Hoppa till sidans innehåll

Omgång 6


Krönikan omg. 6

Elitserien

Jösse tog emot gästande Kulladals BS hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Markus Jansson toppade för hemmalaget med 854, följd av Björn Lindqvist på 845.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér spelade bortamatcher mot Nobel och Team Mariestad BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 10-9 mot Nobel.

Mariestad blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Daniel Svahn toppade för Nobel med 838, följd av Marcus Karlsson på 833.

För Tegnér toppade Lars Lindh mot Nobel med 943, följd av Fredrik Bjurteg på 837. Mot Mariestad var Robin Sundfelt i topp med 851, följd av Michael Johannesson på 845.

 

Bågen spelade bortamatcher mot Vimmerby BK och Team Gamleby BC.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Vimmerby.

Gamleby blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Stefan Biehl toppade mot Vimmerby med 931, följd av Samuel Mäkinen på 908. Mot Gamleby var Halvar Hagen Nilsen i topp med 892, följd av Jonas Böhagen på 858.

 

Div. 1 Norra Svealand

Jösse F tog emot gästande BK Klossen hemma i Arvika.

De vann sin match med 17-3.

Tre man över 900 med Jonas Dammen i topp med 953, följd av Loke Molander Johansson 946 och Mattias Nilsson på 932.

 

Taifun tog också emot gästande BK Klossen på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Tre man över 900 med Justin Karlsson i topp med 957, tätt följd av Jonas Persson Planefors på 956 som även hade en 300-ing i tredje serien och Lucas Nilsson på 923.

 

Nobel F1 och Kasi tog båda emot gästande BK Force hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra för båda lagen, förlust med 6-14 för Nobel och 3-17 för Kasi.

Stig Hermansson toppade för Nobel med 829, följd av Simon Nilsson på 798.

För Kasi var Jan-Erik Åkesson i topp med 859, följd av Tomas Karlsson på 809.

 

Div. 2 Norra Götaland

Tegnér F1 spelade bortamatcher mot BK Edet och BK WIK F.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-15 mot Edet och 5-15 mot WIK.

Magnus Karlsson toppade i båda matcherna, 719 mot Edet och 827 mot WIK. Thomas Eriksson följde mot Edet på 696 och Peter Hahn mot WIK på 811.

 

Div. 2 Västra Svealand

Wåxnäs tog emot gästande Vingåkers BK hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 12-8.

Allan Hansen toppade för hemmalaget med 818, tätt följd av Bengt Bäcklund på 816.

 

LC17 fick också besök av Vingåkers BK på sin hemmahall.

De vann sin match med 15-5.

Tobias Eriksson toppade för hemmalaget med 891, följd av Conny Juliusson på 844.

 

CarlstadHammarö IF och Gruvan tog båda emot gästande Katrineholms AIK hemma på X-näshallen.

CHIF spelade en jämn match som slutade i förlust 9-11.

Gruvan vann sin match med 11-8.

Christian Jakobsen toppade för CHIF med 754, följd av Kurt Lundqvist på 721.

För Gruvan var Mikael Lindberg i topp med 794, följd av Janne Johansson på 740.

 

Bågen F spelade bortamatcher mot Team Mariestad BK F och BK Gärdet.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Mariestad och 7-13 mot Gärdet.

Tomas Henriksson toppade mot Mariestad med 749, följd av Krister Siivola på 740. Mot Gärdet var Lars Höglin i topp med 795, följd av Tomas Henriksson på 782.

 

Kasi F tog emot gästande BK Trix hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 12-8.

Tarja Karlsson toppade för hemmalaget med 725, följd av Palle Hansen på 712.

 

Div. 3 Norra Götaland 2

Tegnér F2 tog emot gästande BK Lidex hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Sven-Erik Bäcklund toppade för hemmalaget med 779, följd av Sören Larsson 705.

 

Div. 3 Västra Svealand

Nobel F2 spelade sina flyttade bortamatcher mot King Cobra BK och King Cobra BK F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 i båda matcherna.

Jan Nilsson toppade i båda matcherna, 748 mot Cobra och 769 mot Cobra F. Håkan Moberg följde i båda, 747 mot Cobra och 695 mot Cobra F.

 

Taifun F och Solklot tog båda emot gästande Fryken hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 15-5.

För Solklot blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Brian Folkesson toppade för Taifun med 858, följd av Per-Erik Nilsson på 761.

För Solklot var Johanna Frykestam i topp med 665, följd av Monika Wassberg på 661.

Mattias Berglund toppade för Fryken i båda matcherna, 814 mot Taifun och 830 mot Solklot. Johan Nilsson följde mot Taifun på 687 och mot Solklot följde Kent Karlsson Gunnarsson på 714.

 

Karlstad BK och Sun Club tog båda emot gästande Merrimac hemma på X-näshallen.

Sun Club vann sin match med 15-5.

För KBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Christer Mellberg toppade för KBK med 667, tätt följd av Kennet Boström på 666.

För Sun Club var Viktor Karlsson i topp med 841, följd av Anton Gustavsson på 751.

Elias Levänen toppade för Merrimac mot KBK med 753, följd av Lejby Eriksson på 705. Mot Sun Club var Dan Axelsson i topp med 792, följd av Elias Levänen på 731.

 

Wåxnäsflickorna spelade bortamatcher mot King Cobra och King Cobra F.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-18 mot Cobra och 6-14 mot Cobra F.

Christina Felling toppade i båda matcherna, 629 mot Cobra och 766 mot Cobra F. Annelie Johansson följde mot Cobra på 599 och mot Cobra F följde Anneli Bergman på 637.

 

Gruvan F spelade bortamatcher mot Nobel F2 och LC17 BK F.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-18 mot Nobel och 5-15 mot LC17.

Per Olsson toppade för Nobel med 874, följd av Håkan Moberg på 787.

För LC17 var Henrik Bergström i topp med 792, följd av Michael Gustafsson på 696..

Bosse Larsson toppade för Gruvan mot Nobel med 741, följd av Johan Johansson på 695. Mot LC17 var Johan Johansson i topp med 716, följd av Stefan Andersson på 665.

 

Uppdaterad: 25 OKT 2021 15:37 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info