Hoppa till sidans innehåll

Omgång 13


Krönikan omg. 13

 

Elitserien

Jösse spelade bortamatcher mot Team Clan och BK Kaskad.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Kaskad med 11-9.

Clan blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Mattias Nilsson och Niclas Lindholm toppade båda mot Clan med 890, följda av Björn Lindqvist på 817. Mot Kaskad var Eric Sjöberg i topp med 884, följd av Markus Jansson på 862.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér spelade minisammandrag i Köping mot IKW/Köping BK och Sundbybergs IK.

Båda matcherna slutade oavgjort 10-10.

Tre man över 900 mot Köping med Joakim Nordén i topp med 916, följd av Pontus Svensson 914 och Robin Sundfelt på 906. Mot Sundbyberg var Mikael Sten i topp med 871, följd av Pontus Svensson på 857.

 

Bågen spelade också minisammandrag i Köping mot Sundbybergs IK och IKW/Köping BK.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Sundbyberg och oavgjort 10-10 mot Köping.

Geir Ståle Kristiansen toppade mot Sundbyberg med 954, följd av Sander Kastås-Lindstad på 934. Mot Köping var Joackim Biehl i topp med 913, följd av Sander Kastås-Lindstad på 905.

 

Nobel spelade minisammandrag i Stockholm-Högdalen mot BK Brio och Stureby BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-10 mot Brio och 8-12 mot Stureby.

Pierre Röhnisch toppade mot Brio med 946, följd av Christian Liljestrand på 910. Mot Stureby var Anders Wåhlstedt i topp med 1054, följd av Christian Liljestrand på 954.

 

Div. 1 Norra Svealand

Jösse F spelade bortamatcher mot BK Klossen och Edsbyns BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 1-19 mot Klossen och 7-13 mot Edsbyn.

Ulf Hjalmarsson toppade mot Klossen med 927, följd av Björn Andersson på 838. Mot Edsbyn var Roland Lund i topp med 847, följd av Björn Andersson på 768.

 

Inga matcher för Taifun, Wåxnäs, Nobel F och Kasi denna omgång.

 

Div. 2 Västra Svealand

Almen spelade bortamatcher mot Etuna BK och BK Solid.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Etuna.

Solid blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

John Sjöberg toppade mot Etuna med 809, följd av Perra Karlsson på 719. Mot Solid var Perra Karlsson i topp med 890, följd av John Sjöberg på 878.

 

LC17 och Kasi F tog båda emot gästande Asterix hemma i Karlskoga.

LC17 vann sin match med 14-6.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Conny Juliusson toppade för LC17 med 921, följd av Per Lindh på 862.

För Kasi var Leif Borg i topp med 873, följd av Malin Palosaari på 751.

Niklas Kjellman toppade för Asterix mot LC17 med 885, följd av Filip Tuohino på 862. Mot Kasi var Jan-Erik Åkesson i topp med 860, följd av Anders Berg på 854.

 

Tegnér F spelade bortamatcher mot Karlslunds IF BF och BK Glam F1.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Karlslund och 11-9 mot Glam.

Christer Adolfsson toppade mot Karlskund med 915, följd av Jan-Erik Elf på 873. Mot Glam var Lars Lindh i topp med 878, följd av Jan-Erik Elf på 862.

 

Gruvan och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande Ludvika BK F hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 11-8.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Niclas Norlin toppade för Gruvan med 840, tätt följd av Magdalena Milde på 839.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 839, följd av Kurt Lundqvist på 736.

 

Bågen F tog emot gästande Kopparbergs BK hemma i Hagfors.

De vann sin match med 12-8.

Jan Johansson toppade för hemmalaget med 806, följd av Kurt Simonsson på 790.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken och Fryken F tog båda emot gästande Sun Club hemma i Torsby.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Fryken med 16-4 och Fryken F med 11-9.

Kenneth Johansson toppade för Fryken med 838, följd av Joel Landegren på 765.

För Fryken F var Kent Karlsson-Gunnarsson i topp med 761, följd av Björn Gottfridsson på 716.

Lennart Svärd toppade för Sun Club mot Fryken med 733, följd av Bror Claesson på 705. Mot Fryken F var Leon Hellberg i topp med 762, följd av Anton Gustavsson på 725.

 

Almen F spelade bortamatcher mot BC Säffle och Åmåls BC F.

Båda matcherna slutade i förlust 3-17.

Torbjörn Johansson toppade för Säffle med 878, följd av Niclas Eriksson på 843.

För Almen var Simon Jansson i topp mot Säffle med 665, följd av Nils Holmgren på 641. Mot Åmål var Lena Georgii i topp med 627, tätt följd av Kathrin Nilsson på 626.

 

Karlstad BK tog emot gästande Merrimac hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 11-9.

Magnus Åberg toppade för hemmalaget med 796, följd av Kennet Boström på 784.

För Merrimac var Dan Axelsson i topp med 796, följd av Anette Nevanoja på 761.

 

Taifun F tog också emot gästande Merrimac hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 14-6.

Jonas Persson-Planefors toppade för hemmalaget med 921, följd av Marcus Rudolfsson på 848.

För Merrimac toppade Elias Levänen med 795, följd av Lejby Eriksson på 745.

                               

Gruvan F och CarlstadHammarö IF F tog båda emot gästande LC17 BK F hemma på X-näshallen.

CHIFs match slutade oavgjort 10-10.

För Gruvan blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Bosse Larsson toppade för Gruvan med 873, följd av Johan Johansson på 769.

För CHIF var Åke Rask i topp med 772, följd av Shafi Ahmadi på 745.

Ingela Öhman toppade för LC17 mot Gruvan med 781, följd av Stefan Svahn på 753. Mot CHIF var Henrik Öhberg i topp med 822, följd av Stefan Svahn på 714.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot spelade bortamatcher mot BK Qvinns och Kulorna.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Qvinns och 4-16 mot Kulorna.

Marianne Gustafsson toppade för Kulorna med 722, följd av Eva Falkenström på 719.

Gunilla Jansson toppade för Solklot mot Qvinns med 700 prick, följd av Kicki Gillenäs på 686. Mot Kulorna var Johanna Frykestam i topp med 666, följd av Gunilla Jansson på 647.

 

Wåxnäsflickorna spelade bortamatcher mot BK Alley Team och Götene BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Götene.

Alley Team blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Caroline Carlsson toppade mot Alley Team med 639, följd av Annelie Johansson på 626. Mot Götene var Anneli Bergman i topp med 731, följd av Christina Felling på 719.

 

Värmlands 4

Nobel B spelade bortamatcher mot Bågen B och Team Filipstad.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 18-2 mot Team Filipstad.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Halvar Hagen Nilsen toppade för Bågen med 800 prick, följd av Lucas Carlsson på 643.

För Team Filipstad var Agnes Moselius i topp med 622, följd av Marja Rintamäki på 616.

Kristoffer Strömberg toppade för Nobel i båda matcherna, 688 mot Bågen och 816 mot Team Filipstad. Dant Berndt följde i båda, 622 mot Bågen och 780 mot Team Filipstad.

 

Team X-näs spelade bortamatcher mot CarlstadHammarö IF C och CarlstadHammarö IF D.

De fick med sig fyra poäng genom vinst med 16-4 mot CHIF C och 15-5 mot CHIF D.

Marcus Pettersson toppade för CHIF C med 641, följd av William Andersson på 569.

För CHIF D var Catharina Ståhle i topp med 681, följd av Karin Karlsson på 551.

Benny Styffe toppade Team X-näs i båda matcherna, 715 mot CHIF C och 759 mot CHIF D. Lars Hofling följde mot CHIF C på 687 och mot CHIF D följde John Larsson på 663.

Uppdaterad: 20 JAN 2020 15:04 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014
enbanafritt

Nordic Choice
Sportpriser för idrottare, lag, föreningar och förbund

Projektstöd IF barn-o ungdomar 2020

 SUL

BHL
Inbjudan

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB
Enklare Ekonomi 

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info