Hoppa till sidans innehåll

Omgång 4


Krönikan omg. 4

 

Elitserien

Jösse spelade bortamatcher mot BKF Falkenberg och BK Joker.

De fick tvåpoäng med sig hem genom vinst mot Joker med 14-6.

Matchen mot Falkenberg var jämn, det stod 7-7 inför sista serien som de förlorade med 2-3 och matchen slutade i förlust 9-10.

Niclas Lindholm toppade mot Falkenberg med 938, följd av Eric Sjöberg på 907. Mot Joker var Björn Lindqvist i topp med 906, följd av Markus Jansson på 867.

 

Mellanallsvenskan

Bågen spelade borta mot Team Baltzar BC och BK Örnen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Baltzar med 12-8.

Örnen blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Joackim Biehl toppade mot Baltzar med 936, följd av Jonas Dammen på 831. Mot Örnen var Jonas Dammen i topp med 873, följd av Stefan Biehl på 865.

 

Tegnér spelade också borta mot BK Örnen och Team Baltzar.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Örnen med 11-9.

Baltzar blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Joakim Nordén toppade mot Örnen med 933, följd av Michael Johannesson på 883. Mot Baltzar var Mikael Sten i topp med 877, följd av Daniel Nordström-Green på 844.

 

Nobel spelade bortamatcher mot Gävle KK och BK Ax.

De fick med sig två poäng hem genom vinst med 13-7 mot Gävle.

Ax blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Christian Liljestrand toppade mot Gävle med 902, följd av Johan Igelström på 853. Mot Ax var Klas Thunberg i topp med 855, följd av Christian Liljestrand på 813.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi tog emot gästande BK Triss hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 12-8.

Hans Andersson toppade för hemmalaget med 950, följd av Rainer Petrelius och Kennet Näs som båda hade 851.

 

Nobel F spelade bortamatcher mot Sandvikens AIK och BK Rättvik.

Båda matcherna slutade i förlust, 1-19 mot Sandviken och 2-18 mot Rättvik.

Torni Norberg toppade i båda matcherna, 747 mot Sandviken och 696 mot Rättvik. Villy Johansson följde mot Sandviken på 725 och mot Rättvik följde Bertil Svensson och Villy Johansson som båda hade 671.

 

Jösse F tog emot gästande Västerås SK BK hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Ulf Hjalmersson toppade för hemmalaget med 844, följd av Björn André Brendengen på 749.

 

Wåxnäs tog också emot gästande Västerås SK BK på hemmaplan.

Även här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Bengt Bäcklund toppade för hemmalaget med 856, följd av Isabelle Hultin på 843.

 

Taifun spelade bortamatcher mot Rigel BK/BENAB och Domnarvets BS.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst i båda matcherna, 13-7 mot Rigel och 15-5 mot Domnarvet.

Jonas Persson-Planefors toppade i båda matcherna, 847 mot Rigel och 924 mot Domnarvet. Robert Källberg följde mot Rigel på 835 och mot Domnarvet följde Brian Folkesson på 893.

 

Div. 2 Västra Svealand

Gruvan och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande LC17 BK hemma i X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 9-11 för Gruvan och 8-12 för CHIF.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 909, följd av Thomas Mjöster på 787.

För CHIF var Christian Rogne i topp med 840, följd av Christian Jacobsen på 763.

Clas Nilsson toppade för LC17 i båda matcherna, 870 mot Gruvan och 887 mot CHIF. Tom Thomsen följde mot Gruvan på 862 och mot CHIF följde Hans Gustavsson på 845.

 

Bågen F spelade bortamatcher mot BK Solid och Etuna BK.

Båda matcherna slutade med förlust, 4-16 mot Solid och 3-17 mot Etuna.

Werner Biehl toppade mot Solid med 765, följd av Lucas Nilsson på 758. Mot Etuna var Mats Forsberg i topp med 751, följd av Lucas Nilsson på 738.

 

Asterix spelade borta mot King Cobra BK och Västerås SK BK F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot King Cobra.

Matchen mot Västerås var jämn 7-7 inför sista, sista serien förlorades med 2-3 och matchen slutade i förlust 9-10.

Filip Tuohino toppade mot King Cobra med 878, följd av Marcus Visuri på 821. Mot Västerås var Anders Berg i topp med 848, följd av Marcus Visuri på 785.

 

Tegnér F tog emot gästande Kasi F hemma i Säffle.

De vann sin match med 19-1.

Peter Johannesson toppade för hemmalaget med 898, följd av Peter Hahn på 875.

För Kasi var Leif Borg i topp med 750, följd av Rickard Karlsson på 702.

 

Almen tog också emot gästande Kasi F på sina hemmabanor.

De van matchen med 16-4.

John Sjöberg toppade för hemmalaget med 999, följd av Perra Karlsson på 923.

För Kasi var Rickard Karlsson i topp med 790, följd av Sebastian Karlsson på 769.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken F och Fryken tog båda emot gästande LC17 BK F hemma i Torsby.

Fryken vann sin match med 13-7.

Fryken F spelade oavgjort 10-10.

Kent Karlsson Gunnarsson toppade för Fryken F med 743, följd av Roland Bönström på 710.

För Fryken var Lars Thomasson i topp med 750, följd av Tobias Eriksson på 745.

Ingela Öhman toppade för LC17 mot Fryken F med 692, följd av Hans Andersson på 689. Mot Fryken var Bo Larsson i topp med 750, följd av Michael Gustafsson på 743.

 

Taifun F tog emot gästande Almen F hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 15-5.

Lennart Johansson toppade för hemmalaget med 865, följd av Daniel Nilsson på 769.

För Almen var Magnus Jansson i topp med 619, följd av Lena Georgii på 572.

 

Karlstad BK spelade också mot Almen F på hemmaplan.

De vann sin match med 16-4.

Magnus Åberg toppade för hemmalaget med 827, följd av Håkan Edén på 798.

För Almen var Simon Jansson i topp med 789, följd av Johan Holmgren på 727.

 

CarlstadHammarö IF F och Gruvan F tog båda emot gästande Sun Club hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 12-8.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13

Åke Rask toppade för CHIF med 667, följd av Shafi Ahmadi på 645.

För Gruvan var Niclas Norlin i topp med 831, följd av Stefan Andersson på 730.

Viktor Karlsson toppade för Sun Club mot CHIF med 739, följd av Lennart Svärd på 731. Mot Gruvan var Lennart Svärd i topp med 837, följd av Viktor Karlsson på 739.

 

Merrimac spelade borta mot BC Säffle och Åmåls BC F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Åmål med 14-6.

Säffle blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Marcus Karlsson toppade för Säffle med 735, följd av Roger Larsson på 724.

Elias Levänen toppade för Merrimac i båda matcherna, 811 mot Säffle och 854 mot Åmål. Pierre Silvasti följde mot Säffle på 698 och mot Åmål följde Lejby Eriksson på 727.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot spelade bortamatcher mot BK Alley Team och Götene BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-18 mot Alley Team och 6-14 mot Götene.

Maj-Britt Bohlin toppade mot Alley Team med 610, följd av Johanna Frykestam på 607. Mot Götene var Gunilla Wahlgren i topp med 681, följd av Johanna Frykestam på 639.

 

Kulorna spelade bortamatch mot BK Qvinns.

Matchen slutade i förlust 8-11.

Ann-Sofie Falkeling toppade med 706, följd av Eva Falkenström på 701.

 

Wåxnäsflickorna spelade bortamatcher mot BK Kyrk och LDBS Zorita.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Kyrk.

Zorita blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Christina Felling toppade mot Kyrk med 760, följd av Annelie Johansson på 647. Mot Zorita var Annelie Johansson i topp med 704, följd av Ingegerd Eliasson på 697.

 

Värmlands 4

CarlstadHammarö IF D spelade bortamatcher mot Nobel B och Team X-näs.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Nobel och 8-12 mot Team X-näs.

Dan Berndt toppade för Nobel med 875, följd av Daniel Svahn på 828.

För Team X-näs var Bengt Buhlin i topp med 653, följd av Lena Buhlin på 552.

Bosse Henriksson toppade för CHIF D mot Nobel med 650, följd av Catharina Ståhle på 612. Mot Team X-näs var Karin Karlsson i topp med 577, följd av Elise Norqvist på 563.

 

CarlstadHammarö IF C spelade borta mot Bågen B och Team Filipstad.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Team Filipstad med 14-6.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Lars Höglin tippade för Bågen med 786, följd av Magnus Olsson på 685.

För Team Filipstad var Marja Rintamäki i topp med 666, följd av Ellna Granfelt på 504.

Marcuz Ekström toppade för CHIF mot Bågen med 569, mot Team Filipstad var Magnus Geijer i topp med 678.

Uppdaterad: 30 SEP 2019 12:14 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014
enbanafritt

Nordic Choice
Sportpriser för idrottare, lag, föreningar och förbund

Projektstöd IF barn-o ungdomar 2020

 SUL

BHL
Inbjudan

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB
Enklare Ekonomi 

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info