Hoppa till sidans innehåll

Omgång 4


Krönikan omg. 4

Elitserien

Jösse spelade bortamatcher mot Team Alingsås BC och Team Pergamon BC.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Pergamon.

Alingsås blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Tre man över 900 mot Alingsås med Karl-Johan Eliasson i topp med 981, följd av Niclas Lindholm 957 och Markus Jansson på 918. Mot Pergamon var Markus Jansson i topp med 962, följd av Niclas Lindholm på 905.

 

Mellanallsvenskan

Bågen spelade bortamatcher i Nyköping mot BK Brio och Stureby BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Brio och 5-15 mot Stureby.

Joackim Biehl toppade mot Brio med 913, följd av Samuel Mäkinen på 908. Mot Stureby var Jonas Böhagen i topp med 890, följd av Samuel Mäkinen på 849.

 

Även Tegnér spelade bortamatcher i Nyköping mot Stureby BK och BK Brio.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Brio.

Stureby blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Joakim Nordén toppade mot Stureby med 866, följd av Emil Svensson på 852. Mot Brio var Pontus Svensson i topp med 923, följd av Joakim Nordén på 886.

 

Nobel spelade bortamatcher mot BK Ax och Sundbybergs IK.

Båda matcherna slutade i förlust 8-12.

Daniel Svahn toppade mot Ax med 892, följd av Alfred Odbert på 865. Mot Sundbyberg var Thomas Grankvist i topp med 897, följd av Christian Liljestrand på 863.

 

Div. 1 Norra Svealand

Taifun tog emot gästande IKW/Köping BK F hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 17-3.

Tre man över 900 för hemmalaget med Jonas Dahlin i topp med 940, följd av Jonas Persson-Planefors 911 och Robin Sandberg på 903.

 

Jösse F fick också besök av IKW/Köping BK F hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Ulf Hjalmarsson toppade för hemmalaget med 803, följd av Björn Andersson på 750.

 

Kasi och Nobel F1 tog båda emot gästande Rigel BK/BENAB hemma i Karlskoga.

Kasi vann sin match med 14-6.

Nobels match slutade oavgjort 10-10.

Torbjörn Wiktorsson toppade för Kasi med 804, följd av Kevin Falkeling på 784.

För Nobel var Per Olsson i topp med 841, följd av Simon Nilsson på 828.

 

Div. 2 Norra Götaland

Tegnér F1 tog emot gästande BK Oden Falköping F1 hemma i Säffle.

De vann sin match med 18-2.

Marcus Karlsson toppade för hemmalaget med 879, följd av Michael Johannesson på 852.

 

Div. 2 Västra Svealand

Kasi F spelade bortamatcher mot Katrineholms AIK och Vingåkers BK.

Båda matcherna slutade i förlist, 6-14 mot Katrineholm och 5-15 mot Vingåker.

Mats Eklöf toppade mot Katrineholm med 741, följd av Ann-Sofie Falkeling på 738. Mot Vingåker var Ann-Sofie Falkeling i topp med 780, följd av Robert Karlsson på 696.

 

Bågen F spelade bortamatcher mot BK 64 och BK Loket.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot BK 64 och 7-13 mot Loket.

Joachim Hinna-Herigstad toppade mot BK 64 med 851, följd av Johan Nilsson på 788. Mot Loket var Kenneth Junior Tomasson i topp med 764, följd av Joachim Hinna-Herigstad på 754.

 

Wåxnäs tog emot gästande Karlslunds IF BF hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 13-6.

Perra Karlsson toppade för hemmalaget med 930, följd av Erik Bonde på 831.

 

LC17 fick också besök av Karlslunds IF BF på sina hemmabanor.

De vann sin match med 15-5.

Klas Bergman toppade för hemmalaget med 919, följd av Conny Juliusson på 899.

 

CarlstadHammarö IF och Gruvan tog båda emot gästande BK Glam hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 16-4.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Christian Jakobsen toppade för CHIF med 736, följd av Kurt Lundqvist på 714.

För Gruvan var Janne Johansson i topp med 870, följd av Nils Holmgren på 840.

 

Div. 3 Norra Götaland 2

Tegnér F2 tog emot gästande Kungälvs BK F2 hemma i Säffle.

De vann sin match med 14-6.

Christer Adolfsson toppade för hemmalaget med 727, tätt följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 726.

 

Div. 3 Västra Svealand

Nobel F2 tog emot gästande Solklot hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 18-2.

Dan Berndt toppade för hemmalaget med 768, följd av Matti Maaranen på 725.

För Solklot var Gunilla Jansson i topp med 644, följd av Johanna Frykestam på 639.

 

LC17 BK F fick också besök av Solklot på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Heinz Frederich toppade för hemmalaget med 747, följd av Kent Johansson på 704.

För Solklot var Gunilla Jansson i topp med 744, följd av Johanna Frykestam på 648.

 

Sun Club och Karlstad BK tog båda emot gästande King Cobra BK hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och båda matcherna slutade i förlust, 4-16 för Sun Club och 3-17 för KBK.

Viktor Karlsson toppade för Sun Club med 768, följd av Lennart Svärd på 674.

För KBK var Håkan Edén i topp med 759, följd av Christer Mellberg på 713.

 

Merrimac tog emot gästande King Cobra BK F hemma i Filipstad.

De vann sin match med 12-8.

Elias Levännen och Albin Johansson toppade båda för hemmalaget med 766, följda av Kari Kuljunlathi på 705.

 

Fryken fick också besök av King Cobra BK F hemma i Hagfors.

De vann sin match med 13-7.

Mattias Berglund toppade för hemmalaget med 829, följd av Svein Kristiansen på 787.

 

Wåxnäsflickorna och Gruvan F tog båda emot gästande Taifun F hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och båda matcherna slutade i förlust, 2-18 för Wåxnäsflickorna och 3-17 för Gruvan.

Kathrine Nilsson toppade för Wåxnäsflickorna med 694, följd av Christina Felling på 683.

För Gruvan var Gert Steen i topp med 699, följd av Niclas Norlin på 695.

Per-Erik Nilsson toppade för Taifun mot Wåxnäsflickorna med 828, följd av Daniel Nilsson på 772. Mot Gruvan var Gustav Green i topp med 842, följd av Ville Jesslén på 813.

Uppdaterad: 27 SEP 2021 13:15 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info