Hoppa till sidans innehåll

Omgång 17


Krönikan omg. 17

Elitserien

Jösse spelade bortamatcher mot Team Alingsås BC och Team Pergamon BC.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 i båda matcherna.

Tre man över 900 mot Alingsås, Mattias Nilsson och Niclas Lindholm toppade båda med 936, följda av Björn Lindqvist på 909. Mot Pergamon var det fem man över 900, Karl-Johan Eliasson toppade med 1003, följd av Markus Jansson 973, Björn Lindqvist 911, Niclas Lindholm 901 och Eric Sjöberg på 901.

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot gästande Team Mariestad hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 15-5.

Christian Liljestrand toppade för hemmalaget med fina 1088, han hade även en 300-ing i andra serien, ytterligare fyra man var över 900, Daniel Svahn 985, Pierre Röhnisch 943, Christopher Lehmus 920 och Tobias Jarlemark Ljung på 914.

 

Tegnér tog emot gästande Vimmerby BK hemma i Säffle.

De vann sin match med 12-8.

Fem man över 900 med Peter Hahn i topp med 938, följd av Michael Johannesson 928, Niclas Eriksson 919, Pontus Svensson 901 och Joakim Nordén på 900 prick.

 

Bågen tog också emot gästande Vimmerby BK på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Tre man över 900 med Jonas Dammen i topp med 993, följd av Joackim Biehl 921 och Sander Kastås-Lindstad på 900 prick.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi spelade bortamatcher mot Domnarvets BS och Rigel BK/BENAB.

Förlust i båda matcherna, 8-12 mot Domnarvet och 6-14 mot Rigel.

Rainer Petrelius toppade mot Domnarvet med 868, följd av Rolf Maajaakkola och Tomas Karlsson som båda hade 774. Mot Rigel var Tomas Karlsson i topp med 913, följd av Per Thomassen på 781.

 

Taifun tog emot gästande Uppsala BC 90 hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 13-7.

Brian Folkesson toppade för hemmalaget med 886, följd av Marcus Rudolfsson på 848.

 

Nobel F tog också emot gästande Uppsala BC 90 på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Stig Hermansson toppade för hemmalaget med 926, med 299 i andra serien, följd av Roland Nilsson på 866.

 

Wåxnäs tog emot gästande Team Enköping BK hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 14-5.

Isabelle Hultin toppade för hemmalaget med 904, följd av Emil Sjögren på 898.

 

Jösse tog också emot gästande Team Enköping BK på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-7.

Mattias Flodberg toppade för hemmalaget med 941, följd av Raymond Jansson på 885.

 

Div. 2 Västra Svealand

Tegnér F spelade bortamatcher mot Bågen F och BK Trix.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Trix.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Lucas Nilsson toppade för Bågen med 983, följd av Jan Johansson på 895.

För Tegnér var Martin Adolfsson-Berman i topp mot Bågen med 894, följd av Lisa Nordström-Green på 850. Mot Trix toppade Jan-Erik Elf med 891, följd av Lisa Nordström-Green på 794.

 

CarlstadHammarö IF och Gruvan tog båda emot gästande Almen hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher, CHIF med 11-9 och Gruvan med 18-2.

Christian Jakobsen toppade för CHIF med 842, följd av Christian Rogne på 799.

För Gruvan var Thomas Mjöster i topp med 942, följd av Janne Johansson på 910.

Johan Sax toppade för Almen mot CHIF med 903, följd av Perra Karlsson på 817. Mot Gruvan var Perra Karlsson och John Sjöberg båda i topp med 768, följda av Gustav Green på 744.

 

Kasi F och LC17 BK tog båda emot gästande King Cobra BK hemma i Karlskoga.

LC17 vann sin match med 15-5.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Malin Palosaari toppade för Kasi med 844, följd av Jan Nordqvist på 802.

För LC17 var Conny Juliusson i topp med 938, följd av Reino Vargeng på 863.

 

Asterix tog emot gästande Etuna BK hemma i Degerfors.

De vann sin match med 12-7.

Juha Tuohino toppade för hemmalaget med 792, följd av Kevin Falkeling på 776.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken F och Fryken tog båda emot gästande Almen F hemma i Torsby.

Fryken vann sin match med 20-0

För Fryken F slutade matchen i förlust 9-11 och med det tog Almen sina första poäng.

Kent Karlsson Gunnarsson toppade för Fryken F med 781, följd av Kjell Chytraeus på 737.

För Fryken var Andreas Bönström i topp med 959, följd av Kenneth Tomasson på 786.

Kathrin Nilsson toppade för Almen i båda matcherna, 742 mot Fryken F och 666 mot Fryken. Simon Jansson följde mot Fryken F på 719 och mot Fryken följde Anders Borg på 650.

 

Taifun F tog emot gästande BC Säffle hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 16-4.

Lennart Johansson toppade för hemmalaget med 869, följd av Katarina Dahlin på 807.

För Säffle var Sven-Erik Bäcklund i topp med 784, följd av Jonny Skoglund på 769.

 

Karlstad BK tog också emot gästande BC Säffle på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Magnus Åberg toppade för hemmalaget med 840, följd av Kennet Boström på 745.

För Säffle var Dan Persson i topp med 790, följd av Thomas Eriksson på 775.

 

CarlstadHammarö IF F och Gruvan F tog båda emot gästande Åmåls BC F hemma på X-näshallen.

CHIF spelade oavgjort 10-10.

För Gruvan blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Benny Styffe toppade för CHIF med 742, följd av Ulf Stenmark på 657.

För Gruvan var Johan Johansson i topp med 793, följd av Sune Fridén på 728.

 

Merrimac tog emot gästande Sun Club hemma i Filipstad.

De vann sin match med 18-2.

Elias Levänen toppade för hemmalaget med 936, följd av Albin Johansson på 870.

För Sun Club var Viktor Karlsson i topp med 767, följd av Leon Hellberg på 762.

 

LC17 BK F tog också emot gästande Sun Club på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Henrik Öhberg toppade för hemmalaget med 890, följd av Ingela Öhman på 821.

För Sun Club var Anton Gustavsson i topp med 782, följd av Bror Claesson på 711.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäsflickorna tog emot gästande LDBS Zorita hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Annelie Johansson toppade för hemmalaget med 716, följd av Christina Felling på 710.

 

Solklot tog också emot gästande LDBS Zorita på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Gunilla Jansson toppade för hemmalaget med 767, följd av Johanna Frykestam på 694.

 

Inga matcher för Kulorna denna omgång.

 

Värmlands 4

Bågen B tog emot CarlstadHammarö IF D hemma i Hagfors.

De vann sin match med 20-0.

Lucas Carlsson toppade för hemmalaget med 774, följd av Ola Sjöberg på 711.

För CHIF var Catharina Ståhle i topp med 566, följd av Lina Träff på 538.

 

Team Filipstad tog också emot gästade CarlstadHammarö IF D på hemmaplan.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Ellna Granfelt toppade för hemmalaget med 635, följd av Marja Rintamäki på 609.

För CHIF var Catharina Ståhle i topp med 634, följd av Teddy Svensson på 631.

 

Nobel B tog emot gästande CarlstadHammarö IF C hemma Karlskoga.

De vann sin match med 18-2.

Kristoffer Strömberg toppade för hemmalaget med 746, följd av Ulf Möllander på 728.

För CHIF var Lars-Peter Johannesson i topp med 620, följd av Magnus Geijer på 523.

 

Team X-näs spelade match mot CarlstadHammarö IF C hemma på X-näs.

De vann sin match med 17-3.

John Larsson toppade för hemmalaget med 724, följd av Benny Styffe på 670.

För CHIF var Magnus Geijer i topp med 632, följd av Lars-Peter Johannesson på 602.

Uppdaterad: 02 MAR 2020 20:21 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info