Hoppa till sidans innehåll

Omgång 19


Krönikan omg. 19

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Team Clan BK hemma i Arvika.

De vann sin match med 15-5.

Markus Jansson toppade för hemmalaget med 905, följd av Mattias Flodberg på 845.

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot gästande Team Mariestad BK hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 12-8.

Tre man över 900 med Simon Nilsson i topp med 922, följd av Lars Lindbäck 921 och Thomas Grankvist på 902.

 

Tegnér tog emot gästande Team Gamleby BC hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade ii förlust 6-14.

Emil Svensson toppade för hemmalaget med 902, följd av Daniel Nordström Green på 896.

 

Bågen tog också emot gästande Team Gamleby BC på hemmaplan.

De vann sin match med 19-1.

Sander Kastås-Lindstad toppade för hemmalaget med 1002, följd av Samuel Mäkinen på 947.

 

Div. 1 Norra Svealand

Jösse F tog emot gästande BK Force hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Mattias Nilsson toppade för hemmalaget med 973, följd av Karl-Johan Eliasson på 891.

 

Taifun tog också emot gästande BK Force på sina hemmabanor.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Jonas Dahlin toppade för hemmalaget med 893, följd av Jonas Persson-Planefors på 890.

 

Kasi och Nobel F tog båda emot gästande Edsbyns BK hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 17-3 och Nobel med 16-4.

Torbjörn Wiktorsson toppade för Kasi med 916, följd av Kennet Näs på 899.

För Nobel var Tobias Jarlemark i topp med 953, följd av Christopher Lehmus på 897.

 

Div. 2 Norra Götaland

Tegnér F1 spelade bortamatcher mot BK Team Obelix och BK Korp.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot Korp och oavgjort 10-10 mot Obelix.

Pontus Svensson toppade mot Obelix med 916, följd av Mikael Sten på 846. Mot Korp var Kristian Persson i topp med 900, följd av Jan-Erik Elf på 882.

 

Div. 2 Västra Svealand

LC17 BK tog emot gästande Bågen F hemma i Kristinehamn.

De vann sin match med 16-4.

Conny Juliusson toppade för hemmalaget med 910, följd av Stefan Snarberg på 817.

För Bågen var Mats Forsberg i topp med 806, följd av Liam Nilsson på 776.

 

Wåxnäs tog också emot gästande Bågen F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Jan Cato Sparby toppade för hemmalaget med 874, följd av Erik Bonde på 836.

För Bågen var Liam Nilsson i topp med 819, följd av Jan Johansson på 818.

 

Gruvan och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande BK Trix hemma på X-näshallen.

Båda matcherna slutade oavgjort 10-10.

Thomas Mjöster toppade för Gruvan med 871, följd av Nils Holmgren på 861.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 907, följd av Bo Sixten Nilsson på 893.

 

Kasi F spelade bortamatcher mot BK Loket och BK 64.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Loket och 0-20 mot BK 64.

Mats Eklöf toppade mot Loket med 796, följd av Juha Tuohino på 776. Mot BK64 var Juha Tuohino i topp med 748, följd av Mats Eklöf på 666.

 

Div. 3 Norra Götaland 2

Tegnér F2 tog emot gästande Ytterby BK F hemma i Säffle.

De vann sin match med 19-1.

Sven-Erik Svensson toppade för hemmalaget med 772, följd av Marcus Karlsson på 748.

 

Div. 3 Västra Svealand

Merrimac spelade borta mot King Cobra BK F och King Cobra.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot King Cobra F.

King Cobra blev fördvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Elias Levänen toppade i båda matcherna, 918 mot King Cobra F och 920 mot King Cobra.

Dan Axelsson följde mot King Cobra F på 751 och mot King Cobra följde Kari Kuljunlathi på 699.

 

Sun Club och Karlstad BK tog båda emot gästande Gruvan F hemma på Sundsta.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Sun Club med 19-1 och KBK med 16-4.

Mikael Edesgård toppade för Sun Club med 790, följd av Anton Gustavsson på 768.

För KBK var Magnus Åberg i topp med 825, följd av Christer Mellberg på 745.

Johan Johansson toppade för Gruvan mot Sun Club med 652, följd av Jan Gustafsson på 637.

Mot KBK var Niclas Norlin i topp med 710, följd av Gert Steen på 676.

 

Nobel F2 tog emot gästande Fryken hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 18-2.

Dan Berndt toppade för hemmalaget med 855, följd av Håkan Moberg på 844.

För Fryken var Mattias Berglund i topp med 808, följd av Nils Sölensjö på 701.

 

LC17 BK F tog också emot gästande Fryken på hemmaplan.

De vann sin match med 15-5.

Daniel Norevik toppade för hemmalaget med 813, följd av Åsa Söderberg på 719.

För Fryken var Mattias Berglund i topp med 763, följd av Lizz Sandelin på 702.

 

Solklot och Taifun F tog båda emot gästande Wåxnäsflickorna hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 20-0.

Solklots match slutade i förlust 9-11.

Monika Wassberg toppade för Solklot med 672, följd av Ann-Sofie Dremé på 654.

För Taifun var Towe Falck i topp med 925, följd av Per-Erik Nilsson på 847.

Kathrine Nilsson toppade för Wåxnäsflickorna mot Solklot med 672, följd av Anneli Bergman på 653. Mot Taifun var Anneli Bergman i topp med 673, följd av Kerstin Andersson på 661.

 

Karlstad BK spelade två uppskjutna bortamatcher mot Nobel F2 och LC17 BK F.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-13 mot Nobel och 4-16 mot LC17.

Dan Berndt toppade för Nobel med 846, följd av Andreas Eriksson på 813.

För LC17 var Hans Gustavsson i topp med 770,följd av Heinz Frederich på 766.

Magnus Åberg toppade för KBK mot Nobel med 810, följd av Christer Mellberg på 801. Mot LC17 var Kennet Boström i topp med 740, följd av Magnus Åberg på 708.

Uppdaterad: 04 APR 2022 15:39 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info