Hoppa till sidans innehåll

Omgång 5


Krönikan omg. 5

Elitserien

Jösse tog emot gästande Team Alingsås BC hemma i Arvika.

De vann sin match med 11-9.

Raymond Jansson och Mattias Nilsson toppade båda med 895, följda av Markus Jansson på 889.

 

Mellanallsvenskan

Nobel spelade bortamatcher i Gävle mot Gävle KK och BK Ax.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Gävle.

Ax blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Daniel Svahn toppade mot Gävle med 900, följd av Anders Wåhlstedt på 841. Mot Ax var Thomas Grankvist i topp med 923, följd av Johan Igelström på 834.

 

Bågen spelade bortamatcher i Motala mot Team Baltzar BC och BK Örnen.

Båda matcherna slutade i förlust 8-12.

Stefan Biehl toppade mot Baltzar med 844, följd av Joackim Biehl på 806. Mot Örnen var Joackim Biehl i topp med 833, följd av Thomas Linder på 815.

 

Tegnér spelade också bortamatcher i Motala mot BK Örnen och Team Baltzar.

Båda matcherna slutade i förlust 9-11.

Kristian Persson toppade mot Örnen med 851, följd av Lars Lindh på 837. Mot Baltzar var Daniel Nordström-Green i topp med 825, följd av Lars Lindh på 821.

 

Div. 1 Norra Svealand

Jösse F spelade bortamatcher mot IKW/Köping BK F och Kasi.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Köping och 7-13 mot Kasi.

Niklas Kjellman toppade för Kasi med 825, följd av Anders Berg på 763.

För Jösse var Marita Svensson i topp mot Köping med 768, följd av Roland Lund på 749. Mot Kasi toppade Björn Andersson med 834, följd av Markus Johansson på 772.

 

Inga matcher för Taifun och Nobel F1 denna omgång.

 

Div. 2 Västra Svealand

Tegnér F1 spelade borta mot Fryken och Bågen F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Bågen med 12-8.

Fryken blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Kenneth Tomasson toppade för Fryken med 839, följd av Mattias Berglund på 833.

För Bågen var Kurt Simonsson i topp med 767, följd av Joachim Einarsrud på 763.

Jan Erik Elf toppade för Tegnér mot Fryken med 920, följd av Peter Hahn på 864. Mot Bågen var Peter Hahn i topp med 911, följd av Jonny Skoglund på 817.

 

Gruvan och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande BK Glam F hemma i X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 12-7.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 829, följd av Tobias Ambjörnsson på 821.

För CHIF var Bo Sixten Nilsson i topp med 746, följd av Christian Jakobsen på 715.

 

Inga matcher för LC17 och Kasi F denna omgång.

 

Div. 3 Västra Svealand

Sun Club och Karlstad BK tog båda emot gästande Fryken F hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Sun Club med 18-2 och KBK med 17-3.

Anton Gustavsson toppade för Sun Club med 819, följd av Perra Karlsson på 789.

För KBK var Magnus Åberg i topp med 805, följd av Christer Mellberg på 789.

Johan Nilsson toppade för Fryken mot Sun Club med 744, följd av Kent Karlsson Gunnarsson på 706. Mot KBK var Kent Karlsson Gunnarsson i topp med 787, följd av Joel Landegren på 750.

 

Nobel F2 och LC17 BK F tog båda emot gästande Gruvan F hemma i Karlskoga.

Nobel vann sin match med 16-4.

För LC17 blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Christopher Lehmus toppade för Nobel med 897, följd av Susanne Jansson på 839.

För LC17 var Daniel Norevik i topp med 739, följd av Reino Vargeng på 725.

Stefan Andersson toppade för Gruvan mot Nobel med 715, följd av Anders Milde på 708. Mot LC17 var Ingemar Andersson i topp med 731, följd av Anders Milde på 714.

 

Inga matcher för Tegnér F2 och Merrimac denna omgång.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot spelade bortamatch mot Götene BK.

Matchen slutade i förlust 4-16.

Monika Wassberg och Gunilla Jansson toppade båda med 678, följda av Gunilla Wahlgren på 646.

 

Kulorna tog emot gästande Wåxnäsflickorna hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 16-3.

Eva Falkenström toppade för hemmalaget med 723, tätt följd av Ann-Sofie Falkeling på 721.

För Wåxnäsflickorna var Caroline Carlsson i topp med 687, följd av Anneli Bergman på 675.

 

Värmlands 4

Team Idris tog emot gästande CarlstadHammarö IF C hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 18-2.

Perra Karlsson toppade för hemmalaget med 878, följd av Ulf Gullbrand på 699.

För CHIF var Catharina Ståhle i topp med 592, följd av Elise Norqvist på 524.

 

CarlstadHammarö IF B tog emot gästande Taifun AW hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Markus Almberg toppade för hemmalaget med 562.

För Taifun var Torbjörn Nilsson i topp med 601, följd av Ove Pettersson på 594.

 

Team Filipstad tog emot gästande X-näs PB hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Marja Rintamäki toppade för hemmalaget med 601, följd av Ellna Granfelt på 575.

För X-näs PB var John Larsson i topp med 638, följd av Mats Eriksson på 621.

 

Team X-näs tog emot gästande Bågen B hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 12-8.

Mikael Holm toppade för hemmalaget med 718, följd av Bo Nilsson på 657.

För Bågen var Lucas Carlsson i topp med 667, följd av Magnus Olsson på 661.

Uppdaterad: 19 OKT 2020 15:25 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info