Filip Wilhelmsson vinner kvalet i FM Mattsson Christmas Tournament i Mora
Det blev inga förändringar i toppen under sista kvaldagen av Europtourtävlingen i Mora. Filip Wilhelmsson behöll sin ledning med 1484 och Carl Eklund tvåa med 1458. Anton Ahlgren och Jesper Svensson rundar av topp 4 med 1440 respektive 1399. Finalspelet startar redan 07.30 på söndagsmorgonen. Under finalspelet kommer det även avgöras vilka 4 som kommer spela final i herrarnas elit-SM i Borås i februari.
Filip Wilhelmsson behöll alltså sin ledning i Europatourtävlingen FM Mattsson Christmas Tournament och tar hem segern i kvalet. Han får därmed stå över första steget i finalspelet tillsammans med övriga i topp 10 från kvalet. Carl Eklund, Anton Ahlgren och Jesper Svensson tog övriga platser i topp 4. 10'e platsen togs i lördagens sista start av Team Pergamons Robin Noberg som slog 1368.
Det är totalt 35 spelare som går vidare till finalspelet som spelas över totalt 6 steg imorgon söndag, med start redan 07.30. Topp 30 i kvalet gick direkt till final, där topp 10 alltså står över första finalsteget. Det krävdes till slut 1311 poäng över de sex kvalserierna för att gå vidare, ett resultat som slogs av Leo Norgren från IKW/Köping. Förutom de 30 spelarna från kvalet så går 2 stycken vidare från Early Bird-starterna, och dessutom spelas det en desperado under lördagskvällen där de sista 3 finalplatserna avgörs.
Finalspelet avgörs i totalt 6 steg. Steg 1, 2 och 3 spelas alla över 5 serier. Från steg 1 går 10 spelare vidare och tar plats i steg 2 tillsammans med topp 10 från kvalet. Även från steg 2 går 10 spelare vidare till steg 3. I steg 3 tar spelarna med sig resultatet från steg 2 och spelare ytterligare 5 serier och topp 4 går sedan vidare till finalkarussell.
Finalkarussellen spelas över tre serier, där resultatet följer med efter varje serie och den spelare som har lägst resultat efter varje serie får lämna.
FM Mattsson Christmas Tournament är också fjärde och avslutande deltävlingen i herrarnas elit SM-tour. Efter tre deltävlingar leder James Blomgren touren på 71 poäng. Blomgren är dock inte med och spelar i Mora. Teodor Samuelsson ligger strax bakom med 70 poäng. Adam Andersson är trea med 58 poäng och Alex Joki är fyra med 54 poäng. Jesper Svensson befinner sig på femte plats med 50 poäng.
Topp fyra i touren får spela finalen i elit-SM som spelas under SM-veckan i Borås den 5 februari, och det är flera som har gått vidare i Mora som vill vara med och slåss om en plats, då spelare som Carl Eklund, Martin Larsen och Robin Ilhammar alla ligger strax utanför topp 4 men nu ska spela final i Mora. Även kvalsegrare Filip Wilhelmsson har en liten chans att ta sig vidare vid seger i Mora.
Förutom James Blomgren så kom inte heller Adam Andersson till spel i Mora. Av tourens 4 deltävlingar så är det de bästa 3 som räknas in i tourens barometerpoäng.
Resultat FM Mattsson Christmas Tournament
Tidsprogram söndag 22/12 finaldagen
07:30 Finalsteg 1
11:15 Finalsteg 2
14:15 Finalsteg 3
16:30 Finalsteg 4
17.00 Finalsteg 5
17.30 Finalsteg 6
Här hittar du Svenska Bowlingförbundets medlemsrabatt på Strawberry