Hoppa till sidans innehåll

Omgång 18


Krönikan omg. 18

Denna omgång spelas över tre helger med en hel del uppskjutna matcher.

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Bodens BS hemma i Arvika.

De vann sin match med 14-6.

Markus Jansson toppade för hemmalaget med 861, följd av Karl-Johan Eliasson på 806.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér spelade borta mot Gävle KK.

De vann sin match med 12-8.

Joakim Nordén toppade med 924, följd av Kristian Persson på 892.

 

Nobel spelade bortamatcher mot BK Brio och Stureby BK.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Brio och oavgjort 10-10 mot Stureby.

Lars Lindbäck toppade i båda matcherna, 887 mot Brio och 882 mot Stureby. Niclas Odbert följde mot Brio på 858 och mot Stureby följde Johan Igelström på 881.

 

Tegnér spelade bortmatcher mot Sundbyberg IK och BK Ax.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Sundbyberg och 6-14 mot Ax.

Emil Svensson toppade mot Sundbyberg med 809, följd av Lars Lindh på 804. Mot Ax var Peter Johannesson i topp med 806, följd av Lars Lindh på 802.

 

Bågen spelade också bortamatcher mot BK Ax och Sundbybergs IK.

Båda matcherna slutade i förlust 6-14.

Samuel Mäkinen toppade i båda matcherna, 845 mot Ax och 833 mot Sundbyberg. Joackim Biehl följde mot Ax på 802 och mot Sundbyberg följde Halvar Hagen Nilsen på 811.

 

Div. 1 Norra Svealand

Taifun tog emot gästande Rigel BK/BENAB hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 15-5.

Lucas Nilsson toppade för hemmalaget med 930, följd av Justin Karlsson på 885.

 

Jösse F tog också emot gästande Rigel BK/BENAB på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Mattias Nilsson toppade för hemmalaget med 841, följd av Raymond Jansson på 780.

 

Nobel F1 och Kasi tog båda emot gästande IKW/Köping BK F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Nobel med 13-7 och Kasi med 15-5.

Tobias Jarlemark toppade för Nobel med 964, följd av Simon Nilsson på 915.

För Kasi var Hans Andersson i topp med 894, följd av Torbjörn Wiktorsson på 867.

 

Nobel F1spelade bortamatcher mot Rigel BK/BENAB och Sandvikens AIK.

Båda matcherna slutade i förlust 9-11.

Tobias Jarlemark toppade mot Rigel med 891, följd av Simon Nilsson på 885. Mot Sandviken var Simon Nilsson i topp med 888, följd av Stig Hermansson på 837.

 

Div. 2 Norra Götaland

Inga matcher för Tegnér F1.

 

Div. 2 Västra Svealand

Kasi F tog emot gästande Bågen F tors. 10 mars i en match som egentligen tillhör omgång 17.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Leif Borg toppade för hemmalaget med 807, följd av Palle Hansen på 695.

För Bågen var Kenneth Johansson i topp med 861, följd av Mattias Berglund på 856.

 

Gruvan tog emot gästande Västerås SK BK F och Wåxnäs BC hemma på X-näshallen.

Västerås blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Matchen mot Wåxnäs slutade oavgjort 10-10.

Nils Holmgren toppade för hemmalaget mot Västerås med 853, följd av Johan Holmgren på 788. Mot Wåxnäs var Thomas Mjöster i topp med 950, följd av Nils Holmgren på 816.

För Wåxnäs var Erik Bonde i topp med 803, tätt följd av Johan Sundler på 800.

 

CarlstadHammarö IF tog också emot gästande Västerås SK BK F och Wåxnäs BC hemma på X-näshallen.

De vann mot Västerås med 12-8.

Wåxnäs blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Bo Sixten Nilsson toppade för hemmalaget mot Västerås med 837, följd av Christian Rogne på 810. Mot Wåxnäs var Christian Jakobsen i topp med 896, följd av Svein-Erik Mjöster på 869.

För Wåxnäs var Jan Cato Sparby i topp med 952, tätt följd av Erik Bonde på 923.

 

Div. 3 Norra Götaland 2

Tegnér F2 tog emot gästande BK Korp F hemma i Säffle.

De vann sin match med 16-4.

Jan-Erik Elf toppade för hemmalaget med 818, följd av Emil Högfält på 774.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken tog emot gästande Gruvan F ons. 9 mars i en match som egentligen tillhör omgång 17.

De vann sin match med 11-9.

Johan Nilsson toppade för hemmalaget med 775, följd av Liam Nilsson på 734.

För Gruvan var Nils Holmgren i topp med 780, följd av Sune Fridén på 737.

 

Nobel F2 tog emot både King Cobra och King Cobra F hemma i Karlskoga.

De vann båda sina matcher med 18-2.

Håkan Moberg toppade i båda matcherna, 888 mot King Cobra och 884 mot King Cobra F. Roland Nilsson följde i båda, 870 mot King Cobra och 818 mot King Cobra F.

 

Gruvan F och Wåxnäsflickorna tog båda emot gästande King Cobra F hemma på X-näshallen.

Gruvans vann sin match med 18-2.

För Wåxnäsflickorna blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Johan Holmgren toppade för Gruvan med 755, tätt följd av Johan Johansson på 753.

För Wåxnäsflickorna Anneli Bergman i topp med 790, följd av Kathrine Nilsson på 653.

 

Merrimac tog emot gästande Gruvan F hemma i Filipstad.

De vann sin match med 16-4.

Albin Johansson toppade för hemmalaget med 805, följd av Lejby Eriksson på 752.

För Gruvan var Bosse Larsson i topp med 718, följd av Stefan Andersson på 692.

 

Solklot tog emot gästande King Cobra och King Cobra F hemma på Nöjesfabriken.

Båda matcherna slutade i förlust, 1-19 mot King Cobra och 9-11 mot King Cobra F.

Johanna Frykestam toppade i båda matcherna, 722 mot King Cobra och 718 mot King Cobra F.

Gunilla Wahlgren följde mot King Cobra på 647 och mot King Cobra F följde Monika Wassberg på 703.

Uppdaterad: 29 MAR 2022 11:49 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info