Hoppa till sidans innehåll

Omgång 5


Krönikan omg. 5

Elitserien

Jösse tog emot gästande BK Joker hemma i Arvika.

De vann sin match med 14-6.

Mattias Flodberg toppade för hemmalaget med 867, följd av Karl-Johan Eliasson på 848.

 

Mellanallsvenskan

Nobel spelade borta mot Team Mariestad BK.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10.

Thomas Grankvist toppade med 805, tätt följd av Marcus Karlsson på 804.

 

Bågen tog emot gästande Vimmerby BK hemma i Hagfors.

De vann sin match med 16-4.

Joackim Biehl toppade för hemmalaget med 894, tätt följd av Samuel Mäkinen på 892.

 

Tegnér tog också emot gästande Vimmerby på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Daniel Nordström-Green toppade för hemmalaget med 828, följd av Joakim Nordén på 807.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi spelade bortamatcher mot BK Triss och IKW/Köping BK F.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-10 mot Triss och 5-15 mot Köping.

Rainer Petrelius toppade mot Triss med 806, tätt följd av Tomas Karlsson på 805. Mot Köping var Torbjörn Wiktorsson i topp med 782, följd av Rainer Petrelius på 776.

 

Jösse F spelade borta mot Sandvikens AIK och Rigel BK/BENAB.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Sandviken och 4-15 mot Rigel.

Raymond Jansson toppade mot Rigel med 825, följd av Björn Andersson på 806. Mot Rigel var Björn Andersson i topp med 806, följd av Roland Lund på 790.

 

Nobel F1 spelade bortamatcher mot Edsbyns BK och BK Klossen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 17-3 mot Edsbyn.

Klossen blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tre man över 900 mot Edsbyn med Christopher Lehmus i topp med 925, följd av Tobias Jarlemark 916 och Simon Nilsson på 906. Mot Klossen toppade Roland Nilsson med 902, följd av Klas Thunberg på 864.

 

Taifun spelade borta mot BK Force och Västerås SK BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Västerås med 11-9.

Mot Force blev det förlust med 9-11 i en mycket jämn match.

Jonas Dahlin toppade mot Force med 874, följd av Jonas Persson-Planefors på 868. Mot Västerås var Jonas Persson-Planefors i topp med 844, följd av Brian Folkesson på 794.

 

Div. 2 Norra Götaland

Tegnér F1 tog emot gästande BK Korp hemma i Säffle.

De vann sin match med 18-2.

Lars Lindh toppade för hemmalaget med 854, tätt följd av Emil Svensson på 852.

 

Div. 2 Västra Svealand

Wåxnäs tog emot gästande Gruvan hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 13-7.

Jan Cato Sparby toppade för hemmalaget med 1039, följd av Erik Bonde på 867.

För Gruvan var Rikie Steen i topp med 813, följd av Janne Johansson på 806.

 

LC17 fick också besök av Gruvan på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Tobias Eriksson toppade för hemmalaget med 885, följd av Clas Nilsson på 805.

För Gruvan var Thomas Mjöster i topp med 773, följd av Benny Norlin på 769.

 

Kasi F tog emot gästande Team Mariestad BK F hemma i Karlskoga.

Gästerna drog det längre strået och matchen slutade i förlust 9-11.

Sebastian Karlsson toppade för hemmalaget med 783, följd av Asko Juola på 762.

 

CarlstadHammarö IF spelade bortamatcher mot BK Trix och Bågen F.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Trix och 6-14 mot Bågen.

Björn Björklund toppade mot Trix med 837, följd av Christian Jakobsen på 718. Mot Bågen var Kristian Mjöster i topp med 773, följd av Svein-Erik Mjöster på 732.

För Bågen var Samuel Mäkinen i topp med 914, följd av Mattias Berglund på 775.

 

Div. 3 Norra Götaland 2

Tegnér F2 spelade bortamatcher mot Vänersborgs BS och BK Håvås.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot Vänersborg och 2-18 mot Håvås.

Jonny Skoglund toppade i båda matcherna, 794 mot Vänersborg och 733 mot Håvås. Emil Högfält följde i båda, 697 mot Vänersborg och 705 mot Håvås.

 

Div. 3 Västra Svealand

Merrimac tog emot gästande LC17 BK F hemma i Filipstad.

De vann sin match med 11-9.

Elias Levännen toppade för hemmalaget med 906, följd av Dan Axelsson på 845.

För LC17 var Kent Johansson i topp med 779, följd av Stefan Svahn på 754.

 

Fryken tog också emot gästande LC17 BK F på sina hemmabanor.

Gästerna blev för svåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Magnus Olsson toppade för hemmalaget med 708, följd av Katarina Dalgren på 680.

För LC17 var Michael Gustafsson i topp med 802, följd av Hans Andersson på 732.

 

Gruvan F och Wåxnäsflickorna spelade derbymatcher mot Sun Club hemma på X-näshallen.

Gruvans match slutade oavgjort 10-10.

Wåxnäsflickornas match slutade i förlust 6-14.

Johan Holmgren toppade för Gruvan med 729, följd av Mikael Lindberg på 716.

För Wåxnäsflickorna var Camilla Myhre i topp med 788, följd av Christina Felling på 722.

Anton Gustavsson toppade för Sun Club mot Gruvan med 779, följd av Viktor Karlsson på 730. Mot Wåxnäsflickorna var Lennart Svärd i topp med 783, följd av Leon Hellberg på 721.

 

Solklot och Taifun F tog båda emot gästande Karlstad BK hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 15-5.

För Solklot blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Johanna Frykestam toppade för Solklot med 707, följd av Gunilla Jansson på 677.

För Taifun var Per-Erik Nilsson i topp med 905, följd av Rickard Folkesson på 824.

Håkan Edén toppade i båda matcherna för KBK, 808 mot Solklot och 807 mot Taifun. Kennet Boström följde i båda, 769 mot Solklot och 717 mot Taifun.

 

Inga matcher för Nobel F2 denna omgång.

Uppdaterad: 18 OKT 2021 15:09 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info