Jesper Svensson fortsatt trea i PBA World Championship

Efter första rundan i topp 50 i PBA World Championship är Jesper Svensson fortsatt på tredje plats. Pontus Andersson slog näst högst av alla spelare igår med 1950 poäng och klättrade i resultatlistan. Kl 18.00 ikväll börjar den andra rundan för topp 50 i majortävlingen där fyra svenskar är med. 

Första omgången av advancer round för topp 50 i PBA World Championship genomfördes under torsdagskvällen i Reno, Nevada. Jesper Svensson fick ihop 1780 poäng och är fortsatt på tredje plats majortävlingen med totalt 13004 poäng efter 56 serier. Det är även oförändrat kring första- och andraplatsen. EJ Tackett leder på 13217 poäng och Jason Belmonte är tvåa med 13105 poäng.

Pontus Andersson storspelade i den första omgången av topp 50. Andersson knep den sista platsen till topp 50 i onsdags men igår avancerade han i resultatlistan. Han svarade för 1950 poäng över åtta serier och är på 29:e plats med totalt 12529 poäng. Det var endast Mitch Hupé som hade högre poäng i den första omgången med 1982 poäng. William Berggren klättrade två placeringar och är på 27:e plats med 12541 poäng. William Svensson är fortsatt på 39:e plats med 12416 poäng.
– Det är jättebra jobbat av alla fyra. Jag tror att det lossnade lite för Pontus när han väl nådde topp 50 och han kunde spela lite mer avslappnat igår. Pontus och William Svensson hade det rätt tufft på touren förra året så jag är väldigt glad att de får den här framgången. Det är starkt att de hänger i, säger Robert Andersson och fortsätter:
– William Berggren brukar spela bra på touren. Han har mycket framåtrull i slagen vilket ofta passar fint på profilerna på touren. Jesper är väldigt skarp. Det kändes som att vändpunkten för Jesper kom i de tre sista kvalserierna vid den första tävlingsdagen av Nevada Classic. Sedan har det varit den Jeppe man känner igen. Han bara öser på och har ett väldigt gott självförtroende i spelet.

William Berggren har 137 poäng upp till 16:e platsen som betyder avancemang till matchspelet i majortävlingen och Pontus Andersson har 149 poäng till cutten.
– Om William (Berggren) och Pontus har en kanondag så finns det chans för dem att nå topp 16. Men det är tufft att hämta in så många poäng när alla spelare är så duktiga. Oavsett så är det bra om de kan ta så fina placeringar som möjligt. 

Kl 18.00 svensk tid börjar den andra omgången i advancer round där åtta ytterligare serier står på programmet. Därefter går topp 16 vidare till matchspel Round Robin som spelas torsdag 20 mars. Topp fem går sedan vidare till stegfinalen som avgörs lördag 22 mars kl 20.00.

Imorgon kl 23.00 svensk tid är det dags för stegfinal i PBA Mike Aulby Nevada Classic där Jesper Svensson är en av fem spelare som kämpar om PBA-titeln. Det var den 28 februari som Jesper Svensson tog den femte och sista platsen till stegfinalen i Nevada Classic och stegfinalen avgörs alltså först imorgon i National Bowling Stadium.

Resultat PBA World Championship

Livestream BowlTV

Livescore Lanetalk

Stegfinal PBA Mike Aulby Nevada Classic
1. Andrew Anderson
2. EJ Tackett
3. Ethan Fiore
4. Alex Keplinger
5. Jesper Svensson

Fredag 14 mars

18.00 PBA World Championship Advancers round 2 - 8 serier

Topp 16 går vidare till matchspel Round Robin

Lördag 15 mars

23.00 Stegfinal PBA Nevada Classic

Söndag 16 mars

17.00 PBA Scorpion Championship round of 16 - bäst av fem serier

19.30 PBA Scorpion Championship round of 8 - bäst av fem serier

Fyra segrare plus den med högst poäng som blev utslagen i topp åtta går vidare till stegfinalen.

01.00 PBA Scorpion Championship stegfinal

Måndag 17 mars

17.00 PBA Viper Championship round of 16 - bäst av fem serier

19.30 PBA Viper Championship topp 8 - bäst av fem serier

Fyra segrare plus den med högst poäng som blev utslagen i topp åtta går vidare till stegfinalen.

00.00 PBA Viper Championship stegfinal

Tisdag 18 mars

17.00 PBA Chameleon Championship round of 16 - bäst av fem serier

19.30 PBA Chameleon Championship round of 8 - bäst av fem serier

Fyra segrare plus den med högst poäng som blev utslagen i topp åtta går vidare till stegfinalen.

00.00 PBA Chameleon Championship stegfinal

Onsdag 19 mars

17.00 PBA Shark Championship round of 16 - bäst av fem serier

19.30 PBA Shark Championship round of 8 - bäst av fem serier

Fyra segrare plus den med högst poäng som blev utslagen i topp åtta går vidare till stegfinalen.

00.00 PBA Shark Championship stegfinal

Torsdag 20 mars

18.00 PBA World Championship matchspel omgång 1 - 8 serier

01.00 PBA World Championship matchspel omgång 2 - 8 serier

Topp 5 vidare till stegfinalen

Lördag 22 mars

20.00 PBA World Championship Stegfinal live Fox

Linus Wirén   14 mars 2025 16:05