AIK och Merci vinnare i damernas elitserie

BK Merci och AIK BK vann lördagens två matcher som spelades på neutral plan i damernas elitserie. AIK vann derbyt mot B-K Eva, Stockholm, med 14-6 medan Merci tog hem det viktiga streckmötet i Västerås mot BK Prime, Sthlm, med hela 19-1.

– Vi gjorde en stark och stabil laginsats idag, säger en nöjd Alice Lindqvist i Merci.

Med färre matcher spelade jagar nykomlingarna BK Prime, Sthlm, lagen ovanför i tabellen. Samtidigt jagar lördagens motståndare BK Merci en slutspelsplats. Klara vinnare i mötet på neutral plan i Västerås blev Örebrotjejerna i Merci.

– För många i laget var det en unik upplevelse att spela på stringmaskiner för första gången, men vi kunde dra nytta av de med tidigare erfarenheter och kommunicerade upplevelser bra mellan varandra, säger en nöjd Alice Lindqvist i Merci.

Merci var flera nummer större än sina motståndare denna lördag. Efter att ha tagit ledningen med 4-1 i den första serien släppte Merci inte ifrån sig fler poäng under resten av matchen. Matchen slutade med förkrossande 19-1 till Örebrotjejerna som därmed tar ett lite fastare grepp om den fjärde och sista slutspelsplatsen.

– Vi är mycket nöjda med dagens match. Efter en svagare start på säsongen känns det nu som vi börjat spela in oss med varandra och utnyttjat den fina bredd på laget som vi har den här säsongen, påpekar Alice vidare.

En med stor erfarenhet av Västeråshallen var Mercis Susanna Kiiskinen som spelade med herrarna i Västerås SK för mindre än två säsonger sedan. Susanna var nu matchbäst med fina 883 poäng. Även Janina Lindberg, 866, och Alice Lindqvist, 848, tog sig över 800 individuellt hos segrarna. 

Prime hade det däremot tyngre med strikeproduktionen med endast två spelare över 700 poäng individuellt. Det var Helene Fischbach, 769, och Annika Kilander, 757. 


Bildtext: Ett glatt AIK BK efter dagens derbyvinst mot B-K Eva, Stockholm. 

I dagens andra dammatch vann topplaget AIK BK mer programenligt mot B-K Eva, Stockholm. Matchen spelades på neutral plan i New Bowl Center Gullmarsplan där AIK satte full fart från start. De gulsvarta drog ifrån till klar ledning med 9-1 efter halva matchen.  

– När vi möttes sist på Evas hemmaplan var det mer jämnt i början. Nu ville vi va mer aggressiva i början och ta kommandot mer direkt och det lyckades vi med, säger en nöjd Malin Gref i AIK.

I de två första serierna hade AIK presterat 1533 och fina 1661 i totalslagningar, men i den andra halvan föll de gul-svartas poängnivå markant. Lagen spelade oavgjort, 5-5, vilket innebar att segern för AIK stannade vid14-6.

– Efter de två första serierna kändes det nästan som att vi gick in i en ny hall och det blev mycket gnetigt. Segern och spelet mot slutet blev inte vackert med det blev en vinst vilket är det viktiga, förklarar Malin Gref vidare.

Nathalie Asklund var ensam i AIK med att lyckas bättre i den andra halvan av matchen jämfört med i  den första. Nathalie blev också bäst individuellt med 814 poäng. Även Lina Wallenbert, 807, och Malin Gref, 801, tog sig över 800-strecket. I Eva toppade Cecilia Solén med 795. 

Med dagens vinst gick AIK upp i serieledning före Spader Dam som dock spelar sin sista match före uppehållet först i morgon söndag. Då möter Helsingborgstjejerna BS Hässle på neutral plan i Eslöv och kan då återta serieledningen. 

– Vi är ändå så klart supernöjda hittills. Vi startade säsongen bra men efter några skador och spelare borta av andra skäl har det varit lite svettigare mot slutet än planerat. Nu blir det skönt med uppehåll, att få andas ut och komma tillbaka med ny kraft efter årsskiftet, fortsätter Malin Gref.

I morgon söndag avslutas den tionde omgången med årets sista match i damernas elitserie när Spader Dam möter nykomlingarna BS Hässle i Eslöv bowlinghall. 

Länk till matcher och tabell damernas elitserie

 

Jonas Brändström   06 december 2025 18:38