Hoppa till sidans innehåll

Omgång 3


Krönikan omg. 3

Elitserien

Jösse tog emot gästande BK Kaskad hemma i Arvika.

De vann sin match med 13-6.

Eric Sjöberg och Mattias Nilsson toppade båda med 907, följda av Karl-Johan Eliasson på 884.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande Team Gamleby BC hemma i Hagfors.

Det blev vinst i varje serie och matchen slutade 13-7.

Två man över 900 med Joackim Biehl i topp med 950, följd av Geir Ståle Kristiansen på 943.

 

Tegnér tog också emot gästande Team Gamleby BC på hemmahallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Joakim Nordén toppade med 939, följd av Lars Lindh på 804.

 

Nobel spelade borta mot Team Mariestad BK.

De fick med sig två poäng hem genom vinst med 13-7.

Johan Igelström toppade med 885, följd av Stefan Nilsson på 876.

 

Div. 1 Norra Svealand

Jösse F inledde serien med att ta emot gästande Kasi hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-15.

Mattias Jansson toppade för hemmalaget med 837, följd av Björn Andersson på 713.

För Kasi var Rainer Petrelius i topp med 800, följd av Kennet Näs på 792.

 

Wåxnäs tog också emot gästande Kasi på hemmaplan.

De vann sin match med 13-7.

Erik Bonde toppade för hemmalaget med 886, följd av Emil Sjögren på 864.

För Kasi var Rainer Petrelius i topp med 831, följd av Torbjörn Wiktorsson på 821.

 

Taifun tog emot gästande IKW/Köping BK F hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 18-2.

Jonas Dahlin toppade med 906, följd av Jonas Persson-Planefors på 884.

 

Nobel F tog också emot gästande IKW/Köping på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Oscar Svensson toppade med 774, tätt följd av Roland Nilsson på 773.

 

Div. 2 Västra Svealand

Gruvan spelade bortamatcher mot Tegnér F och Almen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Almen med 11-9.

Tegnér blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade för Tegnér med 844, följd av Jan-Erik Elf på 800 prick.

För Almen var John Sjöberg i topp med 951, följd av Perra Karlsson på 832.

Janne Johansson toppade för Gruvan i båda matcherna, 882 mot Tegnér och 914 mot Almen. Leif Johannesson följde mot Tegnér på 758 och mot Almen följde Thomas Mjöster på 904.

 

CarlstadHammarö IF spelade borta mot Bågen F och BK Trix.

Båda matcherna slutade med förlust 8-12.

Torbjörn Nilsson toppade för Bågen med 823, följd av Jan Johansson på 793.

Svein-Erik Mjöster toppade för CHIF mot Bågen med 802, följd av Kurt Lundqvist på 790. Mot Trix var Kristian Mjöster i topp med 829, följd av Christian Rogne på 806.

 

LC17 BK och Kasi F tog båda emot gästande Ludvika BK F.

LC17 vann sin match med 12-8.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Stefan Snarberg toppade för LC17 med 847, följd av Conny Juliusson på 792.

För Kasi var Jan Nordqvist i topp med 747, tätt följd av Lennart Myhrman på 745.

 

Asterix tog emot gästande BK Glam F1 hemma i Degerfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Jan-Erik Åkesson toppade för hemmalaget med 843, följd av Niklas Kjellman på 778.

 

Div. 3 Västra Svealand

Karlstad BK spelade bortamatcher mot Merrimac och LC17 BK F.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Merrimac och 3-17 mot LC17.

Elias Levänen toppade för Merrimac med 842, följd av Lejby Eriksson på 785.

För LC17 var Michael Gustafsson och Tomas Laurén båda i topp med 743, följda av Gittan Eriksson på 705.

Magnus Åberg toppade för KBK mot Merrimac med 770, följd av Kennet Boström på 746. Mot LC17 var Kennet Boström i topp med 749, tätt följd av Magnus Åberg på 748.

 

Almen F och Sun Club tog båda emot gästande Åmåls BC F.

Matcherna slutade i förlust för båda hemmalagen, 3-17 för Almen och 9-11 för Sun Club.

Johan Holmgren toppade för Almen med 732, följd av Bengt Johansson på 727.

För Sun Club var Lennart Svärd i topp med 864, följd av Bror Claesson på 826.

 

Gruvan F och CarlstadHammarö IF F tog båda emot gästande Taifun F hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen förlorade sina matcher, Gruvan med 5-15 och CHIF med 2-18.

Bosse Larsson toppade för Gruvan med 818, följd av Stefan Andersson på 748.

För CHIF var Åke Rask i topp med 726, följd av Benny Styffe på 721.

Tobias Edén toppade för Taifun mot Gruvan med 931, följd av Remy Olsson på 811. Mot CHIF var Lennart Johansson i topp med 811, följd av Tobias Edén på 765.

 

Fryken F och Fryken tog båda emot gästande BC Säffle hemma i Torsby,

Fryken vann sin match med 17-3.

För Fryken F blev gästerna försvåra och matchen slutade med förlust 3-17.

Björn Gottfridsson toppade för Fryken F med 745, följd av Kjell Chytraeus på 649.

För Fryken var Tobias Eriksson i topp med 854, följd av Andreas Bönström på 845.

Petra Sahlén toppade för Säffle mot Fryken F med 778, följd av Marcus Karlsson på 749. Mot Fryken var Thomas Eriksson i topp med 774, följd av Jonny Skoglund på 699.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot tog emot gästande Wåxnäsflickorna hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 12-8.

Johanna Frykestam toppade för hemmalaget med 729, följd av Ann Olsson på 659.

För Wåxnäsflickorna var Ingegerd Eliasson i topp med 735, följd av Jennie Lindberg på 694.

 

Kulorna inledde seriepremiären med hemmamatch mot gästande LDBS Zorita.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Eva Falkenström toppade med 686, följd av Ann-Sofie Falkeling på 680.

 

Värmlands 4

Nobel B spelade borta mot Team Filipstad och Bågen B.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Filipstad med 15-5.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Marja Rintamäki toppade för Filipstad med 612, följd av Ellna Granfelt på 557.

För Bågen var Ola Sjöberg i topp med 683, följd av William Biehl på 668.

Ulf Möllander toppade för Nobel i båda matcherna, 675 mot Filipstad och 723 mot Bågen. Viktor Grankvist följde mot Filipstad på 574 och mot Bågen följde Kristoffer Strömberg på 553.

 

CarlstadHammarö IF D och CarlstadHammarö IF C tog mötte båda Team X-näs på hemmabanorna.

CHIF C spelade oavgjort 10-10.

CHIF D förlorade sin match med 2-18.

Elise Norqvist toppade för CHIF D med 571, följd av Christer Gyhlén Johansson på 499.

För CHIF C var Magnus Geijer i topp med 733, följd av Sven Gustavsson på 600.

Egon Jonsson toppade för Team X-näs i båda matcherna, 813 mot CHIF D och 696 mot CHIF C. Ingalill Boss Jansson följde mot CHIF D på 658 och mot CHIF C följde Lars Hofling på 653.

Uppdaterad: 23 SEP 2019 14:47 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014
enbanafritt

Nordic Choice
Sportpriser för idrottare, lag, föreningar och förbund

Projektstöd IF barn-o ungdomar 2020

 SUL

BHL
Inbjudan

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB
Enklare Ekonomi 

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info