BK Kaskad klart för SM-slutspel och strajkfest i Nässjö

BK Kaskad blev på lördagen det tredje herrlaget att bli klart för vårens SM-slutspel. Det efter ännu en överlägsen hemmaseger där bortalaget återigen hade stora problem med banunderlaget.

– Första etappen är klar, att ta oss till slutspel. Nu har vi allt och vinna och kan vi klättra uppåt i tabellen blir det en bonus, säger en glad Filip Wilhelmsson i Kaskad.

I Nässjö vann hemmalaget Team Clan en rafflande strajkfest mot slutspelsjagande Team Alingsås där det bjöds på hela tre 300-serier och riktigt höga resultat för båda lagen.

BK Kaskads hemmasvit med idel vinster denna säsong är intakt efter ännu en övertygande insats på lördagen mot gästande BK Full House.

– Det är inget lag som direkt hurrat när de ska kliva ner på banorna och det blev likadant igen. Vi spelar upp banan så att man måste vara mycket noggrann och vaken, det blir inte många strajkar och man måste spärra mycket för att ta poäng, förklarar Filip Wilhelmsson sitt lags vinnande taktik på hemmabanorna i Vilbergen.

Återigen drog Kaskad ifrån direkt mot ett mer eller mindre paralyserat bortalag. Det blev solklara 5-0 i den första serien till hemmalaget som fortsatte att gneta på och dra ifrån. Ännu en gång lyckades Kaskad också punktera en hemmamatch redan efter tre spelade serier efter att ha skaffat sig en ointaglig ledning med hela 13-2. Matchen slutade 16-4 och segern innebär även att Kaskad gör Pergamon och Clan sällskap till vårens SM-slutspel.

– I fjol missade vi slutspelet på poängskillnad och det är en betydligt skönare känsla den här gången, och att vi även har allt att vinna och inte behöver känna pressen att behöva vinna i den sista omgången.

Hemmalaget fick ihop klart gångbara 6683 totalt medan gästande Full House med stor möda kravlade sig över 6000-strecket, 6032. Kaskads klara segersvit på hemmaplan är därmed intakt.

– Vi är lite i halvchock ännu, säger Full House Kim Andersson flera timmar efter matchen är avslutad.

– De bryter ner banan på ett speciellt sätt och de vet vad som kommer att hända. För oss blev det en nyhet efter nästan varje slag och det var väldigt skumt att spela trots att vi var förberedda på att det skulle bli tufft och låga siffror.

Hemmalagets Teodor Samuelsson var matchens gigant med hela 957 på de för de flesta svårstrajkade banorna. Det gav också full pott i vunna banpoäng i par med Robin Hultsten, 805. I Full House, som bara hade två spelare över 800, toppade J-D. Mortensen med 837.

BKF Falkenberg tog en mycket viktig hemmaseger mot Team Alingsås och fortsätter sin jakt på säker mark ovanför kvalstrecket.

– Vi gör en bra match och det måste vi för att vinna en sådan här match. Med både toppar och och bredd så i det stora hela var det en helt fullt rättvis seger, säger en nöjd Dennis Johansson i Falkenberg.

Lördagens möte inleddes jämnt med hemmaledning 3-2 efter den första serien innan Falkenberg ryckte till sig en ledning 7-3 efter den andra serien. I den tredje serien lyckades en vilt kämpande Alingsås hålla matchen vid liv men fick dålig utdelning och endast 3-2 i serien vilket gav underläge med 6-9 inför avslutningen.

– Det var en mycket jämn tredje serie där vi kunde vinna ett bord med två poäng vilket kanske satt i hos dem även i den sista serien, fortsätter Dennis Johansson i Falkenberg

När hemmalaget tidigt tog en stor ledning på ett bord i den sista serien tappade Alingsås alltmer och avslutande med sin sämsta insats under matchen. Falkenberg kunde vinna den sista serien med klara 4-1 och ta två nya och viktiga poäng med slutresultatet 13-7.

Om det var tuffa förhållanden i Norrköping när Kaskad tog emot Full House var det närmast det motsatta i Nässjö. Det bjöds på en strajkfest av sällan skådat slag i mötet mellan Team Clan Nässjö BK och Team Alingsås.

Hemmalaget lyckades vinna den mycket jämna tillställningen med 12-8 efter ha avgjort matchen i den sista seriens slutrutor. Bland annat vann Clan totalen i den sista serien med  två poäng i en match där hemmalaget strajkade ihop hela 7647 totalt mot gästernas 7534.

Mötet bjöd på hela tre 300-serier men också två 290-serie. Alingsås Alexsander Flodin inledde med 300 innan klubbkamraten James Blomgren gjorde om bedriften i den andra serien. James bordskamrat Gustaf Johansson gjorde samtidigt 290 och deras total på 590 poäng är en av de högsta banparsslagningarna i elitseriens historia.

Hemmalagets Linus Vedin fick nöja sig med 289 i den tredje serien innan han också avslutande med en matchavgörande perfekt serie. Individuellt spurtade Linus även till sig matchens högsta resultat med 1067 men han skuggades av klubbkamraten Pontus Andersson som med en avslutande 290-serie stannade på 1054. Hemmalaget hade också en tredje spelare över 1000 genom Robin Ilhammar, 1031.

Gästande Alingsås hade ”bara” två spelare över 1000 med James Blomgren, 1053, och Alexander Flodin, 1024.

Segern för Clan innebär att laget fortsätter jakten på seriesegern. Alingsås dubbla förluster denna lördag gör att laget inte längre har chansen till den fjärde och sista slutspelsplatsen i egna händer. Mycket hänger på vad IKW/Köping BK gör i söndagens hemmamöte mot BK Full House och den sista omgången där de båda lagen även möts på Alingsås hemmaplan.

Bildtext: BK Kaskad klara för SM-slutspel. Foto: Åke Bjerselius.

Länk till matcher och tabell herrarnas elitserie

Jonas Brändström   05 april 2025 21:21