Hoppa till sidans innehåll

Omgång 9


Krönikan omg. 9

Elitserien

Jösse spelade bortamatch mot Bodens BS.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Markus Jansson toppade med 871, följd av Karl-Johan Eliasson på 862.

 

Mellanallsvenskan

Nobel spelade bortamatcher på lördag mot Bågen och Tegnér.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Tegnér och oavgjort 10-10 mot Bågen.

Halvar Hagen Nilsen toppade för Bågen med 917, följd av Jonas Böhagen på 862.

För Tegnér var Joakim Nordén i topp med 945, följd av Lisa Nordström-Green på 886.

Christian Liljestrand toppade för Nobel mot Bågen med 891, följd av Thomas Grankvist på 854. Mot Tegnér var Nicklas Odbert i topp med 868, följd av Christian Liljestrand på 848.

 

Tegnér tog emot gästande Gävle KK på söndag hemma i Säffle.

De vann sin match med 12-7.

Lisa Nordström-Green toppade för hemmalaget med 806, följd av Robin Sundfelt på 797.

Bågen tog också emot gästande Gävle KK på söndag på hemmaplan.

De vann sin match med 15-5.

Halvar Hagen Nilsen toppade för hemmalaget med 890, följd av Liam Nilsson på 886.

 

Div. 1 Norra Svealand

Jösse F tog emot gästande BK Triss hemma i Arvika.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Mattias Flodberg toppade för hemmalaget med 872, följd av Robert Eliasson på 867.

 

Taifun tog också emot gästande BK Triss på sina hemmabanor.

De vann sin match med 15-5.

Jonas Dahlin toppade för hemmalaget med 897, tätt följd av Jonas Persson-Planefors på 893.

 

Kasi och Nobel F1 tog båda emot gästande Sandvikens AIK hemma i Karlskoga.

Nobels match slutade oavgjort 10-10.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Rainer Petrelius och Björn Rejmers toppade båda för Kasi med 835, tätt följda av Leif Borg på 832.

För Nobel var Håkan Moberg i topp med 837, tätt följd av Marcus Karlsson på 834.

 

Div. 2 Norra Götaland

Tegnér F1 tog emot gästande Skövde AIK BK hemma i Säffle.

De vann sin match med 18-2.

Niclas Eriksson toppade för hemmalaget med 805, följd av Peter Hahn på 794.

 

Div. 2 Västra Svealand

Kasi F tog emot gästande LC17 BK hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Ronny Sundqvist toppade för hemmalaget med 851, följd av Tomas Karlsson på 742.

För LC17 var Conny Juliusson i topp med 973, följd av Stefan Snarberg på 851.

 

Wåxnäs spelade bortamatcher mot Team Mariestad BK F och BK Gärdet.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot Mariestad och 13-7 mot Gärdet.

Per-Olof Karlsson toppade i båda matcherna, 848 mot Maristad och 879 mot Gärdet. Jan Cato Sparby följde mot Mariestad på 830 och mot Gärdet följde Allan Hansen på 868.

 

Gruvan och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästade Karlslunds IF BF hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 15-5.

CHIFs match slutade oavgjort 10-10.

Nils Holmgren toppade för Gruvan med 844, följd av Janne Johansson på 826.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 813, följd av Thomas Pettersson på 805.

 

Bågen F tog emot gästande BK Glam hemma i Hagfors.

De vann sin match med 13-7.

Mattias Berglund toppade för hemmalaget med 850, följd av Lars Höglin på 799.

 

Div. 3 Norra Götaland 2

Tegnér F2 tog emot gästande Stenungsunds BC F hemma i Säffle.

De vann sin match med 13-7.

Emil Högfält och Kevin Elg toppade båda för hemmalaget med 823, följda av Thomas Eriksson på 789.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken tog emot gästande King Cobra BK hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Johan Nilsson toppade för hemmalaget med 769, följd av Ann-Britt Persson på 739.

 

Merrimac tog också emot gästande King Cobra BK hemma i Filipstad.

De vann sin match med 15-5.

Elias Levänen toppade för hemmalaget med 859, följd av Albin Johansson på 787.

 

Gruvan F och Wåxnäsflickorna tog båda emot Solklot hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 16-4.

Wåxnäsflickornas match slutade oavgjort 10-10.

Stefan Andersson toppade för Gruvan med 746 följd av Bosse Larsson på 713.

För Wåxnäsflickorna var Kathrine Nilsson i topp med 689, följd av Inga-Lill Boss-Jansson på 657.

Gunilla Jansson toppade för Solklot mot Gruvan med 748, följd av Monika Wassberg på 675. Mot Wåxnäsflickorna var Johanna Frykestam i topp med 782, följd av Monika Wassberg på 705.

 

LC17 BK F tog emot gästande Taifun F hemma i Kristinehamn.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Daniel Norevik toppade för hemmalaget med 757, följd av Heinz Frederich på 693.

För Taifun var Patrik Jesslén i topp med 878, följd av Rickard Folkesson på 866.

 

Nobel F2 tog också emot gästande Taifun F på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12 .

Oscar Svensson toppade för hemmalaget med 865, följd av Leif Göthberg på 814.

För Taifun var Patrik Jesslén i topp med 879, följd av Robert Källberg på 792.

 

Karlstad BK och Sun Club tog båda emot gästande King Cobra BK F hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 15-5.

Magnus Åberg toppade för KBK med 784, följd av Hans Bolin på 700.

För Sun Club var Anton Gustavsson i topp med 856, följd av Perra Karlsson på 776.

Uppdaterad: 23 NOV 2021 12:49 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info