Hoppa till sidans innehåll

Omgång 16


Krönikan omg. 16

Elitserien

Inga matcher för Jösse denna omgång.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande IKW/Köping BK hemma i Säffle.

De vann sin match med 11-9.

Pontus Svensson toppade för hemmalaget med 950, följd av Daniel Nordström-Green på 916.

 

Bågen tog också emot gästande IKW/Köping på sina hemmabanor i helgen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Joackim Biehl toppade för hemmalaget med 836, följd av Andreas Bönström på 820.

 

Nobel tog emot gästande Gävle KK och Team Gamleby BC hemma i Karlskoga.

Det blev vinst med 11-9 mot Gävle och oavgjort 10-10 mot Team Gamleby.

Simon Nilsson toppade mot Gävle med 880, följd av Christian Liljestrand på 843. Mot Gamleby var Christian Liljestrand i topp med 965, följd av Daniel Svahn på 930.

 

Div. 1 Norra Svealand

Taifun tog emot gästande Sandvikens AIK på lördag och spelade en uppskjuten match mot gästande Västerås SK BK på söndag.

Matchen mot Sandviken vann de med 17-3.

Västerås blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Fyra man över 900 mot Sandviken med Brian Folkesson i topp med 970, följd av Lucas Nilsson 969, Justin Karlsson 952 och Patrik Jesslén på 908. Mot Västerås toppade Brian Folkesson med 969, följd av Jonas Dahlin på 929.

 

Jösse F tog också emot gästande Sandvikens AIK på lördag och spelade en uppskjuten match mot Västerås SK BK på söndag.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Sandviken och 5-15 mot Västerås.

Mattias Nilsson toppade mot Sandviken med 864, följd av Björn Andersson på 828. Mot Västerås var Ulf Hjalmarsson i topp med 816, följd av Björn Andersson på 803.

 

Nobel F1 och Kasi tog båda emot gästande BK Klossen hemma i Karlskoga.

Nobel vann sin match med 10-9.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tre man över 900 för Nobel med Tobias Jarlemark i topp med 957, Kristoffer Strömberg 910 med en 300-ing i tredje serien och Pierre Röhnisch på 908.

För Kasi var Kevin Falkeling i topp med 907, följd av Niklas Kjellman på 881.

 

Div. 2 Norra Götaland

Tegnér F1 tog emot gästande BK Team Obelix hemma i Säffle.

De vann sin match med 11-9.

Sören Larsson toppade för hemmalaget med 858, följd av Lars Lindh på 824.

Div. 2 Västra Svealand

Kasi F tog emot gästande BK Loket hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Jan Nordqvist toppade för hemmalaget med 823, följd av Tarja Karlsson på 788.

 

Gruvan spelade borta mot Bågen F och BK Trix.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Bågen och 6-14 mot Trix.

Andreas Bönström toppade för Bågen med 939, följd av Joachim Hinna Herigstad på 818.

För Gruvan var Thomas Harrysson i topp båda matcherna, 759 mot Bågen och 878 mot Trix.

Rikie Steen följde mot Bågen på 753 och Sune Fridén följde mot Trix på 771.

 

Carlstad Hammarö IF spelade bortamatcher mot LC17 BK och Wåxnäs.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot LC17 och 9-11 mot Wåxnäs.

Tobias Eriksson toppade för LC17 med 892, följd av Clas Nilsson på 805.

För Wåxnäs var Bengt Bäcklund i topp med 972, följd av Allan Hansen på 767.

Christan Jakobsen toppade för CHIF mot LC17 med 895, följd av Christian Rogne på 838. Mot Wåxnäs var Sven-Erik Mjöster i topp med 820, tätt följd av Christian Jakobsen på 819.

 

Div. 3 Norra Götaland 2

Tegnér F2 tog emot gästande Vänersborgs BS hemma i Säffle.

De vann sin match med 19-1.

Magnus Karlsson toppade för hemmalaget med 767, följd av Emil Gustavsson på 743.

 

Div. 3 Västra Svealand

Karlstad BK och Sun Club tog båda emot gästande Taifun F hemma på Sundstabowling.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 3-17 för KBK och 4-16 för Sun Club.

Tomas Valentin toppade för KBK med 751, följd av Kennet Boström på 719.

För Sun Club var Viktor Karlsson i topp med 935, följd av Lennart Svärd på 824.

Lennart Johansson toppade för Taifun mot KBK med 839, följd av Ville Jesslén på 774. Mot Sun Club var Tobias Edén i topp med 931, följd av Rasmus Eriksson på 866.

 

Gruvan F och Wåxnäsflickorna tog båda emot gästande Fryken hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 8-11 för Gruvan och 2-18 för Wåxnäsflickorna.

Kennet Andersson toppade för Gruvan med 759, följd av Johan Holmgren på 692.

För Wåxnäsflickorna var Kathrine Nilsson i topp med 659, tätt följd av Ingalill Boss-Jansson på 658.

Mattias Berglund toppade för Fryken i båda matcherna, 769 mot Gruvan och 838 mot Wåxnäsflickorna. Lucas Heijel Carlsson följde mot Gruvan på 765 och Liam Nilsson följde mot Wåxnäsflickorna på 814.

 

LC17 BK F tog emot gästande Merrimac hemma i Kristinehamn.

De vann sin match med 15-5.

Peter Johansson toppade för hemmalaget med 776, följd av Stefan Snarberg på 735.

För Merrimac var Lejby Eriksson i topp med 776, följd av Dan Axelsson på 756.

 

Nobel F2 tog också emot gästande Merrimac på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Andreas Eriksson toppade för hemmalaget med 787, följd av Kristoffer Eriksson på 767.

För Merrimac var Dan Axelsson i topp med 796, följd av Pierre Silvasti på 737.

 

Inga matcher för Solklot denna omgång.

Uppdaterad: 01 MAR 2022 13:04 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info