Hoppa till sidans innehåll

Omgång 4


Krönikan omg. 4

Elitserien

Jösse spelade bortamatcher mot BKF Falkenberg och BK Joker.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst mot Falkenberg med 12-8 och oavgjort 10-10 mot Joker.

Raymond Jansson toppade mot Falkenberg med 924, följd av Andreas Gustavsson på 899. Mot Joker var Ulf Hjalmarsson i topp med 848, följd av Björn Lindqvist på 844.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Team Gamleby BC hemma i Säffle.

De vann sin match med 14-6.

Robin Sundfelt toppade med 834, följd av Daniel Nordström-Green på 812.

 

Bågen tog också emot gästande Team Gamleby BC på hemmaplan i deras första match för säsongen.

De vann matchen med 16-3.

Joackim Biehl toppade för hemmalaget med 970, följd av Nora Kjellås på 960.

 

Nobel spelade borta mot Team Mariestad BK.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Daniel Svahn toppade med 913, följd av Pierre Röhnisch på 873.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi tog emot gästande BK Triss hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 11-8.

Torbjörn Wiktorsson toppade för hemmalaget med 856, följd av Leif Borg på 849.

 

Nobel F1 spelade bortamatcher mot BK Rättvik och Sandvikens AIK.

Båda matcherna slutade i förlust 8-12.

Per Olsson toppade mot Rättvik med 851, följd av Håkan Moberg på 775. Mot Sandviken var Simon Nilsson i topp med 729, följd av Lennart Nyman på 708.

 

Jösse F tog emot gästande Västerås SK BK hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Björn Andersson toppade för hemmalaget med 826, följd av Torbjörn Gustavsson på 759.

 

Taifun spelade borta mot Rigel BK/BENAB.

De vann matchen med 11-9 och fick två poäng med sig hem.

Katarina Dahlin toppade och Jonas Persson-Planefors toppade båda med 849, följda av Jonas Dahlin på 837.

 

Div. 2 Västra Svealand

LC17 BK spelade bortamatcher mot Ludvika BK F och Kopparbergs BK.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Kopparberg.

Ludvika blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Conny Juliusson toppade mot Ludvika med 803, följd av Stefan Snarberg på 686. Mot Kopparberg var Clas Nilsson i topp med 843, följd av Conny Juliusson på 819.

 

Fryken tog emot gästande KS Edsbowlarna hemma i Torsby.

Matchen slutade i förlust 9-10.

Mattias Berglund toppade med 862, följd av Liam Nilsson på 809.

 

Bågen F tog också emot gästande KS Edsbowlarna på hemmaplan.

Gästerna var försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Joachim Einarsrud toppade med 808, följd av Jonas Böhagen på 782.

 

Gruvan och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande BK Trix hemma i X-näshallen.

Gruvans match slutade oavgjort 10-10.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 891, följd av Thomas Mjöster på 866.

För CHIF var Christian Jakobsen och Bo Sixten Nilsson båda i topp med 806, följda av Björn Björklund på 712.

 

Kasi F spelade bortamatch mot Västerås SK BK F.

Matchen slutade i förlust 3-17.

Allan Jonsson toppade med 645, följd av Tomas Persson på 626.

 

Tegnér F1 tog emot gästande Åmåls BC hemma i Säffle.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Lisa Nordström-Green toppade för hemmalaget med 841, följd av Mikael Sten på 807.

För Kasi var Leif Borg i topp med 750, följd av Rickard Karlsson på 702.

 

Div. 3 Västra Svealand

Karlstad BK och Sun Club tog båda emot gästande Åmåls BC F hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 15-4.

Kennet Boström toppade för KBK med 759, följd av Christer Mellberg på 750.

För Sun Club var Perra Karlsson i topp med 827, följd av Mattias Lindblom på 783.

 

Nobel F2 och LC17 BK F tog båda emot gästande Taifun F hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 7-13 för Nobel och 6-14 för LC17.

Ulf Möllander toppade för Nobel med 811, följd av Leif Göthberg på 776.

För LC17 var Reino Vargeng i topp med 799, tätt följd av Daniel Norevik på 797.

Marcus Rudolfsson toppade för Taifun mot Nobel med 898, följd av Daniel Nilsson på 805. Mot LC17 var Daniel Nilsson i topp med 872, tätt följd av Tobias Edén på 870.

 

Fryken F tog emot gästande Tegnér F2 hemma i Torsby.

De vann sin match med 14-6.

Johan Nilsson toppade för hemmalaget med 814, följd av Kent Karlsson Gunnarsson på 721.

För Tegnér var Marcus Karlsson i topp med 725, tätt följd av Roger Björklund på 723.

 

Gruvan F tog emot gästande Merrimac hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 14-6.

Johan Johansson toppade för hemmalaget med 781, följd av Kennet Andersson på 752.

För Merrimac var Jukka Kolehmainen i topp med 739, följd Dan Axelsson på 693.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäsflickorna tog emot gästande BK Alley Team hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Caroline Carlsson toppade för hemmalaget med 641, följd av Kathrin Nilsson på 633.

 

Inga matcher för Kulorna och Solklot denna omgång.

 

Värmlands 4

Serien startar den 18 oktober.

Uppdaterad: 28 SEP 2020 14:26 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info