Hoppa till sidans innehåll

Omgång 10


Krönikan omg. 10

Elitserien

Jösse tog emot gästande Team Alingsås BC hemma i Arvika.

De vann sin match med 11-9.

Markus Jansson toppade för hemmalaget med 885, följd av Robert Lindberg och Per Jansson som båda hade 849.

 

Mellanallsvenskan

Bågen spelade sammandragsmatcher mot Matteus-Pojkarna BK och AIK hemma i Hagfors.

De tog två poäng genom vinst med 14-6 mot Matteus-Pojkarna.

AIK blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Joackim Biehl toppade mot Matteus-Pojkarna med 889, följd av Samuel Mäkinen på 874. Mot AIK var Mattias Berglund i topp, följd av Joackim Biehl på 833.

 

Tegnér spelade också sammandragsmatcher i Hagfors mot Matteus-Pojkarna BK och AIK.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot Matteus-Pojkarna och 4-16 mot AIK.

Peter Johannesson toppade mot Matteus-Pojkarna med 861, följd av Pontus Svensson på 798. Mot AIK var Peter Johannesson och Robin Sundfelt båda i topp med 876, följda av Pontus Svensson på 816.

 

Nobel spelade sammandragsmatcher mot Team Baltzar BC och BKM Örnen hemma i Karlskoga.

De tog fyra poäng genom vinst med 18-2 mot Baltzar och 17-3 mot Örnen.

Nicklas Odbert toppade mot Baltzar med 883, följd av Daniel Svahn på 875. Mot Örnen var Marcus Karlsson i topp med 954, följd av Johan Igelström på 879.

 

Div. 1 Norra Svealand

Jösse F spelade bortamatcher mot BK Triss och IKW/Köping BK F.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Triss och 6-14 mot Köping.

Björn Andersson toppade mot Triss med 877, följd av Michael Bjärnetoft på 742. Mot Köping var Jonny Westin i topp med 722, följd av Björn Andersson på 713.

 

Taifun spelade bortmatcher i Karlskoga mot Kasi och Nobel F1.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 10-9 över Kasi och 13-7 mot Nobel.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 927, följd av Kevin Falkeling på 893.

För Nobel var Pierre Röhnisch i topp med 892, följd av Per Olsson på 876.

Justin Karlsson toppade för Taifun mot Kasi med 995 med en 300-ing i tredje serien, följd av Robin Sandberg på 918. Mot Nobel var Robin Sandberg i topp med 912, följd av Lucas Nilsson på 904.

 

Div. 2 Norra Götaland

Inga matcher för Tegnér F1 denna omgång.

 

Div. 2 Västra Svealand

LC17 tog emot gästande BK Trix hemma i Kristinehamn.

De vann sin match med 13-7.

Fyra man över 900 med Clas Nilsson i topp 922, följd av Kent Johansson 921, Conny Juliusson 904 och Tobias Eriksson på 901.

 

Wåxnäs tog också emot gästande BK Trix på sina hemmabanor.

De vann matchen med 13-7.

Per-Olof Karlsson toppade för hemmalaget med 837, följd av Jan Cato på 812.

 

Bågen F spelade bortamatcher mot Gruvan och CarlstadHammarö IF.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Gruvan och 16-3 mot CHIF.

Thomas Mjöster toppade för Gruvan med 888, följd av Janne Johansson på 834.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 803, följd av Christian Rogne på 769.

Johan Nilsson toppade för Bågen mot Gruvan med 832, följd av Lars Höglin på 804. Mot CHIF var Kenneth Johansson i topp med 921, följd av Johan Nilsson på 802.

 

Kasi F spelade bortamatcher mot Team Mariestad BK F och BK Gärdet.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Mariestad och 7-13 mot Gärdet.

Asko Juola toppade i båda matcherna, 808 mot Mariestad och 823 mot Gärdet. Sebastian Karlsson följde mot Mariestad på 755 och mot Gärdet följde Jan-Erik Åkesson på 760.

 

Div. 3 Norra Götaland 2

Tegnér F2 spelade bortamatcher mot Stenungsunds BC F och Kungälvs BK F2.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 17-3 mot Stenungsund och 16-4 mot Kungälv.

Jan-Erik Elf toppade mot Stenungsund med 760, följd av Thomas Eriksson på 756. Mot Kungälv var Emil Högfält i topp med 845, följd av Jonny Skoglund på 808.

 

Div. 3 Västra Svealand

Karlstad BK spelade bortamatcher mot King Cobra BK F och King Cobra BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot King Cobra F.

King Cobra blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Christer Mellberg toppade mot King Cobra F med 762, följd av Håkan Edén på 693. Mot King Cobra var Kennet Boström i topp med 830, följd av Christer Mellberg på 716.

 

Solklot och Taifun F tog båda emot gästande Gruvan F hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 17-3.

Mot Solklot blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Johanna Frykestam toppade för Solklot med 748, följd av Gunilla Jansson på 682.

För Taifun var Patrik Jesslén i topp med 958, följd av Lennart Johansson på 881.

Benny Norlin toppade för Gruvan i båda matcherna, 696 mot Solklot och 772 mot Taifun. Janne Andersson följde mot Solklot på 658 och mot Taifun följde Johan Holmgren på 752.

 

Fryken tog emot gästande Wåxnäsflickorna hemma i Hagfors.

De vann sin match med 16-4.

Kent Karlsson Gunnarsson toppade för hemmalaget med 780, följd av Tobias Eriksson på 724.

För Wåxnäsflickorna var Christina Felling i topp med 638, följd av Jeanette Larsson på 636.

 

Merrimac tog också emot gästande Wåxnäsflickorna på hemmaplan.

De vann sin match med 17-3.

Elias Levänen toppade för hemmalaget med 801, följd av Pierre Silvasti på 765.

För Wåxnäsflickorna var Annelie Johansson i topp med 705, följd av Jeanette Larsson på 684.

 

LC17 BK F tog emot gästande Sun Club hemma i Kristinehamn.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Daniel Norevik toppade för hemmalaget med 783, följd av Peter Johansson på 770.

För Sun Club var Jimmie Jegerhammar i topp med 850, följd av Lennart Svärd på 756.

 

Nobel F2 tog också emot gästande Sun Club på sina hemmabanor.

De vann sin match med 15-5.

Oscar Svensson toppade för hemmalaget med 893, följd av Dan Berndt på 785.

För Sun Club var Jimmie Jegerhammar i topp med 810, följd av Anton Gustavsson på 730.

Uppdaterad: 29 NOV 2021 14:56 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info