Gunnar Wanneberg om VM-uttagningen - “det är jättestort”

Tidigare i veckan blev Gunnar Wanneberg uttagen i det svenska laget till para-VM. Han är en av två rullstolsspelare som representerar blågult vid mästerskapet i Hong Kong den 17-24 januari 2025.
– Jag vill vara med och slåss om de ädlaste valörerna, säger Gunnar Wanneberg.

Hur känns det att ha blivit uttagen till para-VM?
– Jag är jätteglad för uttagningen och redan lite nervös.

Det är första para-VM:et för Sverige. Vad betyder det här för svensk rullstolsbowling?
– Det är jättestort att vi får vara med på para-VM nu och framförallt när vi har varit igång med rullstolsbowlingen så kort tid i Sverige. Det känns extra kul när vi verkligen började från noll och att vi nu har en fungerande verksamhet. Det betyder att vi får lite positiv uppmärksamhet som förhoppningsvis gör att vi får fler rullstolsburna som upptäcker hur roligt det är med bowling och hur bra det fungerar för oss i rulle.

Vad är din målsättning med mästerskapet?
– Målsättningen är att göra ett bra resultat och förhoppningsvis räcker det till att vara med i toppen och kanske ta medalj. Självklart vill jag vara med och slåss om de ädlaste valörerna. Jag vet att om jag har en riktigt bra dag så kan jag vara med och konkurrera med de bästa amerikanerna även om de på pappret har högre snitt. Jag har ingen riktig koll på vilken nivå spelarna från de andra nationerna har. 

Hur kompletterar du och Richard Norén i laget varandra?
– Richard och jag tränar mycket ihop och känner varandra sedan länge. Vi som lag borde kunna stötta och uppmuntra varandra på bästa sätt.

Hur mycket tränar du i veckan och hur kommer din träning se ut nu ungefär inför mästerskapet?
– Jag tränar minst två gånger i veckan och så brukar det bli någon match i veckan. Jag kommer att öka till minst tre gånger i veckan i höst för att vara bra förberedd till VM.

Något speciellt du tar med dig från tävlingsresan i USA förra året?
– Vår resa till USA gav oss väldigt fina erfarenheter för det är där de har störst verksamhet och har hållit på längst med rullstolsbowling. De är jätteduktiga men klotet är runt och helt oslagbara är de inte… hoppas jag!

Linus Wirén   22 september 2024 21:53