Hanna Engberg och Melina Vikström vinnare i Söderköping Ladies Tournament

Söderköping Ladies Tournament är avgjord och i Open-klassen blev det kvalvinnaren Hanna Engberg som tog hem totalsegern efter att ha klättrat hela vägen genom stegfinalen och slagit Maria Bertilsson i finalen med 179-172. I HCP-klassen var Finlands Melina Vikström starkast i finalen mot Caroline udbjørg. Där slog Melina 224 mot Carolines 202.

Team X-Caliburs Hanna Engberg hade en närapå felfri tävling i Söderköping. Först vann hon kvalet klart, vilket innebar vila ända till finalsteg 3 på söndagen. Det var dock inte långt ifrån att det blev stopp för Engberg i det finalsteget, då det var extremt jämnt mellan plats 2 och 8. Hanna Engberg såg länge ut att ligga pyrt till men lyckades avsluta sista serien med fyra raka strike för att ta fjärde och sista stegfinalsplatsen med ynka 4 poängs marginal. 

– Jag var väldigt nöjd med kvalets första start, då det räckte mer än väl för att ta mig vidare till finalsteg 3 direkt. Där blev det väldigt jämnt och alla 8 hade chansen ända in i slutrutorna att ta sig vidare til stegfinalen, så det var väldigt skönt att avsluta med 4 strike för att ta mig vidare med några få pinnar, förklarar Hanna Engberg.

Väl i stegfinalen hade Hanna siktat in sig på segern. I första matchen väntade Danmarks Megan Dicay, där blev det seger med 214-204. I andra matchen väntade Hannas lagkamrat från X-Calibur, Alida Molander. Där blev det lite spel mot ett mål för dagen, då Hanna slog fina 226 mot Alidas 174. När det blev dags för final, så blev det lite lägre siffror och det blev en tight match som inte avgjordes förrän i slutrutorna. Hanna Engberg drog dock det längsta strået och fick ihop 179 mot Maria Bertilsson 172.

– Det var en väldigt jämn match mot Maria och skönt att kunna gå vinnande ur den och ta hem segern, säger en glad Hanna Engberg.

 

Topp 4 Open-klassen

I HCP-klassen blev det till slut en finsk seger, då Melina Vikström som till vardags spelare i TKK tog hem vinsten. Melina spelade bra genom hela tävlingen, då hon först tog sig vidare till finalspel som trea i kvalet, vilket gjorde att även hon fick stå över de två första finalstegen. När Melina sedan klev in i finalen, så var det hennes tävling från start till mål. I finalsteg 3 tog hon hem förstaplatsen på stegen med fina 944. Med sig till stegfinalen fick hon Hilma Hansson från Götene BK, Giggie Bengtsson från BK Vallonen och danskan Caroline Udbjørg

I första matchen på stegen kunde Hilma Hansson slå tillbaka Giggie Bengtsson med 209 mot 203. I andra matchen blev sedan Caroline Udbjørg för stark för Hansson, då Caroline slog 218 mot Hilmas 208. Men i finalen var det Melina Vikström som var den starkare för dagen, då hon slog stegfinalens högsta slagning med 224 mot Carolines 202.

Topp 4 HCP-klassen

Tävlingens hemsida

Resultat

Foto: Robert Andersson

Christian Holmén   05 oktober 2025 17:04