Svenska killarna vann landskampen i Malaysia

Sverige vann landskampen på killsidan i samband med Malaysian International Open. I finalen besegrade de Malaysia A med 404-384.
– Jag är riktigt imponerad av killarnas insats, säger förbundskapten Amanda Andersson. 
På tjejsidan kom blågult på tredje plats. 

Juniorlandskampen genomfördes under kvällen i Kuala Lumpur. På killsidan fick Sverige ta sig an Malaysia A, Malaysia B och Hongkong. Man mötte alla lagen två gånger i bakersformat. Sverige vann fyra av sex matcher i gruppspelet och avancerade till final. Där ställdes de mot Malaysia A. Finalen spelades över två serier. Sverige var i ledning efter första serien med 229-225. I början av andra serien gick Sverige ifrån mer och ledde med 20 poäng. Malaysia kom dock tillbaka och det blev en spännande avslutning. Men blågult lyckades hålla undan och vann till sist med 404-384. 
– Killarna gjorde det väldigt bra och speciellt sett till att det var första gången i landslagströjan för alla i lag-sammanhang. De höll sig till processen, fokuserade på att göra bra slag och peppade varandra hela tiden på ett fint sätt. Det var kul att se, säger förbundskapten Amanda Andersson och fortsätter: 
– Det är en utmaning att stå i en lag-final och det är ofta nervöst. Jag tycker att det bästa i finalen var att laget vågade göra förändringar efterhand så som banan bröts ner och samtidigt litade de på sin egna förmåga att utföra slagen i den linje som behövdes. 

På tjejsidan blev det återbud från ett par nationer till landskampen. Utöver Sverige så hade Malaysia två lag med plus ett distriktslag. Sverige vann tre av sex matcher i gruppspelet och slutade på tredje plats i landskampen. Malaysia B vann landskampen. 
– Det var synd att tjejerna snubblade på målsnöret. Några av spelarna vågade testa lite nya saker och det såg bättre ut i banan än tidigare. De verkade ha kul och jobbade bra tillsammans, säger Amanda Andersson. 


Noel Haglund Torgersen, Ossian Kinnari, William Dahlsten, Wilmer Kvarnström


Anelia Andersson, Elissa Mehmet, Saga Johansson, Elin Bergqvist

 Mer info om Malaysian International Open

Linus Wirén   09 april 2025 22:00