Hoppa till sidans innehåll

Omgång 3


Krönikan omg. 3

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BK Kaskad hemma i Arvika.

De vann sin match med 11-9.

Raymond Jansson toppade för hemmalaget med 893, följd av Mattias Nilsson på 861.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér spelade bortamatcher mot Nobel och Team Mariestad BK i seriepremiären.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Mariestad.

Nobel blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Anders Wåhlstedt toppade för Nobel med 987, följd av Johan Igelström på 928.

För Tegnér var Peter Johannesson i topp mot Nobel med 908, tätt följd av Pontus Svensson på 906. Mot Mariestad toppade Michael Johannesson med 963, följd av Joakim Nordén på 906.

 

Inga matcher för Bågen denna omgång.

 

Div. 1 Norra Svealand

Taifun tog emot gästande IKW/Köping BK F hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 17-3.

Jonas Persson-Planefors toppade med 898, följd av Brian Folkesson på 893.

 

Nobel F tog också emot gästande IKW/Köping BK F på hemmaplan.

De vann sin match med 15-5.

Christian Liljestrand toppade för hemmalaget med 968, följd av Simon Nilsson på 852.

 

Jösse F tog emot gästande Kasi hemma i Arvika.

Gästande Kasi vann efter en svängig match med 11-9.

Markus Jansson toppade för hemmalaget med 885, följd av Ulf Hjalmarsson på 815.

För Kasi var Kevin Falkeling i topp med 805, följd av Niklas Kjellman på 798.

 

Div. 2 Västra Svealand

CarlstadHammarö IF spelade bortamatcher mot KS Edsbowlarna och Åmåls BC.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-15 mot Ed och 4-16 mot Åmål.

Christian Jakobsen toppade mot Ed med 706, följd av Björn Björklund på 684. Mot Åmål var Björn Björklund i topp med 741, följd av Bosse Henriksson på 693.

 

Gruvan spelade bortamatcher mot BK Loket och BK Glam F.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Loket och 8-11 mot Glam.

Janne Johansson toppade för Gruvan i båda matcherna, 866 mot Loket och 853 mot Glam. Peter Wesslund följde mot Loket på 807 och mot Glam följde Leif Johannesson på 837.

 

LC17 BK och Kasi F tog båda emot gästande Bågen F.

LC17 vann sin match med 14-6.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Clas Nilsson toppade för LC17 med 803, följd av Stefan Snarberg på 794.

För Kasi var Per Thomassen i topp med 776, följd av Torbjörn Wiktorsson på 766.

Geir Ståle Kristiansen toppade för Bågen mot LC17 med 851, följd av Joachim Einarsrud på 716. Mot Kasi var Magnus Johansson i topp med 915, följd av Geir Ståle Kristiansen på 855.

 

Tegnér F1 tog emot gästande Fryken hemma i Säffle.

De vann sin match med 17-3.

Sören Larsson toppade för hemmalaget med 891, följd av Lars Lindh på 850.

För Fryken var Markus Johansson i topp med 777, följd av Kenneth Johansson på 753.

 

Div. 3 Västra Svealand

Nobel F2 inledde serien med bortamatcher mot Åmåls BC F och Tegnér F2.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Åmål och oavgjort 10-10 mot Tegnér.

Marcus Karlsson toppade för Tegnér med 718, följd av Christer Adolfsson på 698.

För Nobel toppade Jonathan Andersson mot Åmål med 734, följd av Jan Nilsson på 708. Mot Tegnér var Jan Nilsson i topp med 784, följd av Håkan Moberg på 765.

 

Fryken F tog emot gästande LC17 BK F hemma i Torsby,

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Kent Karlsson Gunnarsson toppade för hemmalaget med 731, följd av Gertrud Persson på 700.

För LC17 var Peter Johansson i topp med 748, följd av Lotta Svensson på 720.

 

Karlstad BK spelade bortamatcher mot Merrimac och Taifun F i seriepremiären.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Merrimac och 5-15 mot Taifun.

Jukka Kolehmainen toppade för Merrimac med 886, följd av Lejby Eriksson på 862.

För Taifun var Marcus Rudolfsson i topp med 852, följd av Lennart Johansson på 823.

Magnus Åberg toppade för KBK mot Merrimac med 895, följd av Christer Mellberg på 859. Mot Taifun var Christer Mellberg i topp med 797, följd av Kennet Boström på 761.

 

Gruvan F tog emot gästande Sun Club hemma på X-näshallen.

En svängig match som slutade i förlust 9-10.

Sune Fridén toppade för hemmalaget med 799, följd av Anders Milde på 779.

För Sun Club var Mikael Edesgård i topp med 794, följd av Mattias Lindblom på 769.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna inledde seriepremiären med hemmamatch mot gästande Götene BK.

De vann sin match med 14-6.

Linda Wetterberg toppade med 771, följd av Marianne Gustafsson på 696.

 

Wåxnäsflickorna tog emot gästande BK Kyrk hemma på X-näshallen i seriepremiären.

De vann sin match med 12-8.

Caroline Carlsson toppade för hemmalaget med 738, följd av Annelie Johansson på 706.

 

Solklot tog också emot gästande BK Kyrk på hemmaplan i seriestarten.

De vann sin match med 12-8.

Gunilla Jansson toppade för hemmalaget med 644, följd av Ann Olsson på 630.

 

Värmlands 4

Serien startar den 18 oktober.

Uppdaterad: 21 SEP 2020 15:10 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info