Josefin Hermansson på delad 15:e plats efter första spelpasset i ECC
Damernas första spelpass är genomfört i Europacupen. Josefin Hermansson fick ihop 1567 poäng över åtta serier och är på delad 15:e plats. Laura Beuthner, Tyskland, är i topp med 1810 poäng.
Damerna var först ut när Europacupen inleddes i Wien på onsdagsmorgonen. Spelpasset drog ut på tiden och de åtta serierna tog 4,5 timmar. Josefin Hermansson fick inte riktigt spelet att stämma i block 1. Efter fyra serier var hon på 16:e plats. I den femte serien slog hon 226 poäng vilket blev hennes högsta serie för dagen. Hon klättrade några placeringar och följde upp med 215 poäng i den sjätte serien och låg då på 12:e plats. I den sjunde serien gick det tyngre där Hermansson slog 148. Hon avslutade sedan med 195 poäng i den åttonde serien och efter det första spelpasset är hon på delad 15:e-plats med Mariana Meteksinova, Bulgarien, på 1567 poäng.
– Jag hamnade lite efter men lyckades rädda upp flera serier. Det var väl serie sju som var en dykare där jag fick fler hål än i de andra serierna. Sett till poängen så har jag ändå ett okej utgångsläge inför kommande spelpass. Jag är givetvis inte nöjd med resultatet men det kunde ha varit mycket värre, säger Josefin Hermansson och fortsätter:
– Tekniken klaffade inte riktigt idag och jag hade svårt att upprepa slagen. Jag gjorde allt för att lösa banorna och det var lite frustrerande när mina lösningar inte fungerade.
Imorgon väntar spelpass två. De åtta serierna utgör även mixeddistansen och Josefin Hermansson och Teodor Samuelsson kommer att spela samtidigt.
– Det ska bli spännande med mixed. Det är bara att nollställa allt imorgon och ha ett öppet sinne. Jag kommer behöva ha några olika lösningar till hands när vi spelar samtidigt som herrarna, säger Hermansson.
Kl 14.00 drog Teodor Samuelsson igång i herrarnas första spelpass.

