AIK gör ett litet ryck i toppen på Mellanallsvenskan

Helgens Mellanallsvenska bjöd på både höga resultat, överrrasknigar och tuffa matcher, men den stora vinnaren blev AIK som slog tillbaka konkurrenten Tegnér på hemmabanor efter en mycket stark match. Att Tegnér förlorade dubbelt på lördagen gör att AIK nu har greppet om serieledningen. Gotlandspärlan fick med sig full pott hem från Dalarna och Marbodal knep 3 poäng i Norrköping. 

AIK BK H - BK Tegnér Säffle 14-6

Det var i Stockholms Bowl-O-Rama som den mest högintressanta matchen spelades på lördagen, då serieledande AIK tog emot serietvåan Tegnér i en match som bjöd på mycket bra bowling. Det blev dock aldrig riktigt jämnt, då AIK var taggade till tänderna och smällde in smått fantastiska 7431. Trots att Tegnér gjorde närmare 7000 poäng de också, så var de aldrig nära att rå på AIK som kunde vinna matchen med 14-6 efter att ha avgjort redan efter 3 serier. Segern gjorde att AIK nu har 4 poäng till godo på Tegnér, som fortsatt ligger tvåa.

AIK hade hela 6 man som gjorde över 900 i matchen och bäst av alla var Elliot Crosby, som slog finfina 1010. I Tegnér blev Emil Högfält bäst med sina 928.

BK Glam - BK Tegnér Säffle 14-6

Det blev överlag ingen vidare bra helg för Tegnér, som tidigare på lördagen spelade i Örebro mot Glam. Glam, som är jumbo i Mellanallsvenskan, överraskade ordentligt när de storspelade matchen igenom och aldrig gav Tegnér chansen i matchen. Hemmalaget hade avgjort redan efter tre serier och till slut blev det 14-6 till Glam, som nu närmar sig lagen ovanför i serien.

Hemmalagets Andreas Jonsson spelade bäst av alla och fick ihop 958. I Tegnér var det återigen Emil Högfält som var bäst, den här gången med 944.

BK Karma - IK Gotlandspärlan 8-12

Gotlandspärlan var på utflykt i Dalarna under helgen och inledde med spel mot Karma i Mora på lördagseftermiddagen. Där blev det rivstart direkt för Pärlan som plockade 4-1 direkt i första serien. Karma kom dock igen i de två efterföljande serierna och när det var dags för sista serien så ledde Gotlandspärlan med knappa 8-7. I sista serien sjönk resultatnivån betydligt, men det var bortalaget som höll ihop bäst och Gotlandspärlan kunde inleda helgens spel med seger, 12-8.

Det var två spelare som stack ut ur mängden med 900-resultat. Karmas Lukas Andersson fick ihop 966 och var matchbäst. Och i Gotlandspärlan var det Lukas Sevelin som fick ihop 947.

Rigel/DBS - IK Gotlandspärlan 8-11

Gotlandspärlan fortsatte sin helg på söndagsförmiddagen med match i Borlänge, där Rigel/DBS tog emot. Det var återigen Pärlan som inledde starkast, när de för andra matchen i rad tog en 4-1 ledning efter första serien. De två efterföljande serierna slutade 5-5 och Pärlan hade ledningen med 9-6 inför den sista serien, en serie som blev mycket jämn, men där Gotlandspärlan hade marginalerna på sin sida och kunde vinna 2 banpar med några få pinnar, och därmed vinna matchen med 8-11. Tack vare de båda segrarna så hänger Gotlandspärlan på i toppen och ligger nu trea i serien

Nu var det Jonas Gustafsson i Gotlandspärlan som storspelade och fick ihop hela 981. I Rigel/DBS var det Emil Brunn Ramstedt som var bäst med 947.

BK Kaskad F - Marbodal BS 10-10

Det blev en ganska svängig tillställning i Marbodals första match i Norrköping på lördagen. Hemmalaget Kaskad F tog ledningen med 3-2, en ledning som blev underläge med 4-6 efter att Marbodal tagit 4 poäng i andra serien. I tredje serien vända matchen igen, när det var dags för Kaskad att plocka 4-1 och ta ledningen med 8-7 inför sista serien. Väl där var det Marbodal som var starkast igen och matchen slutade oavgjort, 10-10. 

Kaskad gillar när det är tufft och att matchen endast bjöd på 3 slagningar över 800 pekar på att det inte var några glädjebanor den här gången heller. Henrik Blomqvist i Marbodal löste banorna bäst av alla med 877. I hemmalaget var det Mikael Wik som slog högst med 875.

BK Örnen - Marbodals BS 7-13

Till en början var det fortsatt jämnt spel även i Marbodals andra match i Norrköping, nu mot Örnen. Halvvägs genom matchen stod matchen och vägde med 5-5, men i tredje serien gjorde västgötarna ett avgörande ryck när de lyckades få med sig 5-0. Även sista serien gick till Marbodal som kunde vinna matchen med 13-7.

Det var återigen en Marbodal-spelare som var matchbäst, den här gågen var det Joakim Wetterstrand som fick ihop 920. Jesper Nithagen var bäst i Örnen med 891.

Stureby BK F1 - Ludvika BK 10-10

Det blev en mycket jämn match som svängde halvvägs igenom när Stureby tog emot Ludvika hemma i Högdalen. Stureby inledde med att göra runt 1750 i de båda första serierna, vilket gav 3-2 och 3-2 till ledning med 6-4. De båda avslutade serierna slutade också 3-2, men i de serierna var det Ludvika som slog över 1700 och kunde till slut kvittera matchen till 10-10.

Ludvikas Elias Sjögren var sånär att få till en perfekt serie i matchen, men han fick till slut nöja sig med 299 och att vara matchbäst på 956. Sturebys Filip Wendel slog 915 och var bäst i hemmalaget.

Matteus-Pojkarna BK - Ludvika BK 14-6

Helgens sista match i Mellanallsvenskan spelades på söndagseftermiddagen i Birka-hallen, där Matteus-Pojkarna väntade på Ludvika. Här var det egentligen inget snack om saken vilket lag som var det starkare för dagen. Hemmalaget spelade ytterst stabilt och kunde sakta dra ifrån Ludvika. 7-3 halvvägs genom matchen blev till 14-6 när matchen var slut. Både Ludvika och MP har häng på toppen och ligger strax bakom Gotlandspärlan i serien.

Matteus-Pojkarnas Oskar Almroth var ende man över 900 i matchen med sina 924. I Ludvika var det nu Lukas Heijel som var bäst med 875.

Christian Holmén   26 januari 2025 17:39