Hoppa till sidans innehåll

Omgång 9


Krönikan omg. 9

Elitserien

Jösse spelade bortamatcher mot IS Göta och Kulladals BS.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Göta.

Kulladal blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Tre man över 900 mot Göta, Robert Lindholm i topp med 940, följd av Mattias Flodberg 923 och Markus Jansson på 916. Mot Kulladal var det fyra man över 900, toppade gjorde Mattias Nilsson med 993, han hade även en 300-ing i tredje serien, följd av Markus Jansson 947, Niclas Lindholm 916 och Eric Sjöberg på 915.

 

Mellanallsvenskan

Bågen spelade borta mot AIK och Matteus-Pojkarna.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot AIK med 12-8.

Matteus-Pojkarna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Joackim Biehl toppade i båda matcherna, 853 mot AIK och 898 mot Matteus-Pojkarna. Stefan Biehl följde mot AIK på 832 och mot Matteus-Pojkarna följde Jan Johansson på 861.

 

Nobel tog emot gästande Vimmerby BK hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 11-8.

Tre man över 900 med Christian Liljestrand i topp med 1011, följd av Peter Igelström 947 och Christopher Lehmus på 923.

 

Ingen match för Tegnér denna omgång.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi tog emot gästande BK Runan hemma i Karlskoga.

De spelade en jämn match som tillslut blev en förlust med 9-10.

Kennet Näs toppade med 910, följd av Rolf Maajaakkola på 872.

 

Jösse F tog emot gästande BwK Ankaret hemma i Arvika.

De vann sin match med 11-9.

Roland Lund toppade för hemmalaget med 810, följd av Markus Johansson på 782.

 

Wåxnäs tog också emot gästande BwK Ankaret på hemmaplan.

Gästerna blev försvårta och matchen slutade i förlust 9-11.

Isabelle Hultin toppade för hemmalaget med 880, följd av Emil Sjögren på 836.

 

Taifun spelade bortamatcher mot Edsbyns BK och BK Klossen.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Edsbyn och 14-6 mot Klossen.

Lennart Johansson toppade mot Edsbyn med 824, följd av Marcus Rudolfsson på 822. Mot Klossen var det tre man över 900, Brian Folkesson toppade med 971, följd av Jonas Persson-Planefors 932 och Marcus Rudolfsson på 909

 

Nobel F spelade borta mot Domnarvets BK och Rigel BK/BENAB.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Domnarvet och 8-12 mot Rigel.

Roland Nilsson toppade mot Domnarvet med 871, följd av Leif Göthberg på 821. Mot Rigel var Lennart Nyman i topp med 864, följd av Oscar Svensson på 843.

 

Div. 2 Västra Svealand

Bågen F spelade bortamatcher mot BK Loket och Asterix.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Loket.

Asterix blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Niklas Kjellman toppade för Asterix med 839, följd av Anders Berg på 837.

För Bågen var Lucas Nilsson i topp mot Loket med 902, följd av Mats Forsberg på 898. Mot Asterix var Hans Hedin i topp med 806, följd av Mikael Jönsson och Mats Forsberg som båda hade 765.

 

Tegnér F tog emot gästande Västerås SK BF F hemma i Säffle.

De vann sin match med 19-1.

Pontus Svensson toppade för hemmalaget med 959, sonen Emil Svensson följde på 916.

 

Almen tog också emot gästande Västerås SK BF F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 19-1.

John Sjöberg toppade för hemmalaget med 963, följd av Jessica Jansson på 909.

 

LC17 BK och Kasi F tog båda emot Karlslunds IF BF hemma i Karlskoga.

LC17 vann sin match med 17-3.

Kasis match slutade oavgjort 10-10.

Conny Juliusson toppade för LC17 med 836, följd av Stefan Snarberg på 825.

För Kasi var Jan Nordqvist i topp med 790, följd av Leif Borg på 768.

 

Gruvan och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande King Cobra BK hemma på X-näshallen.

Gruvan vann matchen med 15-5.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 881, följd av Tobias Ambjörnsson på 852.

För CHIF var Bosse Henriksson i topp med 699, följd av Thomas Pettersson på 697.

 

Div. 3 Västra Svealand

CarlstadHammarö IF F och Gruvan F tog båda emot Almen F hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher, CHIF med 13-7 och Gruvan med 16-3.

Anders Nilsson toppade för CHIF med 715, följd av Hans Bohlin på 710.

För Gruvan var Ingemar Andersson i topp med 741, följd av Leif Johannesson på 726.

Kathrin Nilsson toppade för Almen mot CHIF med 716, följd av Johan Holmgren på 711. Mot Gruvan var Mikael Edesgård i topp med 746, följd av Kathrin Nilsson på 648.

 

LC17 BK F spelade borta mot Åmåls BC F och BC Säffle.

Båda matcherna slutade i förlust 8-12.

Sven-Erik Bäcklund toppade för Säffle med 747, följd av Thomas Eriksson på 737.

För LC17 var Tom Thomsen i topp i båda matcherna, 818 mot Åmål och 739 mot Säffle. Hans Andersson följde mot Åmål på 741 och mot Säffle följde Pajo Vujic på 730.

 

Fryken F och Fryken tog båda emot gästande Merrimac hemma i Torsby.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Fryken F med 10-9 och Fryken med 16-3.

Fryken vann matchen med 18-2.

Björn Gottfridsson toppade för Fryken F med 792, följd av Ann-Britt Persson på 772.

För Fryken var Kenneth Johansson i topp med 899, följd av Mattias Berglund på 813.

Timo Kuljunlahti toppade för Merrimac mot Fryken F med 789, följd av Elias Levänen på 775. Mot Fryken var Elias Levänen i topp med 757, följd av Lejby Eriksson på 712.

 

Taifun F tog emot gästande Sun Club hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 16-4.

Katarina Dahlin toppade för hemmalaget med 778, följd av Linus Carle på 750.

För Sun Club var Magnus Gullbrand i topp med 715, följd av Ulf Almquist på 635.

 

Karlstad BK mötte Sun Club hemma på Idrottshuset.

Sun Club vann matchen med 10-9.

Magnus Åberg toppade för KBK med 865, följd av Håkan Edén på 8858.

För Sun Club var Anton Gustavsson i topp med 905, följd av Leon Hellberg på 820.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäsflickorna tog emot gästande Kulorna hemma på X-näshallen.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Caroline Carlsson toppade för hemmalaget med 773, följd av Annelie Johansson på 742.

För Kulorna var Marianne Gustafsson i topp med 788, följd av Eva Falkenström på 738.

 

Solklot tog också emot gästande Kulorna på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Gunilla Jansson toppade för hemmalaget med 701, följd av Johanna Frykestam på 678.

För Kulorna var Marianne Gustafsson i topp med 696, följd av Anne Johansson på 690.

 

Värmlands 4

Nobel B tog emot gästande Team Filipstad hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 19-1.

Håkan Moberg toppade för hemmalaget med 771, följd av Desirée Andersson på 761.

För Team Filipstad var Marja Rintamäki i topp med 636, följd av Ellna Granfelt på 494.

 

Team X-näs tog också emot gästande Team Filipstad på sina hemmabanor.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Inga-Lena Johannesson toppade för hemmalaget med 597, följd av Berit Morell på 581.

För Team Filipstad var Marja Rintamäki i topp med 678, följd av Ellna Granfelt på 496.

 

CarlstadHammarö IF D och CarlstadHammarö IF C tog båda emot gästande Bågen B hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 7-13 för CHIF D och 6-14 för CHIF C.

Lina Träff toppade för CHIF D med 556, följd av Elise Norqvist på 497.

För CHIF C var Mattias Grönberg i topp med 613, följd av Marcuz Ekström på 570.

Lucas Carlsson toppade för Bågen i båda matcherna, 585 mot CHIF D och 709 mot CHIF C. Magnus Olsson följde i båda, 571 mot CHIF D och 634 mot CHIF C.

Uppdaterad: 25 NOV 2019 14:18 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info