Hoppa till sidans innehåll

Omgång 14


Krönikan omg. 14

Elitserien

Jösse tog emot gästande Kulladals BS hemma i Arvika.

De vann sin match med 18-2.

Tre man över 900 med Markus Jansson i topp med 930, följd Mattias Nilsson 921 och Björn Lindqvist på 919.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande Team Mariestad BK hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Stefan Biehl toppade för hemmalaget med 923, följd av Joackim Biehl på 904.

 

Tegnér tog också emot gästande Team Mariestad på sina hemmabanor.

De vann sin match med m14-6.

Daniel Nordström-Green toppade för hemmalaget med 949, följd av Kristian Persson på 903.

 

Inga matcher för Nobel denna omgång.

 

Div. 1 Norra Svealand

Taifun tog emot gästande Team Enköping BK hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 17-3.

Tre man över 900 med Katarina Dahlin i topp på 981 med en 300-ing i första serien, följd av Robin Sandberg 934 och Jonas Persson-Planefors på 922.

 

Nobel F tog också emot gästande Team Enköping BK på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Stig Hermansson toppade för hemmalaget med 854, följd av Tobias Jarlemark Ljung på 840.

 

Jösse F spelade bortamatcher mot Sandvikens AIK och BK Rättvik.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Sandviken.

Rättvik blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Ulf Hjalmersson toppade i båda matcherna, 987 mot Sandviken och 783 mot Rättvik. Michael Bjärnetoft följde mot Sandviken på 820 och mot Rättvik följde Jonny Westin på 748.

 

Wåxnäs spelade bortamatcher mot Domnarvets BS och Rigel BK/BENAB.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Rigel.

Domnarvet blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Jan Cato Sparby toppade mot Domnarvet med 841, följd av Martin Olsen på 824. Mot Rigel var Martin Olsen i topp med 906, följd av Isabelle Hultin på 885.

 

Kasi tog emot gästande Uppsala BC 90 hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Rainer Petrelius toppade för hemmalaget med 887, följd av Per Thomassen på 863.

 

Div. 2 Västra Svealand

CarlstadHammarö IF och Gruvan tog båda emot gästande BK Trix hemma på X-näshallen.

CHIF vann sin match med 13-7.

För Gruvan blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Björn Björklund toppade för CHIF med 832, tätt följd av Christian Jakobsen på 819.

För Gruvan var Magdalena Milde i topp med 819, följd av Janne Johansson och Rikie Steen som båda hade 792.

 

Tegnér F tog emot gästande Bågen F hemma i Säffle.

De vann sin match med m17-3.

Lars Lindh toppade för hemmalaget med 866, tätt följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 864.

För Bågen var Lucas Nilsson i topp med 795, följd av Torbjörn Nilsson på 755.

 

Almen tog också emot gästande Bågen F på hemmaplan.

De vann sin match med 17-3.

Perra Karlsson toppade för hemmalaget med 978, följd av Johan Sax på 932.

För Bågen var Lucas Nilsson i topp med 763, följd av Mats Forsberg på 756.

 

Asterix tog emot gästande Karlslunds IF BF hemma i Degerfors.

De vann sin match med 12-8.

Niklas Kjellman toppade för hemmalaget med 870, följd av Anders Berg på 850.

 

LC17 och Kasi F tog båda emot gästande Västerås SK BK F hemma i Karlskoga.

LC17 vann sin match med 12-8.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Conny Juliusson toppade för LC17 med 1026, följd av Stefan Snarberg på 865.

För Kasi var Rickard Karlsson i topp med 831, följd av Tarja Karlsson på 777.

 

Div. 3 Västra Svealand

Karlstad BK tog emot gästande Åmåls BC F hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 13-6.

Kennet Boström toppade för hemmalaget med 818, följd av Christer Mellberg på 796.

 

Taifun F tog också emot gästande Åmåls BC F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Tobias Edén toppade för hemmalaget med 825, följd av Lennart Johansson på 810.

 

Fryken F och Fryken tog båda emot gästande Gruvan F hemma i Torsby.

Fryken vann sin match med 15-5.

För Fryken F blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust m8-12.

Kent Karlsson Gunnarsson toppade för Fryken F med 791, följd av Liam Nilsson på 768.

För Fryken var Mattias Berglund i topp med 926, följd av Mats Syvertsson på 862.

Adam Hultman toppade för Gruvan i båda matcherna, 865 mot Fryken F och 819 mot Fryken. Bosse Larsson följde mot Fryken F på 765 och mot Fryken följde Sune Fridén på 811.

 

BC Säffle spelade bortamatcher mot LC17 BK F och Merrimac.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med m11-8 mot LC17.

Merrimac blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Peter Johansson toppade för LC17 med 781, följd av Stefan Svahn på 736.

För Merrimac var Pierre Silvasti i topp med 842, följd av Albin Johansson på 815.

Thomas Eriksson toppade för Säffle mot LC17 med 798, följd av Dan Persson på 754. Mot Merrimac var Dan Persson i topp med 849, följd av Thomas Eriksson på 816.

 

Sun Club och Almen F tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF F hemma på Idrottshuset.

Sun Club vann sin match med 16-4.

För Almen F blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Lennart Svärd toppade för Sun Club med 830, följd av Örjan Gustavsson på 771.

För Almen var Mikael Edesgård i topp med 860, följd av Johan Holmgren på 762.

Lars Bäckström toppade för CHIF mot Sun Club med 688, följd av Magnus Geijer på 680. Mot Almen var Åke Rask i topp med 891, följd av Lars Hofling på 675.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna spelade bortamatcher mot Götene BK och BK Alley Team.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Götene och 16-4 mot Alley Team.

Jeanette Svahn toppade mot Götene med 764, följd av Marianne Gustafsson på 739. Mot Alley Team var Ann-Sofie Falkeling i topp med 801, följd av Marianne Gustafsason på 746.

 

Solklot tog emot gästande Wåxnäsflickorna hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 11-9.

Gunilla Jansson toppade för hemmalaget med 679, följd av Johanna Frykestam på 652.

För Wåxnäsflickorna var Christina Felling i topp med 729, följd av Ingegerd Eliasson på 706.

 

Värmlands 4

Team X-näs spelade match mot CarlstadHammarö IF D hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 14-5.

Berit Morell toppade för Team X-näs med 620, följd av Mats Eriksson på 612.

För CHIF D var Klas Hallström-Nordström i topp med 669, följd av Elise Norqvist på 524.

 

Nobel B tog också emot CarlstadHammarö IF D på sina hemmabanor.

De vann sin match med 20-0.

Dan Berndt toppade för hemmalaget med 873, följd av Per Olsson på 839.

För CHIF D var Elise Norqvist i topp med 551, följd av Christer Gyhlén Johansson på 505.

 

Team Filipstad tog emot gästande CarlstadHammarö IF C hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-11.

Mona Jönsson toppade för hemmalaget med 626, följd av Ellna Granfelt på 609.

För CHIF C var Marcus Pettersson i topp med 721, följd av Markus Almberg på 585.

 

Bågen B tog också emot gästande CarlstadHammarö IF C på hemmaplan.

De vann sin match med 17-3.

Magnus Olsson toppade för Hemmalaget med 734, följd av Lucas Carlsson på 711.

För CHIF C var Marcus Pettersson i topp med 693, följd av Martin Andersson på 523.

Uppdaterad: 27 JAN 2020 14:46 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014
enbanafritt

Nordic Choice
Sportpriser för idrottare, lag, föreningar och förbund

Projektstöd IF barn-o ungdomar 2020

 SUL

BHL
Inbjudan

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB
Enklare Ekonomi 

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info