Givande ordförandekonferens i Uppsala
I helgen genomfördes ordförandekonferensen i Uppsala.
– Det var en mycket bra helg, säger Helena Sundqvist, ordförande i Svenska Bowlingförbundet.
Ordförandekonferensen hölls på Clarion Hotel Gillet i Uppsala. Representanter från distrikten, förbundsstyrelsen och förbundskansliet deltog på konferensen.
– Vi har haft riktigt bra diskussioner och samtal i en positiv anda, säger Helena Sundqvist.
Första punkten på programmet handlade om individuella SM där Michael Granström, (sportchef) och Peter Tidbeck (förbundsstyrelsen) höll en dragning om mästerskapet. Det följdes av konstruktiva diskussioner om hur individuella SM kan se ut i framtiden. Peter Lagerroos tävlingsansvarig i Svenska Bowlingförbundet hade sedan en presentation om idrottsarenan. Idrottsarenan är idrottsrörelsens nya verksamhetssystem som ersätter IdrottOnline. Idrottonline stängs ner i mars 2026 då Idrottsarenan lanseras. Lanseringsperioden kommer att pågå till och med juni 2026.

Diskussion kring individuella SM.
Peter Tidbeck hade därefter en ekonomisk redovisning över det senaste halvåret. Därefter tog Peter Lagerroos vid igen och hade en genomgång kring Bits. Det handlade framförallt om spelstyrkekalkylatorn och hur man som lag kan räkna ut sin spelstyrka samt om historik i Bits.
Parallellt med ordförandekonferensen hölls Upp-Forum där ungdomar och unga vuxna samlades för att diskutera olika delar inom svensk bowling och flera workshops genomfördes. (En separat artikel om Upp-Forum kommer). Efter lunch på lördagen höll Ida Blomstrand från RF-SISU ett gemensamt pass för deltagarna i båda konferenserna som handlade om ungdomsinflytande.
– Vi hade bra samtal om hur vi kan göra plats för unga och ta tillvara på dem. Det var roligt att ha Upp-forum samtidigt som ordförandekonferensen. Det här känns som en jättebra omstart på UPP och alla ungdomar som deltagit i helgen är intresserade av att fortsätta engagera sig i UPP.

Gruppdiskussioner under det gemensamma passet om ungdomsinflytande.
På lördagseftermiddagen var det fokus på den nya verksamhetsinriktningen, Svensk bowling 2035. Ida Blomstrand höll i en workshop där det bland annat diskuterades om vilka delar i strategin som ska prioriteras de första två åren.
– Vi fick bra inspel, vilket kommer att landa i de prioriteringar som vi kommer att göra de första två åren, säger Helena Sundqvist.
På söndagsmorgonen höll Peter Lagerroos en regelutbildning. Därefter lyftes olika frågor inför höstens årsmöte. I slutet på konferensen avtackades Peter Hodor av distrikten. Efter sex år som generalsekreterare för Svenska Bowlingförbundet så slutar Peter Hodor den 2 mars. Fredrik Haraldson efterträder Hodor som generalsekreterare och börjar sin nya tjänst den 13 april. Peter Lagerroos kommer att vara tillförordnad generalsekreterare från att Peter Hodor slutar och fram till att Fredrik Haraldson börjar.

Peter Hodor avtackades av distrikten. Här med Ian Robinson, ordförande i Stockholms Bowlingförbund.
Här hittar du Svenska Bowlingförbundets medlemsrabatt på Strawberry