Hoppa till sidans innehåll

Omgång 6


Krönikan omg. 6

Elitserien

Jösse tog emot Team Clan hemma i Arvika.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Mattias Jansson toppade för hemmalaget med 886, följd av Markus Jansson på 889.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Matteus-Pojkarna BK hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Kristian Persson toppade för hemmalaget med 885, följd av Daniel Nordström-Green på 856.

 

Bågen tog också emot gästande Matteus-Pojkarna BK på sina hemmabanor.

De vann sin match med 13-7.

Sara Biehl toppade för hemmalaget med 882, tätt följd av Lars Höglin på 880.

 

Nobel tog emot gästande AIK hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 11-9.

Christian Liljestrand toppade med 941, följd av Daniel Svahn på 925.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi spelade bortamatcher mot BK Rättvik och Sandvikens AIK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Sandviken med 11-8.

Rättvik blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Torbjörn Wiktorsson toppade mot Rättvik med 838, följd av Rainer Petrelius på 825. Mot Sandviken var Per Thomasson i topp med 796, följd av Torbjörn Wiktorsson, Rainer Petrelius och Kennet Näs som alla hade 779.

 

Wåxnäs tog emot gästande BK Runan hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 15-5.

Isabelle Hultin toppade för hemmalaget med 976, följd av Peter Nenzén på 869.

 

Jösse F tog också emot gästande BK Runan på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Roland Lund toppade för hemmalaget med 762, tätt följd av Björn Andersson på 761.

 

Nobel F tog emot gästande BwK Ankaret hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Oscar Svensson toppade för hemmalaget med 821, följd av Stig Hermansson på 804.

 

Taifun tog också emot gästande BwK Ankaret på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3

Jonas Persson-Planefors toppade för hemmalaget med fina 1000 prick, följd av Robin Sandberg på 947.

 

Div. 2 Västra Svealand

Bågen F tog emot gästande Västerås SK BK F hemma i Hagfors.

De vann sin match med 16-4.

Tomas Henriksson toppade för hemmalaget med 887, följd av Jonas Böhagen på 858.

 

Almen tog emot gästande King Cobra BK hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 14-6.

Johan Sax toppade för hemmalaget med 910, följd av Jessica Jansson på 872.

 

Tegnér F tog också emot gästande King Cobra BK på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Jan-Erik Elf toppade för hemmalaget med 864, följd av Christer Adolfsson på 840.

 

Gruvan spelade bortamatcher mot Karlslunds IF BF och Glam F1.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Karlslund och 9-11 mot Glam.

Adam Hultman toppade mot Karlslund med 802, följd av Niclas Norlin på 754. Mot Glam var Mikael Lindberg i topp med 843, följd av Peter Wesslund på 769.

 

CarlstadHammarö IF spelade bortamatcher mot BK Solid och Etuna BK.

Båda matcherna slutade i förlust 6-14.

Björn Björklund toppade mot Solid med 852, följd av Christian Rogne på 822. Mot Etuna var Christian Rogne i topp med 738, följd av Henning Tronerud på 727.

 

Asterix spelade bortamatcher mot Ludvika BK F och Kopparbergs BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Kopparberg med 12-8.

Ludvika blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Anders Berg toppade i båda matcherna, 789 mot Ludvika och 808 mot Kopparberg. Juha Tuohino följde mot Ludvika på 727 och mot Kopparberg följde Filip Tuohino på 781.

 

Kasi F och LC17 BK tog båda emot gästande BK Loket hemma i Karlskoga.

LC17 vann sin match med 14-6.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Peter Andersson toppade för Kasi med 813, följd av Virpi Forsebrink på 713.

För LC17 var Conny Juliusson i topp med 825, följd av Reino Vargeng på 814.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken och Fryken F tog båda emot gästande Åmåls BC F hemma i Torsby.

Fryken vann sin match med 12-8.

För Fryken F blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Tobias Eriksson toppade för Fryken med 877, följd av Mattias Berglund på 715.

För Fryken F var Liam Nilsson i topp med 723, följd av Kent Karlsson Gunnarsson på 651.

 

Gruvan F och CarlstadHammarö IF F tog båda emot gästande Karlstad BK hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 14-6..

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 819, följd av Stefan Andersson på 737.

För CHIF var Åke Rask i topp med 763, följd av Anders Nilsson på 675.

Christer Mellberg toppade för KBK mot Gruvan med 763, följd av David Gambrick på 693. Mot CHIF var Magnus Åberg i topp med 771, följd av Kennet Boström på 733.

 

Almen F och Sun Club tog båda emot gästande BC Säffle hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 4-15 för Almen och 7-13 för Sun Club.

Lena Georgii toppade för Almen med 773, tätt följd av Mikael Edesgård på 772.

För Sun Club var Lennart Svärd i topp med 811, följd av Anton Gustavsson på 797.

Jonny Skoglund toppade för Säffle mot Almen med 889, följd av Sven-Erik Bäcklund på 810. Mot Sun Club var Torbjörn Johansson i topp med 908, följd av Jonny Skoglund på 852.

 

Taifun F spelade bort mot Merrimac och LC17 BK F.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot LC17.

Merrimac blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Lejby Eriksson toppade för Merrimac med 923, följd av Elias Levänen på 828.

För LC17 var Ingela Öhman i topp med 807, följd av Tomas Laurén på 745.

Daniel Nilsson toppade för Taifun mot Merrimac med 845, följd av Lennart Johansson på 843. Mot LC17 var Lennart Johansson i topp med 779, följd av Daniel Nilsson på 742.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna tog emot gästande BK Alley Team hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 11-9.

Ann-Sofie Falkeling toppade för hemmalaget med 711, följd av Marianne Gustafsson på 698.

 

Wåxnäsflickorna tog emot gästande Solklot hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Jennie Lindberg toppade för hemmalaget med 674, följd av Christina Felling på 665.

För Solklot var Johanna Frykestam i topp med 787, följd av Ann Olsson på 677.

 

Värmlands 4

Team X-näs spelade bortamatcher mot Bågen B och Team Filipstad.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Filipstad med 17-2.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Werner Biehl toppade för Bågen med 774, följd av Lucas Nilsson på 757.

För Filipstad var Mona Jönsson i topp med 614, följd av Agnes Moselius på 528.

Johan Johansson toppade för X-näs mot Bågen med 734, följd av Lars Hofling på 654. Mot Filipstad var Lars Hofling i topp med 650, följd av Johan Johansson på 634.

 

CarlstadHammarö IF C och CarlstadHammarö IF D tog båda emot gästande Nobel B hemma i X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 7-13 för CHIF C och med 2-18 för CHIF D.

Mattias Grönberg toppade för CHIF C med 737, följd av Marcuz Ekström på 605.

För CHIF D var Bosse Henriksson i topp med 638, följd av Stefan Gustavsson på 494.

Ulf Möllander toppade för Nobel i båda matcherna, 795 mot CHIF C och 800 mot CHIF D. Desirée Andersson följde i båda, 647 mot CHIF C och 644 mot CHIF D.

Uppdaterad: 28 OKT 2019 13:54 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014
enbanafritt

Nordic Choice
Sportpriser för idrottare, lag, föreningar och förbund

Projektstöd IF barn-o ungdomar 2020

 SUL

BHL
Inbjudan

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB
Enklare Ekonomi 

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info