Calluna obesegrade i Södra, Stånga serieledare i Norr

Nya serieledarna Stånga vann två klara segrar och samlade mycket pluskvot under dagen. I Södra var Callunatjejerna på hugget. Vi hittar dessutom två höga 900-slagningar i Södra, där Mimmi Persson glänste allra mest. 

Linnéa tog emot Hallandia hemma i Gislaved. Hemmalaget tog ledningen med 3–2, vilket Hallandia hade vänt till ledning 6–4 i halvtid, en ledning som laget sedan aldrig släppte. Linnéa vann förvisso tredjeserien med 3–2, men halländskorna tog en ny 4–1 i sista och vann matchen med 12–8. Camilla Andersson bäst hos segrarna med 761 och tog fyra banpoäng tillsammans med Christina Dahlgren. Matchens gigant var dock Mimmi Persson. Hela 990 strajkade hon ihop idag. Imponerande! 

Jämnt värre blev det i Helsingborg när Höganäs kom på besök till Spader Dam F. Det slutade 10–10 och om man tittar på kägelpoängen står där 5481–5480. Det var bortalaget som inledde med att vinna två serier med 3–2 och hemmalaget som slutade med att göra samma sak. Felicia Jonsson bäst i Spader med fina 861 och full pott tillsammans med Lova Nilsson. Fyra banpoäng tog också Tova Runesson och Lena Whistleton. I Höganäs toppade Sandra Gustavsson med 761.

Nagelbitande blev det också på Baltiskan, där Stadion och Mix drabbade samman. Stadion hade förvisso 9–6 efter tre, men det var Mix som tog hem tredje serien. De vann den med 3–2, men var snubblande nära oavgjort. Stadion räddade segern med 11–9 tack vare att de lyckades vinna ett av borden med tre pinnar. Sofi Berntsson var bäst hos segrarna med 769 och tog också fyra banpoäng tillsammans med Anneli Edvardsson. Matchbästa 772 hittar vi hos Pernilla Linde i Mix.  

Calluna var på riktigt spelhumör idag och gjorde processen kort med Oden. Gästerna stretade emot lite inledningsvis, men hemmalaget följde upp 7–3 efter halva matchen med två raka 5–0 till seger med 17–3. Cathrine Lindström fick ihop hela 958, Carolina Lindström hade 873 och Sussi Brink hade 852. Lindström/Lindström och Brink/Hjertén fixade full pott i banpoäng. 6224 snickrade Boråstjejerna ihop idag, inte illa. Charlotta Malmers 718 var bäst i Oden.

 

I Norra allsvenskan började Stånga dagen började i Sandviken, där gotländskorna inledde med 4–1, 3–1 och en ny 4–1 och hade följaktligen avgjort matchen efter tre. Även sista gick till Stånga som vinner med 14–5. Gunnel Johanssons 828 var matchbäst och Therese Broström och Eva Bengtsson grejade alla sina banpoäng. I SAIK toppade Natalie Burman med 787.

Efter Sandviken var det dags för Stånga att ta sig till Uppsala för match mot Flamman. Även där var Stånga minst ett nummer större och det blev seger med 17–3. Gunnel Johansson i topp igen, nu med 786. Liselotte Stjernefelts 693 var bäst i Flamman.

 

 

 

Foto: dagens Callunauppställning

Fotograf: Charlotta Malmer

 

Catharina Blixt Jeppson   15 november 2025 20:10