Hoppa till sidans innehåll

Herr och Dam DM individuellt


Den 14 december spelades de individuella DM finalerna i Karlstad, herrarna på Idrottshuset och damerna på X-näshallen.

Ett stort tack till Nettan och Maggan på X-näshallen och Mattis och Jenny på Idrottshuset för hjälpen med arrangemanget.

Vi gratulerar DM segrarna Brian Folkesson, Taifun och Isabelle Hultin, Bågen

 

Herr DM

 

1 Brian Folkesson                  BK Taifun        829        471        416        473 18x        456

2 Marcus Karlsson                 BK Nobel        891        505        427        492                439

3 Mattias Nilsson                   BK Jösse         900        464        437        473 16x

4 Lars Lindbäck                     BK Nobel        866        478        447        433

5 Marcus Rudolfsson              BK Taifun       878        417        389

6 Daniel Nordström-Green    BK Tegnér       812        484        387

7 Janne Johansson                 BK Gruvan     823        418        385

8 Per Thomassen                   BK Kasi           843        450        356

9 Mattias Lindblom               BS Almen         796        406

10 Stefan Snarberg               Lusaskens BK   771        400 10x

11 Henrik Karlsson              BK Nobel           929        400 10x

12 Lennart Svärd             Sun Club-Corona   811        397

13 Perra Karlsson               BS Almen            831        372

14 Henrik Andrén                BK Tegnér          805        348

15 Tommy Karlsson             BS Almen           831        343

16 Christoffer Elefant         BK Merrimac     785        314

17 Jimmy Lillemo                BK Jösse            769

18 Hans Andersson             BK Kasi              765

19 Daniel Borg                    Sir-Hammarö     762

20 Clas Nilsson                   Lusaskens BK     754 23x

21 Victor Lindblad-Svärd  Sun-Club-Corona 754 20x

22 Thomas Henriksson       BK Bågen            754 14x

23 Christer Mellberg          Karlstad BK        753

24 Sören Larsson               BK Tegnér           745

25 Torbjörn Johansson      BC Säffle            744

26 Mikael Edesgård          BK Pollux            741

27 Tobias Eriksson           Play Palace          735

28 Thomas Eriksson         BC Säffle             734

29 Mikael Lindberg          BK Gruvan          732

30 Jan Wikström         Christinehamns BK  716

31 Emil Olsson                 Play Palace         713

32 Allan Jonsson              Karlskoga BK     709

33 Ulf Gullbrand          Sun Club-Corona   707 20x

34 Klas Bergman              Lusaskens BK    707 19x

35 Niclas Sundgren          Karlstad BK       704

36 Stefan Frykstedt         BK Bågen           698

37 Mattias Grönberg       IF Hammaren    696

38 Marcus Cederborg      BK Pollux          695

39 Anders Sandbu           Karlstad BK       693

40 Ronny Sundqvist         BK Kasi             688

41 Jimmy Walther     Christinehamns BK  678

42 Tobias Ambjörnsson  BK Gruvan         677 17x

43 Jan Axinger               Karlskoga BK     677 12x

44 Daniel Norevik     Christinehamns BK  672

45 Kenneth Engman      BK Kasi               658

46 Elias Levänen           BK Merrimac       649

Joha Tuohino                 BK Asterix           Kom ej till start

Tobias Aasen                  IF Hammaren     Kom ej till start

Bror Claesson              Sun Club-Corona   Kom ej till Start

 

 

 

Dam DM


 

1 Isabelle Hultin                    BK Bågen         941        413        426        425

2 Isabelle Nilsson                  BK Bågen         836        400        400        354

3 Malin Palosaari                 BS Kulorna      767         458        383

4 Gunilla Jansson                 BK Solklot       724         361        330

5 Magdalena Milde         Wåxnäsflickorna   713        360

6 Eva-lotte Axelsson            BK Filippa       734        357

7 Eva-lena Johansson          BK Taifun         849       350

8 Ingela Öhman                   Lusaskens BK   780       336

9 Johanna Frykestam          BK Solklot        704

10 Sara Andrén                   BK Tegnér         687

11 Emelie Rosenblad      Wåxnäsflickorna    670

12 Ingegerd Eliasson          Karlstad BK       666

13 Lina Andersson       Christinehamns BK  660

14 Jessica Axelsson            Karlskoga BK    643

15 Linette Harrysson          BS Almen           634

16 Anette Clarelius             BS Kulorna        610

17 Anette Andersson      Wåxnäsflickorna    585

18 Elise Norqvist                IF Hammaren    545

Uppdaterad: 16 DEC 2013 14:20 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info