Hoppa till sidans innehåll

Omgång 16


Krönikan omg. 16

Elitserien

Jösse tog emot gästande IS Göta hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Björn Lindqvist toppade för hemmalaget med 865, följd av Mattias Nilsson på 861.

 

Mellanallsvenskan

Bågen spelade bortamatcher mot Team Mariestad BK och Nobel.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Mariestad.

Nobel blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Fem man över 900 för Nobel, Daniel Svahn toppade med 943, följd av Johan Igelström 942, Christian Liljestrand 940, Pierre Röhnisch 908 och Anders Wåhlstedt på 900 prick.

För Bågen var Stefan Biehl i topp mot Mariestad med 927, följd av Sander Kastås-Lindstad på 915. Mot Nobel var det tre man över 900, Jonas Sjögren toppade med 969, följd av Sander Kastås-Lindstad 959 och Geir Ståle Kristiansen på 928.

 

Tegnér spelade bortamatcher mot Vimmerby BK och Team Gamleby BC.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Vimmerby och oavgjort 10-10 mot Gamleby.

Peter Hahn toppade mot Vimmerby med 968, följd av Daniel Nordström-Green på 899. Mot Gamleby var Kristian Persson i topp med 874, följd av Joakim Nordén på 809.

 

Div. 1 Norra Svealand

Jösse tog emot gästande Wåxnäs hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Raymond Jansson toppade för hemmalaget med 886, följd av Roland Lund på 840.

För Wåxnäs var Isabelle Hultin i topp med 855, följd av Erik Bonde på 815.

 

Taifun tog emot gästande Nobel F hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 15-5.

Jonas Persson Planefors toppade för hemmalaget med 972, följd av Linus Carle på 917.

För Nobel var Roland Nilsson i topp med 894, följd av Oscar Svensson på 884.

 

Kasi tog emot gästande IKW/Köping BK F hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 14-6.

Hans Andersson toppade för hemmalaget med 865, följd av Leif Borg på 856.

 

Div. 2 Västra Svealand

Gruvan spelade bortamatcher mot BK Solid och Etuna BK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Solid och 12-7 mot Etuna.

Janne Johansson toppade mot Solid med fina 1004, följd av Tobias Ambjörnsson på 943. Mot Etuna var Magdalena Milde i topp med 845, följd av Thomas Mjöster på 817.

 

CarlstadHammarö IF spelade bortamatcher mot Asterix och BK Loket.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-17mot Asterix och 5-15 mot Loket.

Christian Jakobsen toppade mot Asterix med 842, följd av Kurt Lundqvist på 710. Mot Loket var Björn Björklund i topp med 816, följd av Kurt Lundqvist på 790.

 

Kasi F och LC17 BK tog båda emot gästande BK Glam F1 hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 6-14 för Kasi och 9-11 för LC17.

Robert Karlsson toppade för Kasi med 762, följd av Rickard Karlsson på 744.

För LC17 var Conny Juliusson i topp med 860, följd av Stefan Snarberg på 825.

 

Tegnér F tog emot gästande Kopparbergs BK hemma i Säffle.

De vann sin match med 18-2.

Lars Lindh toppade för hemmalaget med 901, följd av Lisa Nordström-Green på 867.

 

Almen tog också emot gästande Kopparbergs BK på hemmaplan.

De vann sin match med 15-5.

Perra Karlsson toppade för hemmalaget med 973, följd av Susanne Jansson på 769.

 

Bågen F tog emot gästande Ludvika BK F hemma i Hagfors.

De vann sin match med 12-8.

Lucas Nilsson toppade för hemmalaget med 893, följd av Bo Nilsson på 885.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken spelade bortamatcher mot Åmåls BC F och BC Säffle.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Åmål.

Säffle blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Niclas Eriksson toppade för Säffle med 802, följd av Torbjörn Johansson på 780.

För Fryken var Andreas Bönström i topp mot Åmål med 816, följd av Mattias Berglund på 783. Mot Säffle toppade Kenneth Johansson med 891, följd av Åke Berglund på 854.

 

Sun Club och Almen F tog båda emot gästande Gruvan F hemma på Idrottshuset.

Sun Club vann sin match med 11-9.

För Almen blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Anton Gustavsson toppade för Sun Club med 793, följd av Viktor Karlsson på 786.

För Almen var Johan Sax i topp med 819, följd av Anders Borg på 764.

Sune Fridén toppade för Gruvan mot Sun Club med 792, följd av Mikael Lindberg på 773. Mot Almen var Johan Johansson i topp med 836, följd av Sune Fridén på 810.

 

Fryken F spelade bortamatcher mot LC17 BK F och Merrimac.

Båda matcherna slutade i förlust 3-17.

Michael Gustafsson toppade för LC17 med 765, följd av Henrik Öhberg på 755.

För Merrimac var Elias Levänen i topp med 941, följd av Albin Johansson på 867.

Liam Nilsson toppade för Fryken mot LC17 med 757, följd av Johan Nilsson på 696. Mot Merrimac var Johan Nilsson i topp med 877, följd av Liam Nilsson på 774.

 

CarlstadHammarö IF F spelade bortamatcher mot Taifun F och Karlstad BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Taifun och 6-14 mot KBK.

Rickard Folkesson toppade för Taifun med 819, följd av Per-Erik Nilsson på 805.

För KBK var Magnus Åberg i topp med 758, följd av Kennet Boström på 748.

Bo Nilsson toppade för CHIF mot Taifun med 716, följd av Mikael Holm på 691. Mot KBK var Anders Nilsson i topp med 705, följd av Albin Nordqvist på 687.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäsflickorna spelade bortamatcher mot BK Qvinns och Kulorna.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Qvinns och 9-11 mot Kulorna.

Eva Falkenström toppade för Kulorna med 751, följd av Marianne Gustafsson på 745.

Annelie Johansson toppade för Wåxnäsflickorna mot Qvinns med 670, följd av Nina Spångberg på 640. Mot Kulorna var Caroline Carlsson i topp med 782 följd av Christina Felling på 709.

 

Inga matcher för Solklot denna omgång.

 

Värmlands 4

Team X-näs spelade bortamatcher mot Team Filipstad och Bågen B.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Team Filipstad med 13-7.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Marja Rintamäki toppade för Team Filipstad med 637, följd av Ellna Granfelt på 579.

För Bågen var Magnus Olsson i topp med 771 följd av Lucas Carlsson på 733.

Ingalill Boss-Jansson toppade för X-näs i båda matcherna, 636 mot Filipstad och 593 mot Bågen. Maritha Olsson följde mot Filipstad på 569 och mot Bågen följde John Larsson på 571.

 

CarlstadHammarö IF D och CarlstadHammarö IF C tog båda emot gästade Nobel B hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 3-17 för CHIF D och 1-19 för CHIF C.

Catharina Ståhle toppade för CHIIF D med 693, följd av Karin Karlsson på 569.

För CHIF C var Magnus Geijer i topp med 644, följd av Markus Almberg på 631.

Ulf Möllander toppade för Nobel mot CHIF D med 837, följd av Sven Strömberg på 789. Mot CHIF C var Sven Strömberg i topp med 802, följd av Viktor Grankvist på 713.

Uppdaterad: 24 FEB 2020 15:25 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info