Hoppa till sidans innehåll

Herr och Dam DM


Den 21 december spelades finalerna i Herr och Dam DM, herrana på Idrottshuset och damerna på X-näshallen.

VBF tackar Perra och Mattis på Idrottshuset och Nettan och Maggan på X-näs för arrangemanget.

Vi gratulerar DM vinnarna Mattias Nilsson, BK Jösse och Isabelle Hultin, Wåxnäs BC.

Herr DM

1  Mattias Nilsson, BK Jösse    915    447    432    478      480
2  Kenneth Johansson, BK Fryken    843    426    496    439    355
3  Lars Lindh, BK Tegnér        946    432    515    432 15x
4  Brian Folkesson, BK Taifun    857    485    515    432 11x
5  Michael Johannesson, BK Tegnér    905    452    417    
6  Thomas Harrysson, BK Taifun    883    453    413
7  Pontus Svensson, BK Tegnér    869    448    383
8  Anders Wåhlstedt, BK Nobel    872    422    378
9  Emil Sjögren, Wåxnäs BC    919    421    
10 Robin Sundfelt, BK Tegnér    901    414
11 Mathias A-Bergman, BC Säffle    869    412
12 Leif Johannesson, BK Gruvan    843    406
13 Bengt Bäcklund, Wåxnäs BC    881    404
14 Jonas Persson-Planefors, BK Taifun    864    402
15 John Sjöberg, BS Almen    856    376
16 Jan Johansson, BK Gruvan    878    207 (Bröt pga skada efter 1 ser)
17 Lennart Johansson, BK Taifun    838
18 Magnus Åberg, Karlstad BK    837
19 Christopher Lehmus, BK Nobel    830
20 Clas Nilsson, LC17 BK        814
21 Jonny Skoglund, BC Säffle    799
22 Kennet Boström, Karlstad BK     797
23 Mattias Berglund, BK Fryken    783
24 Kenneth Tomasson, BK Fryken    782
25 Mattias Lindblom, BS Almen    759
26 Klas Thunberg, BK Nobel    748
27 Reino Vargeng, LC17 BK    744
28 Johan Igelström, BK Nobel    736
29 Leon Hellberg, Sun Club    734
30 Raymond Jansson, BK Jösse    731
31 Gustav Green, BS Almen    728
32 Albin Nordqvist, CHIF        722
33 Emil Svensson, BK Tegnér    712
34 Adam Hultman, BK Gruvan    710
35 Tomas Laurén, LC17 BK    695
36 Stefan Andersson, BK Pollux    694
37 Viktor Karlsson, Sun Club    657
38 Ulf Stenmark, CHIF        654
39 Christer Mellberg, Karlstad BK    641
40 Åke Rask, CHIF        625
41 Anders Milde, BK Gruvan    622
42 Torbjörn Nilsson, BK Taifun    586
43 Marcus Rudolfsson, BK Taifun    Skadad
44 Viktor Nygren, CHIF        kom ej till start       

Dam DM

1  Isabelle Hultin    Wåxnäs BC    868    433    448    505
2  Katarina Dahlin    BK Taifun        803    411    478    419
3  Lisa N-Green     BK Tegnér        751    415    389
4  Ingela Öhman    LC17 BK        809    410    338
5  Annelie Johansson BK Wåxnäsflickorna    761    387
6  Magdalena Milde    BK Gruvan        778    384
7  Jennie Lindberg    BK Gruvan        865    362
8  Eva Falkenström      BS Kulorna        761    347    
9  Susanne Jansson    BS Almen        701
10 Anne Johansson    BS Kulorna        677
11 Inga-Lena Johannesson CHIF     665
12 Jenny Höglund     BK Pollux        658
13 Janet Jönsson    BK Filippa        657
14 Gertrud Persson    BK Fryken        647
15 Rigmor Paulsson    Karlstad BK    646
16 Maj-Britt Bohlin    BK Solklot        631
17 Catharina Ståhle    CHIF        611
18 Caroline Carlsson    BK Wåxnäsflickorna    Sjuk

Uppdaterad: 27 DEC 2019 12:54 Skribent: Madelene Lindberg
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: varmlands.bowlingfor...

Se all info