Hoppa till sidans innehåll

Omgång 15


Krönikan omg. 15

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BK Glam hemma i Arvika.

De vann sin match med 15-5.

Robert Lindberg toppade för hemmalaget med 883, följd av Eric Sjöberg på 848.

 

Mellanallsvenskan

Nobel spelade bortamatcher mot Tegnér och Bågen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 10-9 mot Tegnér.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Daniel Nordström-Green toppade för Tegnér med 826, följd av Joakim Nordén på 817.

För Bågen var Joackim Biehl i topp med 950, följd av Alexander Beck på 941.

Thomas Grankvist toppade för Nobel mot Tegnér med 883, följd av Johan Igelström på 840. Mot Bågen var Christian Liljestrand i topp med 916, följd av Pierre Röhnisch på 852.

 

Div. 1 Norra Svealand

Nobel F spelade bortamatcher mot IKW/Köping BK F och Kasi.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Kasi.

Köping blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Leif Borg toppade för Kasi med 898, följd av Tomas Karlsson på 858.

Stig Hermansson toppade för Nobel mot Köping med 816, följd av Tobias Jarlemark Ljung på 779. Mot Kasi var Stefan Nilsson i topp med 931, följd av Tobias Jarlemark Ljung på 886.

 

Taifun spelade borta mot Wåxnäs och Jösse F.

De fick två poäng med sig genom vinst med 13-7 mot Wåxnäs.

Jösse blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Isabelle Hultin toppade för Wåxnäs med 949, följd av Erik Bonde på 848.

För Jösse var Eric Sjöberg i topp med 906, följd av Markus Jansson på 896.

Fem man över 900 för Taifun mot Wåxnäs med Thomas Harrysson i topp med 947, följd av Brian Folkesson 942, Katarina Dahlin 929, Marcus Rudolfsson 908 och Jonas Persson-Planefors på 906. Mot Jösse var Marcus Rudolfsson i topp med 918, följd av Robin Sandberg på 825.

 

Div. 2 Västra Svealand

Bågen F tog emot gästande BK Trix hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Jonas Dammen toppade för hemmalaget med 939, följd av Lucas Nilsson på 906.

 

Gruvan spelade derbymatch mot CarlstadHammarö IF hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 15-5.

Leif Johannesson toppade för hemmalaget med 878, följd av Janne Johansson på 864.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 898, följd av Henning Tronerud på 878.

 

Tegnér F tog emot gästande Almen hemma i Säffle.

De vann sin match med 16-3.

Niclas Eriksson toppade för hemmalaget med 957, följd av Peter Hahn på 890.

För Almen var Perra Karlsson i topp med 812, följd av Susanne Jansson på 805.

 

LC17 spelade derbymatch mot Kasi F hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 17-3.

Conny Juliusson toppade för hemmalaget med 977, följd av Klas Bergman på 893.

För Kasi var Sebastian Karlsson i topp med 831, följd av Jan Nordqvist på 805.

 

Asterix spelade bortamatch mot BK Loket.

Matchen slutade i förlust 8-12.

Juha Tuohino toppade med 799, tätt följd av Niklas Kjellman på 795.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken och Fryken F tog båda emot gästande Taifun F hemma i Torsby.

Fryken vann sin match med 13-7.

För Fryken F blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Mattias Berglund toppade för Fryken med 977, följd av Kenneth Johansson på 840.

För Fryken F var Björn Gottfridsson i topp med 735, följd av Ann-Britt Persson på 711.

Per-Erik Nilsson toppade för Taifun mot Fryken med 884, följd av Lennart Johansson på 879. Mot Fryken F var Lennart Johansson i topp med 920, följd av Daniel Nilsson på 881.

 

Almen F och Sun Club tog båda emot gästande LC17 BK F hemma på Idrottshuset.

Sun Club vann sin match med 13-7.

För Almen blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Magnus Jansson toppade för Almen med 819, följd av Nils Holmgren på 707.

För Sun Club var Rasmus Eriksson i topp med 831, tätt följd av Viktor Karlsson på 830.

Peter Johansson toppade för LC17 i båda matcherna, 981 mot Almen och 870 mot Sun Club. Ingela Öhman följde i båda, 794 mot Almen och 781 mot Sun Club.

 

Karlstad BK spelade bortamatcher mot Åmåls BC F och BC Säffle.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Åmål och 4-16 mot Säffle.

Thomas Eriksson toppade för Säffle med 824, följd av Marcus Karlsson på 789.

Kennet Boström toppade för KBK mot Åmål med 749, följd av Christer Mellberg på 726. Mot Säffle var Magnus Åberg i topp med 846, följd av Lars-Olov Cederborg på 681.

 

Gruvan F och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande Merrimac hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 8-12 för Gruvan och 6-14 för CHIF.

Bosse Larsson toppade för Gruvan med 797, följd av Gert Steen på 715.

För CHIF var Benny Styffe i topp med 705, följd av Bo Nilsson på 675.

Elias Levänen toppade i båda matcherna för Merrimac, 840 mot Gruvan och 816 mot CHIF. Jukka Kolehmainen följde mot Gruvan på 768 och mot CHIF följde Dan Axelsson på 738.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot spelade bortamatcher mot BK Qvinns och Kulorna.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-15 mot Qvinns och 4-16 mot Kulorna.

Eva Falkenström toppade för Kulorna med 811, följd av Ann-Sofie Falkeling på 712.

Gunilla Jansson toppade för Solklot mot Qvinns med 692, följd av Monika Wassberg på 660. Mot Kulorna var Charlotte Sahlberg i topp med 688, följd av Gunilla Jansson på 672.

 

Inga matcher för Wåxnäsflickorna denna omgång.

 

Värmlands 4

Bågen B spelade bortamatcher mot Team X-näs och Nobel B.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Team X-näs med 13-7.

Nobel blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Berit Morell toppade för Team X-näs med 616, tätt följd av Inga-Lena Johannesson på 615.

För Nobel var Ulf Möllander i topp med 775, följd av Dan Berndt på 764.

Ola Sjöberg toppade för Bågen mot X-näs med 728, följd av Lucas Carlsson på 670. Mot Nobel var Magnus Olsson i topp med 747, följd av Ola Sjöberg på 668.

 

CarlstadHammarö IF C och CarlstadHammarö IF D tog båda emot gästade Team Filipstad hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 3-17 för CHIF C och 2-18 för CHIF D.

Lars-Peter Johannesson toppade för CHIIF C med 556, följd av William Andersson på 520.

För CHIF D var Isak Melin i topp med 476, följd av Karin Karlsson på 472.

Marja Rintamäki toppade för Team Filipstad i båda matcherna, 661 mot CHIF C och 655 mot CHIF D. Mona Jönsson följde i båda, 572 mot både CHIF C och CHIF D.

Uppdaterad: 17 FEB 2020 14:16 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info