Hoppa till sidans innehåll

Omgång 20


Krönikan omg. 20

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Team Pergamon BC hemma i Arvika.

De vann sin match med 11-9.

Jonas Dammen toppade för hemmalaget med 846, följd av Raymond Jansson på 837.

Jösse har två matcher kvar att spela och chans att ta sig vidare till slutspel.

 

Mellanallsvenskan

Bågen spelade bortamatcher mot Nobel och Team Mariestad BK.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Nobel.

Mariestad blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Samuel Mäkinen toppade för Bågen mot Nobel med 900, följd av Halvar Hagen Nilsen och Magnus Johansson som båda hade 881. Mot Mariestad var Jonas Böhagen i topp med 901, följd av Stefan Biehl på 874.

Johan Igelström toppade för Nobel med 919, följd av Thomas Grankvist på 860.

Nobel kommer att spela kvar i mellanallsvenskan.

 

Bågen spelade även en uppskjuten bortamatch mot IKW/Köping BK.

Matchen slutade i förlust 7-12.

Keneth Johansson toppade med 792, följd av Joackim Biehl på 766.

Bågen har en match kvar men kommer att kvala om fortsatt spel i mellanallsvenskan mot vinnaren av Team Linköping BC och Stånga IF den 14-15 maj.

 

Tegnér spelade bortamatcher mot Vimmerby BK och Team Gamleby BC.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Vimmerby och 8-12 mot Gamleby.

Daniel Nordström Green toppade mot Vimmerby med 897, följd av Robin Sundfelt på 865. Mot Gamleby var Robin Sundfelt i topp med 965, följd av Niclas Eriksson på 898.

Tegnér kommer att spela kvar i mellanallsvenskan.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi spelade borta mot Västerås SK BK och BK Force.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-18 mot Västerås och 7-13 mot Force.

Asko Juola toppade i båda matcherna, 899 mot Västerås och 912 mot Force. Toomas Karlsson följde mot Västerås på 834 och mot Force följde Kevin Falkeling på 873.

Kasi kommer att kvala om att spela kvar i div 1 mot vinnaren av BK 64 och BK Enjoy den 14-15 maj.

 

Jösse F tog emot gästande Nobel F1 hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Björn Andersson toppade för hemmalaget med 896, följd av Ulf Hjalmarsson på 818.

För Nobel var Simon Nilsson i topp med 904, följd av Per Olsson på 873.

Jösse F kommer att spela i div 2 nästa säsong.

Nobel F1 ligger på kvalplats uppåt men kommer att spela kvar i div 1 pga. att första laget spelar kvar i mellanallsvenskan.

 

Taifun tog också emot gästande Nobel F1 på sina hemmabanor.

De vann sin match med 18-2.

Tobias Edén toppade för hemmalaget med 971, följd av Jonas Persson-Planefors på 936.

Taifun kommer att spela kval om en plats i mellanallsvenskan den 14-15 maj.

 

Div. 2 Norra Götaland

Tegnér F1 spelade en uppskjuten hemmamatch som tillhör omg. 19 mot KS Edsbowlarna onsdag förra veckan.

De vann sin match med 15-5.

Joakim Nordén toppade för hemmalaget med 944, följd av Kristian Persson på 896.

 

Under helgen tog de emot gästande BK Kyrk F1.

De vann matchen med 16-4.

Joakim Nordén toppade med 928, följd av Pontus Svensson på 880.

Tegnér kommer att kvala om en plats i div 1 mot BK Joker F den 7-8 maj.

 

Div. 2 Västra Svealand

Bågen F tog emot gästande Karlslunds IF BF hemma i Hagfors.

De vann sin match med 14-6.

Jan Johansson toppade för hemmalaget med 865, följd av Torbjörn Nilsson på 812.

De kommer att kvala om att vara kvar i div 2 mot vinnaren av BK Gärdet och BK Taifun F den 14-15 maj.

 

Wåxnäs tog emot gästande BK Glam hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 10-9.

Erik Bonde toppade för hemmalaget med 832, följd av Johan Sundler på 815.

Wåxnäs kommer att spela kvar i div 2.

 

LC17 BK tog emot gästande BK Glam på hemmaplan.

De vann sin match med 11-9.

Conny Juliusson toppade för hemmalaget med 900, följd av Klas Bergman på 887.

De kommer att kvala om en plats i div 1 mot Sandvikens AIK BK den 7-8 maj.

 

Gruvan spelade bortamatcher mot BK 64 och BK Loket.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Loket.

BK 64 blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Thomas Mjöster toppade mot BK 64 med 879, följd av Johan Holmgren på 800. Mot Loket var Nils Holmgren i topp med 920, följd av Thomas Mjöster på 797.

Gruvan kommer att kvala om att vara kvar i div 2, första matchen blir 7-8 maj mot BK Håvås.

 

Kasi F tog emot gästande CarlstadHammarö IF hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Ronny Sundqvist toppade för hemmalaget med 786, följd av Leif Borg på 771.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 803, följd av Christian Rogne på 788.

Kasi F kommer att spela i div 3 nästa säsong.

CarlstadHammarö IF kommer att spela i div 3 nästa säsong.

 

Div. 3 Norra Götaland 2

Tegnér F2 tog emot gästande BK Team Obelix F hemma i Säffle.

De vann sin match med 13-7.

Peter Hahn toppade för hemmalaget med 892, följd av Christer Adolfsson på 798.

Tegnér F2 spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

Div. 3 Västra Svealand

Taifun F spelade borta mot King Cobra BK och King Cobra BK F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-7 mot King Cobra och 17-3 mot King Cobra F.

Ville Jesslén toppade mot King Cobra med 787, följd av Mats Andersson på 765. Mot King Cobra F var Rasmus Eriksson i topp med 888, följd av Mats Andersson på 789.

Taifun F kommer att kvala om en plats i div 2, första matchen är mot BK Gärdet den 7-8 maj.

 

Sun Club och Karlstad BK tog båda emot gästande LC17 F hemma på Sundsta.

KBK vann sin match med 11-9.

För Sun Club blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Örjan Gustavsson toppade för Sun Club med 847, följd av Anton Gustavsson på 806.

För KBK var Magnus Åberg i topp med 817, följd av Håkan Edén på 756.

Daniel Norevik toppade för LC17 i båda matcherna, 855 mot Sun Club och 757 mot KBK. Henrik Bergström följde mot Sun club på m795 och mot KBK följde Heinz Frederich på 741.

Sun Club spelar kvar i div 3 nästa säsong.

Karlstad BK spelar kvar i div 3 nästa säsong.

LC17 BK F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

Merrimac skulle ha spelat mot Solklot men de lämnade WO.

Så matchen registrerades till 10-0.

Merrimac spelar kvar i div 3 nästa säsong.

Solklot spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

Även Fryken skulle ha spelat mot Solklot under helgen och vann med 10-0 på WO.

Fryken kommer att spela kvar i div 3 nästa säsong.

 

Gruvan F och Wåxnäsflickorna tog båda emot gästande Nobel F2 hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 11-9.

För Wåxnäsflickorna blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Bosse Larsson toppade för Gruvan med 814, följd av Rikie Steen på 793.

För Wåxnäsflickorna var Camilla Myhre i topp med 802, följd av Annelie Johansson på 698.

Håkan Moberg toppade för Nobel mot Gruvan med 792, följd av Susanne Jansson på 757. Mot Wåxnäsflickorna var Dan Berndt i topp med 867, följd av Leif Göthberg på 853.

Gruvan F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

Wåxnäsflickorna spelar kvar i div 3 nästa säsong.

Nobel F2 kommer att spela kval om en plats i div 2, första matchen är mot Katrineholms AIK den 7-8 maj.

Uppdaterad: 14 APR 2022 12:14 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info