Hoppa till sidans innehåll

Omgång 15


Krönikan omg. 15

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BK Kaskad hemma i Arvika.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Björn Lindqvist och Markus Jansson toppade båda för hemmalaget med 836, följda av Karl-Johan Eliasson på 828.

 

Mellanallsvenskan

Nobel spelade bortamatcher mot Team Gamleby BC och Vimmerby BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Gamleby och 8-12 mot Vimmerby.

Johan Igelström toppade mot Gamleby med 891, följd av Christian Liljestrand på 887. Mot Vimmerby var Christian Liljestrand i topp med 876, följd av Klas Thunberg på 866.

 

Bågen tog emot gästande Tegnér hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Joackim Biehl toppade för hemmalaget med 924, följd av Samuel Mäkinen på 886.

För Tegnér var Peter Johannesson i topp med 872, följd av Pontus Avensson på 847.

 

Tegnér spelade en uppskjuten bortamatch mot IKW/Köping BK.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Joakim Nordén toppade med 839, följd av Pontus Svensson på 829.

 

Div. 1 Norra Svealand

Nobel F1 spelade borta mot BK Force och Västerås SK BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Force och 5-15 mot Västerås.

Tobias Jarlemark toppade mot Force med 881, följd av Per Olsson på 841. Mot Västerås var Kristoffer Strömberg i topp med 814, följd av Per Olsson på 795.

 

Taifun spelade bortamatcher mot IKW/Köping BK F och BK Triss.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Köping och 11-9 mot Triss.

Brian Folkesson toppade mot Köping med 945, följd av Per-Erik Nilsson på 772. Mot Triss var Jonas Persson-Planefors i topp med 943, följd av Brian Folkesson på 905.

 

Kasi spelade bortamatcher mot Sandvikens AIK och Rigel BK/BENAB.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-19 mot Sandviken och 5-15 mot Rigel.

Jaan-Erik Åkesson toppade mot Sandviken med 857, följd av Rainer Petrelius på 852. Mot Rigel var Torbjörn Wiktorsson i topp med 893, följd av Hans Andersson på 818.

 

Jösse F spelade borta mot Edsbyns BK och BK Klossen.

Båda matcherna slutade i förlust 6-14.

Björn Andersson toppade mot Edsbyn med 916, följd av Roland Lund på 766. Mot Klossen var Roland Lund i topp med 875, följd av Torbjörn Gustavsson på 848.

 

Div. 2 Norra Götaland

Tegnér F1 spelade borta mot Kvänums BK och BK Kåess F1.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Kvänum och oavgjort 10-10 mot Kåess.

Emil Högfält toppade mot Kvänum med 862, följd av Hugo Fredriksson på 809. Mot Kåess var Jonny Skoglund i topp med 829, följd av Emil Högfält på 808.

 

Div. 2 Västra Svealand

LC17 BK spelade bortamatcher mot BK Loket och BK 64.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot BK 64.

Loket blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Klas Bergman toppade mot Loket med 861, följd av Tobias Eriksson på 813. Mot BK 64 var Tobias Eriksson i topp med 959, följd av Conny Juliusson på 855.

 

Carlstad Hammarö IF och Gruvan tog båda emot gästande Vingåkers BK hemma på X-näshallen.

CHIF spelade oavgjort 10-10.

Gruvans match slutade i förlust 9-11.

Thomas Pettersson toppade för CHIF med 855, följd av Christian Jakobsen på 796.

För Gruvan var Thomas Mjöster i topp med 890, följd av Sune Fridén på 795.

 

Gruvan spelade en uppskjuten match mot CarlstadHammarö IF.

De vann sin match med 15-5.

Nils Holmgren toppade för hemmalaget med 861, följd av Rikie Steen på 794.

För CHIF var Klas Hallström-Norström i topp med 744, följd av Christian Jakobsen på 728.

 

Bågen F tog emot gästande Katrineholms AIK hemma i Hagfors.

De vann sin match med 12-8.

Liam Nilsson toppade för hemmalaget med 933, följd av Werner Biehl på 830.

 

Bågen F tog även emot gästande Wåxnäs BC i en uppskjuten match.

De vann sin match med 13-7.

Samuel Mäkinen toppade för hemmalaget med 884, följd av Tomas Henriksson på 811.

För WBC var Jan Cato Sparby i topp med 914, följd av Bengt Bäcklund på 805.

 

Wåxnäs tog emot gästande Etuna BK i en uppskjuten match hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 12-8.

Bengt Bäcklund toppade för hemmalaget med fina 1039 där han även hade en 300-ing i sista serien, följd av JOHAN Sundler på 837.

 

LC17 BK tog också emot gästande Etuna BK i en uppskjuten match på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Tobias Eriksson toppade för hemmalaget med 908, följd av Conny Juliusson på 899.

 

Div. 3 Norra Götaland 2

Tegnér F2 spelade bortamatcher mot BK Skrufscha F och BKM Lidex.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Skrufscha och 3-17 mot Lidex.

Dan Persson toppade mot Skrufscha med 781, följd av Christer Adolfsson på 780. Mot Lidex var Dan Persson i topp med 779, följd av Sven-Erik Svensson på 772.

 

Div. 3 Västra Svealand

Sun Club spelade bortamatcher mot King Cobra BK F och King Cobra BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-7 mot King Cobra F.

King Cobra blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Jimmy Walther toppade mot King Cobra F med 747, följd av Anton Gustavsson på 723. Mot King Cobra var Mikael Edesgård i topp med 763, följd av Lennart Svärd på 712.

 

Solklot och Taifun F tog båda emot gästande Nobel F2 hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 16-4.

För Solklot blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 0-20.

Gunilla Jansson toppade för Solklot med 683, följd av Ann Olsson på 632.

För Taifun var Lucas Nilsson i topp med 874, följd av Rickard Folkesson på 860.

Daniel Svahn toppade för Nobel mot Solklot med 854, följd av Jan Nilsson på 768. Mot Taifun var Leif Göthberg i topp med 881, följd av Elsa Odbert på 797.

 

Karlstad BK spelade bortamatcher mot Fryken och Merrimac.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Fryken och 9-11 mot Merrimac.

Lizz Sandelin toppade för Fryken med 746, följd av Kent Karlsson Gunnarsson på 728.

För Merrimac var Kristian Villadsen i topp med 734, följd av Dan Axelsson på 722.

Kennet Boström toppade för KBK mot Fryken med 746, följd av Christer Mellberg och David Gambrick som båda hade 690. Mot Merrimac var Magnus Åberg i topp med 717, följd av Christer Mellberg på 697.

 

LC17 BK F spelade borta mot Wåxnäsflickorna och Gruvan F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Wåxnäsflickorna och 11-9 mot Gruvan.

Camilla Myhre toppade för Wåxnäsflickorna med 816, följd av Christina Felling på 716.

För Gruvan var Tobias Ambjörnsson i topp med 771, följd av Anders Milde på 733.

Daniel Norevik toppade för LC17 mot Wåxnäsflickorna med 821, följd av Håkan Fagerström på 773. Mot Gruvan var Per Lindh i topp med 801, följd av Hans Gustavsson på 755.

 

Taifun F och Solklot tog båda emot gästande King Cobra BK hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 13-7.

För Solklot blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 1-19.

Jonas Persson Planefors toppade för Taifun med 856, följd av Lennart Johansson på 851.

Kan även nämnas att deras duktiga ungdom Ville Jesslén slog till med en 300-ing i tredje serien.

För Solklot var Monika Wassberg i topp med 669, följd av Ann Olsson på 663.

 

Merrimac spelade uppskjutna bortamatcher mot Gruvan F och Wåxnäsflickorna.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Gruvan och 16-4 mot Wåxnäsflickorna.

Nils Holmgren toppade för Gruvan med 765, följd av Johan Johansson på 748.

För Wåxnäsflickorna var Kathrine Nilsson i topp med 702, följd av Inga-Lill Boss Jansson på 694.

Elias Levänen toppade för Merrimac mot Gruvan med 903, följd av Albin Johansson på 809. Mot Wåxnäsflickorna var Dan Axelsson i topp med 808, följd av Lejby Eriksson på 775.

 

LC17 BK F tog emot gästande King Cobra BK F och King Cobra BK för spel av uppskjutna matcher.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-10 mot King Cobra och 9-11 mor King Cobra F.

Daniel Norevik toppade mot King Cobra med 796, följd av Åsa Söderberg på 719. Mot King Cobra F var Daniel Norevik i topp med 760, följd av Gittan Ericsson på 707.

 

Nobel F2 spelade uppskjutna bortamatcher mot Sun Club och Karlstad BK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 i båda matcherna.

Lennart Svärd toppade för Sun Club med 792, tätt följd av Anton Gustavsson på 790.

För KBK var Magnus Åberg i topp med 816, följd av Magnus Jansson på 775.

Oscar Svensson toppade för Nobel i båda matcherna, 906 mot Sun Club och 929 mot KBK. Leif Göthberg följde mot Sun Club på 795 och Håkan Moberg följde mot KBK på 791.

Uppdaterad: 24 FEB 2022 14:18 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info