Hoppa till sidans innehåll

Omgång 17


Krönikan omg. 17

Elitserien

Jösse spelade borta mot BKF Falkenberg och BK Joker.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Falkenberg och 8-12 mot Joker.

Loke Molander Johansson toppademot Falkenberg med 947, följd av Mattias Nilsson på 903. Mot Joker var Karl-Johan Eliasson i topp med 814, följd av Mattias Melin på 794.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér spelade sammandragsmatcher hemma i Säffle mot BK Örnen och Team Baltzar BC.

De vann båda sina matcher, 15-5 mot Örnen och 12-8 mot Baltzar.

Öyvind Harang toppade mot Örnen med 988, följd av Daniel Nordström-Green på 902. Mot Baltzar var Daniel Nordström-Green i topp med 884, följd av Pontus Svensson på 861.

 

Bågen spelade också sammandragsmatcher mot BK Örnen och Team Baltzar BC i Säffle.

Båda matcherna slutade i förlust 6-14..

Kenneth Johansson toppade mot Örnen med 868, följd av Sander Kastås-Lindstad på 824. Mot Baltzar var Sander Kastås-Lindstad i topp med 928, följd av Samuel Mäkinen på 840.

 

Nobel spelade sammandragsmatcher i Mariestad mot AIK och Matteus-Pojkarna BK.

Matchen mot Matteus-Pojkarna slutade oavgjort 10-10.

AIK blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12

Lars Lindbäck toppade mot AIK med 862, följd av Thomas Grankvist på 859. Mot Matteus-Pojkarna var Alfred Odbert i topp med 850, följd av Marcus Karlsson på 818.

 

Div. 1 Norra Svealand

Nobel F1 och Kasi F tog båda emot gästande Jösse F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Nobel med 15-5 och Kasi med 17-3.

Klas Thunberg toppade för Nobel med 905, följd av Kristoffer Strömberg på 890.

För Kasi var Torbjörn Wiktorsson i topp med 932, följd av Jan-Erik Åkesson på 888.

Björn Andersson toppade för Jösse mot Nobel med 872, följd av Ulf Hjalmarsson på 823. Mot Kasi var Torbjörn Gustavsson i topp med 899, följd av Ulf Hjalmarsson på 790.

 

Taifun spelade bortamatcher mot BK Klossen och Edsbyns BK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Klossen och 17-3 mot Edsbyn.

Jonas Dahlin toppade mot Klossen med 964, följd av Brian Folkesson på 912. Mot Edsbyn var Mats Andersson i topp med 895, följd av Brian Folkesson på 877.

 

Div. 2 Norra Götaland

Tegnér F1 tog emot gästande Marbodals BS F1 hemma i Säffle.

De vann sin match med 15-5.

Emil Svensson toppade för hemmalaget med 881, följd av Peter Hahn på 860.

Div. 2 Västra Svealand

Kasi F spelade bortamatcher mot BK Glam och Karlslunds IF BF.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot Glam och 4-15 mot Karlslund.

Robert Karlsson toppade mot Glam med 827, följd av Sebastian Karlsson på 780. Mot Karlslund var Sebastian Karlsson på topp med 746, följd av Ronny Sundqvist på 735.

 

CarlstadHammarö IF och Gruvan tog båda emot gästande Etuna BK hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 14-6.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Thomas Mjöster toppade för Gruvan med 878, följd av Nils Holmgren på 828.

För CHIF var Thomas Pettersson i topp med 793, följd av Björn Björklund på 779.

 

Bågen F tog emot gästande Västerås SK BK F hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Lucas Heijel Carlsson toppade för hemmalaget med 723, följd av Werner Biehl på 712.

 

Wåxnäs spelade bortamatcher mot BK Loket och BK 64.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Loket.

BK 64 blev fördvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Perra Karlsson toppade mot Loket med 837, följd av Allan Hansen på 826. Mot BK 64 var Bengt Bäcklund i topp med 810, följd av Peter Nenzén på 807.

 

LC17 spelade bortamatcher mot Team Mariestad BK F och BK Gärdet.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot Gärdet och oavgjort 10-10 mot Mariestad.

Conny Juliusson toppade mot Mariestad med 916, följd av Clas Nilsson på 873. Mot Gärdet var Tobias Eriksson i topp med 938, följd av Clas Nilsson på 901.

 

Div. 3 Norra Götaland 2

Tegnér F2 spelade bortamatcher mot BK Team Obelix F och BK Korp F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Obelix och 15-4 mot Korp.

Isak Blom toppade mot Obelix med 877, följd av Jonny Skoglund på 854. Mot Korp var Jan-Erik Elf i topp med 804, följd av Isak Blom på 797.

 

Div. 3 Västra Svealand

Taifun F och Solklot tog båda emot gästande King Cobra F hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 16-4.

För Solklot blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Tobias Edén toppade för Taifun med 865, följd av Per-Erik Nilsson på 859.

För Solklot var Johanna Frykestam i topp med 714, följd av Gunilla Jansson på 661.

 

Sun Club spelade bortamatcher mot Fryken och Merrimac.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-11 mot Fryken och 4-16 mot Merrimac.

Kent Karlsson Gunnarsson toppade för Fryken med 740, följd av Katarina Dalgren på 709.

För Merrimac var Elias Levänen i topp med 793, följd av Kristian Villadsen på 761.

Jessica Jansson toppade för Sun Club mot Fryken med 780, följd av Anton Gustavsson på 753. Mot Merrimac var Anton Gustavsson i topp med 816, följd av Mikael Edesgård på 753.

 

Wåxnäsflickorna och Gruvan F tog båda emot gästande King Cobra hemma på X-näshallen.

Gruvans match slutade oavgjort 10-10.

För Wåxnäsflickorna blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 1-19.

Kathrine Nilsson toppade för Wåxnäsflickorna med 682, följd av Anneli Bergman på 662.

För Gruvan var Stefan Andersson i topp med 777, följd av Jan Gustafsson på 749.

 

Inga matcher för Nobel F2, LC17 BK F och Karlstad BK denna omgång.

Uppdaterad: 07 MAR 2022 15:22 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info