Hoppa till sidans innehåll

Omgång 4


Krönikan omg. 4

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Bågen hemma i Säffle.

De vann sin match med 14-6.

Daniel Nordström-Green toppade för hemmalaget med 928m följd av Mattias Flodberg på 870.

För Bågen var Andreas Bönström i topp med 846, följd av Jonas Böhagen på 838.

 

Taifun tog också emot gästande Bågen på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Patrik Jesslén toppade för hemmalaget med 795, följd av Jonas Dahlin på 779.

För Bågen var Joackim Biehl i topp med 931, följd av Jonas Böhagen på 850.

 

Nobel spelade bortamatcher mot Sundbybergs IK och BK Ax.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Sundbyberg och 6-14 mot Ax.

Niclas Odbert toppade mot Sundbyberg med 888, följd av Lars Lindbäck på 836. Mot Ax var Lars Lindbäck i topp med 887, följd av Johan Igelström på 862.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F1 tog emot gästande BF Solängen hemma i Säffle.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Öyvind Harang toppade för hemmalaget med 885, följd av Lars Lindh på 862.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi och Nobel F1 tog båda emot gästade Rigel/DBS hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och båda matcherna slutade med förlust 2-18.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 768, följd av Niklas Kjellman på 759.

För Nobel var Roland Nilsson i topp med 776, följd av Dan Berndt på 772.

 

LC17 BK tog emot gästande BK Karma hemma i Kristinehamn.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Tobias Eriksson toppade för hemmalaget med 862, följd av Thomas Grankvist på 845.

 

Div. 1 Dam Svealand

Inga matcher för Solklot denna omgång.

 

Div. 2 Västra Svealand

Taifun F tog emot gästande Jösse hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 16-3.

Ville Jesslén toppade för hemmalaget med 825, följd av Rickard Folkesson på 824.

För Jösse var Raymond Jansson i topp med 790, följd av Torbjörn Gustavsson på 736.

 

Wåxnäs BC tog också emot gästande Jösse på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Perra Karlsson toppade för hemmalaget med 917, följd av Erik Bonde på 857.

För Jösse var Raymond Jansson i topp med 777, följd av Torbjörn Gustavsson på 731.

 

Bågen F spelade bortamatcher mot BK Glam och Vingåkers BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Glam och 9-11 mot Vingåker.

Nils Holmgren toppade mot Glam med 816, följd av Joachim Hinna Herigstad på 773. Mot Vingåker var Jan Johansson i topp med 865, följd av Liam Nilsson på 786.

 

Div. 3 Västra Svealand 1

Merrimac spelade bortamatcher mot LC17 F och CarlstadHammarö IF F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot LC17 och 18-2 mot CHIF.

Marie Snarberg toppade för LC17 med 757, följd av Daniel Norevik på 739.

För CHIF var Kurt Lundqvist i topp med 700, följd av Lars Bäckström på 662.

Christian Liljestrand toppade för Merrimac i båda matcherna, 927 mot LC17 och 911 mot CHIF. Elias Levänen följde mot LC17 på 855 och mot CHIF följde Dan Axelsson på 842.

 

Fryken spelade bortamatcher mot Åmåls BC och Åmåls BC F.

Båda matcherna slutade i förlust, 0-20 mot Åmål och 4-15 mot Åmål F.

Ann.-Britt Persson toppade mot Åmål med 687, följd av Katarina Dalgren på 667. Mot Åmål F var Johnny Svennson i topp med 700, följd av Ann-Britt Persson på 641.

 

Gruvan spelade bortamatcher mot Karlstad BK och Sun Club.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot KBK och 16-4 mot Sun Club.

Kennet Boström toppade för KBK med 780, följd av Magnus Jansson på 749.

För Sun Club var Lennart Svärd i topp med 809, följd av Anton Gustavsson på 773.

Thomas Mjöster toppade för Gruvan mot KBK med 880, följd av Leif Johannesson på 794. Mot Sun Club var Leif Johannesson i topp med 931, följd av Thomas Mjöster på 895.

 

Tegnér F2 tog emot gästande CarlstadHammarö IF hemma i Säffle.

De vann sin match med 11-9.

Christer Adolfsson toppade för hemmalaget med 733, följd av Sven-Erik Svensson på 717.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 774, följd av Henning Tronerud på 729.

 

Gruvan F spelade derbymatch mot CarlstadHammarö IF på hemmaplan.

CHIF vann matchen med 13-6.

Kennet Andersson toppade för Gruvan med 802, följd av Gert Steen på 729.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 838, följd av Benny Norlin på 749.

 

Div. 3 Västra Svealand 2

Kasi F spelade borta mot BK öret och Karlslunds IF BF.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Öret och oavgjort 10-10 mot Karlslund.

Robert Karlsson toppade i båda matcherna, 872 mot Öret och 796 mot Karlslund. Ronny Sundqvist följde mot Öret på 802 och mot Karlslund följde Rickard Karlsson på 755.

Uppdaterad: 27 SEP 2022 13:32 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info