Hoppa till sidans innehåll

Omgång 5


Krönikan omg. 5

 

Elitserien

Jösse tog emot Team Alingsås BC hemma i Arvika.

De vann matchen med 11-9.

Markus Jansson toppade för hemmalaget med 896, följd av Niclas Lindholm på 865.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Bågen hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Daniel Nordström-Green som hade en 300-ing i andra serien toppade för hemmalaget med 896, tätt följd av Joakim Nordén på 894.

Lars Höglin toppade för Bågen med 907, följd av Halvar Hagen Nilsen på 895.

 

Nobel spelade bortamatcher mot Team Gamleby BC och Vimmerby BK.

Båda matcherna slutade i förlust 8-12.

Pierre Röhnisch toppade mot Gamleby med 895, följd av Thomas Grankvist på 774. Mot Vimmerby var Daniel Svahn i topp med 941, följd av Johan Igelström på 852.

 

Div. 1 Norra Svealand

Wåxnäs spelade borta mot Nobel F i söndags, matchen mot Taifun spelades på tisdag kl. 19.00.

De fick med sig två poäng hem från Karlskoga genom vinst med 13-7.

Taifun blev försvåra och matchen slutade 5-15.

Peter Igelström toppade för Nobel med 787, följd av Bertil Svensson på 831.

För Taifun var Linus Carle i topp med 889, följd av Jonas Persson-Planefors och Robin Sandberg som båda hade 877.

Allan Hansen toppade för Wåxnäs mot Nobel med 921, följd av Isabelle Hultin på 852. Mot Taifun var Bengt Bäcklund i topp med 903, följd av Isabelle Hultin på 879.

 

Jösse F spelade bortamatcher mot IKW/Köping F och Kasi.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Köping och 3-17 mot Kasi.

Torbjörn Wiktorsson toppade för Kasi med 839, följd av Kennet Näs på 825.

För Jösse var Ulf Hjalmarsson i topp i båda matcherna, 856 mot Köping och 807 mot Kasi. Roland Lund följde mot Köping på 808 och mot Kasi följde Björn Andersson på 733.

 

Div. 2 Västra Svealand

CarlstadHammarö IF och Gruvan tog båda emot gästande Tegnér F hemma i X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 4-16 för CHIF och 8-12 för Gruvan.

Christian Rogne toppade för CHIF med 802, följd av Thomas Pettersson på 762.

För Gruvan var Benny Norlin i topp med 875, följd av Janne Johansson på 808.

Mathias Adolfsson Bergman toppade för Tegnér mot CHIF med 881, följd av Christer Adolfsson på 853. Mot Gruvan var Peter Johannesson i topp med 850, följd av Fredrik Bjurteg på 819.

 

Almen spelade borta mot BK Trix och Bågen F.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Trix och 2-18 mot Bågen.

Sara Biehl toppade för Bågen med 822, tätt följd av Jan Johansson på 821.

För Almen toppade John Sjöberg i båda matcherna, 907 mot Trix och 732 mot Bågen. Mikael Edesgård följde mot Trix på 776 och mot Bågen följde Bengt Johansson på 717.

 

Asterix tog emot gästande BK Solid hemma i Degerfors.

De vann sin match med 15-4.

Filip Tuohino toppade för hemmalaget med 847, följd av Niklas Kjellman på 802.

 

Kasi F och LC17 BK tog båda emot gästande Kopparbergs B hemma i Karlskoga.

LC17 vann sin match med 16-4.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Sebastian Karlsson toppade för Kasi med 804, följd av Robert Karlsson på 767.

För LC17 var Reino Vargeng i topp med 840, tätt följd av Conny Juliusson på 839.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken F spelade bortamatcher mot Karlstad BK och Taifun F.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot KBK och 1-19 mot Taifun.

Rickard Nyström toppade för KBK med 831, följd av Christer Mellberg på 811.

För Taifun var Brian Folkesson i topp med 854, följd av Lennart Johansson på 797.

Ann-Britt Persson toppade för Fryken mot KBK med 766, följd av Kent Karlsson Gunnarsson på 746. Mot Taifun var Kent Karlsson Gunnarsson i topp med 679, följd av Johan Nilsson på 664.

 

Gruvan F spelade borta mot LC17 BK F och Merrimac.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot LC17 och 6-13 mot Merrimac.

Peter Johansson toppade för LC17 med 811, följd av Jan Nilsson på 779.

För Merrimac var Elias Levänen i topp med 843, följd av Mikko Palonen på 838.

Anders Milde toppade för Gruvan i båda matcherna, 779 mot LC17 och 836 mot Merrimac. Peter Wesslund följde i båda, 745 mot LC17 och 816 mot Merrimac.

 

Sun Club och Almen F tog båda emot gästande Fryken hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 2-18 för Sun Club och 1-19 för Almen.

Bror Claesson toppade för Sun Club med 785, följd av Örjan Gustavsson på 745.

För Almen var Jessica Jansson i topp med 851, följd av Magnus Jansson på 744.

För Fryken var det tre man över 900 mot Sun Club, Lars Thomasson i topp med 929, följd av Andreas Bönström 917 och Mattias Berglund 915. Mot Almen var Andreas Bönström i topp med 923, följd av Kenneth Junior Tomasson på 905.

 

CarlstadHammarö IF spelade borta mot Åmåls BC F och BC Säffle.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Åmål och 1-19 mot Säffle.

Thomas Eriksson toppade för Säffle med 842, följd av Torbjörn Johansson på 838.

Magnus Geijer toppade i båda matcherna för CHIF, 639 mot Åmål och 630 mot Säffle.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna spelade bortamatcher mot LDBS Zorita och BK Kyrk.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst mot Kyrk med 11-9 och oavgjort 10-10 mot Zorita.

Marianne Gustafsson toppade mot Zorita med 766, följd av Anette Clarélius på 740. Mot Kyrk var Eva Falkenström i topp med 740, följd av Ann-Sofie Falkeling på 726.

 

Solklot tog emot gästande BK Qvinns hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Johanna Frykestam toppade för hemmalaget med 796, följd av Kicki Gillenäs på 656.

 

Wåxnäsflickorna tog också emot gästande BK Qvinns på hemmaplan.

De vann sin match med 14-6.

Annelie Johansson toppade för hemmalaget med 708, följd av Jeanette Larsson på 700 prick.

 

Värmlands 4

CarlstadHammarö IF D och CarlstadHammarö IF C tog båda emot gästande Team Filipstad hemma i X-näshallen.

CHIF C vann sin match med 12-8.

För CHIF D var gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Elise Norqvist toppade för CHIF D med 558, följd av Lina Träff på 528.

För CHIF C var Marcuz Ekström i topp med 664, följd av Markus Almberg på 615.

Marja Rintamäki toppade i båda matcherna för Filipstad, 632 mot CHIF D och 623 mot CHIF C. Ellna Granfelt följde i båda, 584 mot CHIF D och 484 mot CHIF C.

 

Bågen B spelade bortamatcher mot Nobel B och Team X-näs.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst mot Nobel med 19-1 och mot Team X-näs med 16-4.

Desirée Andersson toppade för Nobel med 656, följd av Ulf Möllander på 638.

För Team X-näs var Ingalill Boss-Jansson i topp med 577, följd av Mats Eriksson på 563.

Lucas Nilsson toppade för Bågen i båda matcherna, 835 mot Nobel och 773 mot Team X-näs. Hans Hedin följde i båda, 809 mot Nobel och 722 mot Team X-näs.

Uppdaterad: 21 OKT 2019 14:20 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014
enbanafritt

Nordic Choice
Sportpriser för idrottare, lag, föreningar och förbund

Projektstöd IF barn-o ungdomar 2020

 SUL

BHL
Inbjudan

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB
Enklare Ekonomi 

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info