igång strike-maskinen i tredje serien som de kunde vinna med 4-1. I sista serien slog Kaskad sin högsta slagning för dagen, men det räckte inte hela vägen till poäng då Stureby kunde hålla undan och plocka de 2 banpoäng som behövdes för vinst med 11-9
– Grym start på de två första serierna, sen blir vi nog lite för passiva i tredje serien men vi kör på in i det sista vilket gav seger idag. Skönt att det förhoppningsvis börjar släppa lite nu, vi har haft många stolpe ut matcher under säsongen så det var skönt att vi äntligen kunde knipa en tajt match, säger en glad Alex Joki i Stureby.
Det var gott om höga slagningar i matchen, då båda lagen slog över 7000 poäng. Bäst av alla blev Sturebys Tommy Wendel som sprände 1000-gränsen med sina 1010. Även Emil Ågren i Kaskad lyckades med samma bedrift, även om det var på håret då han fick ihop exakt 1000 poäng.
Kaskad behövde dock inte åka hem tomhänta på söndagen. De tog nämligen en stabil seger mot Sundbyberg på eftermiddagen. Kaskad fortsatte på samma sätt som de avslutade mot Stureby och spelade bra bowling och nu var det bortalagets tur att leda med 8-2 efter halva matchen. I tredje serien kom det en dipp för Kaskad och Sumpan kunde närma sig med 4-1, men i sista serien satte Kaskad spiken i kistan ordentligt när de slog 1916 och vann serien med 5-0 för att vinna matchen med 14-6.
– Det var tungt mot Stureby, men de var starkare i slutrutorna än oss i de två första serierna, men vi tog nya tag mot Sundbyberg och vi är helt klart överlag nöjda med två vinster på tre matcher den här helgen, säger Teodor Samuelsson i Kaskad
Trots att Kaskad vann matchen ganska klart, så var det en Sundbybergsspelare som blev bäst i matchen, då Calle Waller slog 930. I Kaskad var det Luukas Väänänen som slog högst med 923. Luukas' lagkamrat Teodor Samuelsson gick inte riktigt att känna igen i tre första serierna på matchen, men i sista serien small det till ordentligt när det blev 12 raka strike och 300 för Teodor.
– Jag är inte säker på hur jag hittade den 300-ingen och det är inte varje gång man gör 881 med bara 1 serie på 200. Mina tre första serier mot Sundbyberg kan man diskutera, men det är kul att göra 300, säger Teodor Samuelsson
För Göta blev det en tuff helg, då det efter lördagens förlust mot Full House blev ytterligare en förlust på söndagen. Den här gången var det på hemmabanor mot Clan. Det var dock Göta som inledde starkast med mycket bra spel i första serien och 3-2. Clan kvitterade dock matchen direkt i andra serien och i de två avslutande serierna kunde Nässjö-laget dra ifrån till seger med 13-7. Clan fortsätter därmed att hänga på Pergamon i toppen av serien.
– Jag tycker att vi gör en bra match och håller oss till vår gameplan. Vi jobbade hårt tillsammans och försökte ta det lugnt och metodiskt. Idag var vi starkare i slutrutorna än Göta och det var det som avgjorde matchen, förklarar Clans Robin Ilhammar.
Clans landslagsman Pontus Andersson var på riktigt bra spelhumör på söndagen och smällde in höga 1005. Lagkamraten Anton Ahlgren, som slog 300 i Ballmaster Open, lyckades återigen och smällde in en ny 300-ing i första serien. I Göta var det veteranen Martin Paulsson som var bäst med fina 971.